بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

چهارشنبه، 4، مهر، 1397 | Wednesday، 26 September، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

اوضاع بازارها در روز اول قانون یارانه‌ها

کد خبر: 1320
دوشنبه 29 آذر 1389 ساعت 6:53
نمایش: 126

www.BanaNews.irبازارهای طلا، مسکن و پول در اولین روز از اجرای قانون یارانه‌ها، شرایط عادی و آرامی داشتند و حتی بانک‌ها نیز که تصور می‌شد با اعلام آزادسازی حساب یارانه‌ها با هجوم برای برداشت یارانه‌ نقدی مواجه شوند، وضعیتی کاملا عادی را شاهد بودند. نتایج پرس‌و‌جوهای خبرنگاران از بنگاه‌های املاک نیز حاکی از آن است که تغییر خاصی در رفتار خریداران و فروشندگان ایجاد نشده که موید عدم‌تاثیرپذیری بازار مسکن از قانون یارانه‌ها در کوتاه‌مدت است. بازار داخلی طلا و سکه نیز همزمان با تعطیلات آخر هفته بازار جهانی، روز گذشته را با آرامش سپری کرد.

بازار مسکن در روز اول «اقتصاد بدون یارانه»، روز متفاوتی را تجربه کرد تا جایی‌که علاوه بر متقاضیان خرید و فروشنده‌‌ها، افرادی که قصد نقل و انتقال نداشتند نیز با بنگاه‌های مسکن تماس گرفتند و درباره قیمت مسکن پرس‌وجو کردند.

بازار مسکن به این زودی می‌تواند از اجرای قانون یارانه‌ها اثر ببیند؟

آیا به همان اندازه که قیمت سوخت و تعرفه آب و برق از بامداد دیروز برای مردم مهم شده و همه از هم درباره قیمت‌های جدید حامل‌های انرژی پرسش می‌کنند، قیمت مسکن نیز از اهمیت دو چندان برخوردار شده است؟

این پرسش‌ها که از دیروز در بین مردم و فعالان بازار مسکن شکل گرفته حداقل تا یکی دو هفته آینده مطرح است.

خبرنگار دنیای‌اقتصاد اواخر وقت اداری دیروز به مناسبت روز اول اجرای عملیاتی قانون یارانه‌ها به مناطق مختلف تهران سرزد و از مشاوران املاک درباره جو بازار مسکن در «روز اول» پرسید. پاسخ‌ها هر کدام با دیگری متفاوت و هر یک از مشاوران املاک تحلیل‌ خاص خودشان را درباره تاثیر هدفمندی عنوان کردند. تعدادی از بنگاه‌داران مسکن اعلام کردند دیروز زنگ‌خورشان- تعداد مراجعه‌های تلفنی به مشاوران املاک- فوق‌العاده بالا رفت، اما معامله‌ای انجام نشد. مراجعه‌های روز گذشته به بنگاه‌های املاک اغلب از طرف خریداران انجام شده و تعداد فروشنده‌ها خیلی محدود بوده است. در برخی محله‌های تهران روز گذشته فروشنده‌ها دستور انصراف از فروش را برای بنگاه‌هایی که مشخصات ملکشان را فایل کرده بودند، صادر کردند و برخی دیگر بدون کوچک‌ترین تغییر قیمت پیشنهادی، در تماس مجدد با مشاور بر فروش سریع ملکشان تاکید کردند.

یکی از مشاوران املاک که دیروز در آگهی روزنامه‌ها مشخصات ملکی در فرمانیه را برای فروش ارائه کرده بود، به دنیای‌اقتصاد گفت: اول صبح با مشتریانم تماس گرفتم و نظر آنها را درباره قیمت‌هایی که چند روز پیش برای فروش املاک‌شان اعلام کرده بودند پرسش کردم!

بنگاهدار دیگری نیز گفت: قانون یارانه‌ها چند ماهی است در بازار مسکن اجرایی شده و اثر خود را در بازار گذاشته است. وی افزود: این روزها باید منت فروشنده‌ها را کشید. روایت‌هایی که از «دیروز بازار مسکن» گفته شد نشان می‌دهد فعالان بازار مسکن انتظار دارند با اجرای قانون یارانه‌ها اتفاق خاصی در بازار بیفتد. این در حالی است که پیش‌بینی‌های کارشناسی در این باره حاکی از بی‌اثر بودن قانون یارانه‌ها بر روی بازار مسکن در کوتاه مدت است.

در این میان لازم است به خریداران مسکن توصیه شود فارغ از هیجانات کاذب در بازار جست‌وجو کنند به‌خصوص آنکه این روزها گروهی از دلالان ملک و حتی فروشنده‌ها بدشان نمی‌آید از این فضای تازه استفاده کنند و اگر شرایط مشتری را مطلوب ببینند و به انتظار احتمالی او برای تغییر قیمت پی ببرند، در این مسیر از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد!

 

منبع:دنیای اقتصاد

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها