چهارشنبه، 29، خرداد، 1398 | Wednesday، 19 June، 2019

سامانه آتش نشانی هوایی در اصفهان رونمایی شد

کد خبر: 94019
دوشنبه 9 مهر 1397 ساعت 23:30
نمایش: 52

به گزارش خبرگزاری فارس، ا ولین سامانه آتش‌نشانی هوایی به منظور مقابله و مهار آتش سوزی‌های گسترده با استفاده از هواپیماهای جت بوسیله کارشناسان داخلی طراحی و ساخته شده است .


این سامانه به روش پاششی ، تحت فشار و با نصب و تلفیق روی هواپیماهای جت طراحی و ساخته شده است. وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در آئین رونمایی از سامانه آتش نشانی هوایی گفت : این سامانه در صنایع هوایی وزارت دفاع طراحی و ساخته شده و در انحصار جمهوری اسلامی است .

سرتیپ امیر حاتمی افزود : در این سامانه پیشرفته حجم انبوهی از آب به گونه‌ای در مخازن تحت فشار در جداره ای نازک نگهداری و حمل می شود که در طول پرواز و تخلیه سریع آن هیچ تاثیر ناخواسته ای از تلاطم سیال و تغییر وزن بر عملیات پرواز هواپیما نداشته و هنگام پاشش سریع و بعد از آن نیز پایداری کامل هواپیما حفظ می شود .

وی گفت: این سامانه قابلیت نصب بر روی هواپیماهای مختلف و سنگین را داراست می‌توان با استفاده از آن در تمام موقعیت‌های جغرافیایی و آب و هوایی کشور، از منابع طبیعی و محیط زیست کشور هنگام وقوع حریق حفاظت کرد .

وزیر دفاع و پشتیانی نیروهای مسلح همچنین در باره ویژگی های سامانه آتش نشان هوایی گفت : با استفاده از این سامانه می توان افزون بر ۱۸ تن آب را در مدت پنج ثانیه بر روی مساحت تعیین شده با فشار بالا تخلیه و آتش های سهمگین را اطفاء کرد .

در مراسم رونمایی از سامانه آتش نشان هوایی پیشرفته سنگین معاون علمی رئیس جمهوری ، رئیس سازمان محیط زیست و رئیس ستاد بحران کشورحضور داشتند .

در این مراسم عملیات پروازی و شبیه سازی جت آتش نشان و پاشش پرفشار آب بر روی نقطه فرضی انجام شد .

سامانه آتش نشان هوایی تحت فشار قابلیت نصب روی هواپیماهای مختلف و سنگین را دارد و با در اختیار داشتن چنین هواپیماهای مجهزی می توان با استقرار در مناطق بحران، تمام گستره جغرافیایی و محیط زیست کشور را مورد حفاظت قرار داد .

این پروژه مشترک مدیریت پیشگیری و کنترل حریق کشور و سامانه پیشرفته در انحصار جمهوری اسلامی ایران بوده که توسط شرکت دانش بنیان هسا از طریق تبدیل هواپیماهای در اختیار اجرایی شده است .
بر اساس این گزارش، با نصب این سامانه، حجم انبوهی از آب به گونه ای در مخازن تحت فشار در جداره‌ای نازک نگهداری و حمل می شود که در طول پرواز و تخلیه سریع آن هیچ تاثیر ناخواسته ای ناشی از تلاطم سیال و تغییر وزن بر عملیات پرواز هواپیما نداشته باشد و هنگام پاشش سریع و بعد از آن نیز پایداری کامل هواپیما حفظ می شود .

این دستاورد مهم با همکاری شبکه همکاران صنعتی و متخصصان دانشگاهی و با حمایت معاونت علمی رئیس جمهوری و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به دست آمده و بخش های مختلف کشور با در اختیار داشتن این هواپیمای آتش نشان می‌توانند از آتش سوزی های گسترده در جنگل ها و مراتع و نظایر آن جلوگیری کنند .

این سامانه می تواند ۱۸ تن آب را در مدت ۵ ثانیه روی مساحت تعیین شده با فشار بسیار بالا تخلیه و آتش‌های سهمگین را مهار کند .

تاکنون ۱۶ پایگاه بالگردهای اطفای حریق در کشور راه اندازی شده و در آینده نزدیک سه تا پنج فروند هواپیمای جت آتش نشانی نیز به این امکانات افزوده می شود .

لینک اصل محتوا در اداره کل مدیریت بحران استانداری اصفهان

نظرات کاربران

اخبار عمرانی استانها کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی