بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

دوشنبه، 1، مرداد، 1397 | Monday، 23 July، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

تغییر سهم مسکن در هزینه خانوار

کد خبر: 20664
چهارشنبه 2 آذر 1390 ساعت 7:28
نمایش: 9

http://www.bananews.ir/چکیده تازه‌ترین گزارش مرکز آمار درباره هزینه و درآمد خانوارهای شهری حکایت از کاهش تعداد خانوارهای دارای مسکن ملکی در مقابل خانوارهای اجاره‌نشین دارد؛ به طوری که سهم خانواده‌هایی که در بازار مسکن صاحبخانه هستند از ۶۷ درصد در سال ۸۴ به ۶۳/۶ درصد در سال ۸۸ رسیده و به همین نسبت تعداد مستاجرها و افرادی که در خانه‌های سازمانی سکونت دارند، افزایش یافته است. این گزارش مشخص می‌کند افت مالکیت در بازار مسکن نتیجه سهم ۴۰ درصدی هزینه مسکن در سبد هزینه خانوار است. خانوارهای شهری سالانه ۹ میلیون تومان هزینه دارند که حداقل ۳ میلیون تومان آن برای تامین مسکن صرف می‌شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) جزئیات گزارش جدیدی که مرکز آمار ایران درباره هزینه و درآمد خانوارهای شهری منتشر کرده، نشان می‌دهد به دلیل رشد تدریجی هزینه‌هایی که خانواده‌ها بابت تامین مسکن در طول سال مجبور به پرداخت آن می‌شوند، سهم مالکیت در بازار مسکن نسبت به سهم اجاره‌نشینی رو به کاهش گذاشته است.

چکیده نتایجی که از این گزارش در اختیار دنیای‌اقتصاد قرار گرفته، از سهم ۴۰/۴ درصدی هزینه مسکن در سبد هزینه‌ای‌ خانوارها طی سال۸۸ حکایت دارد که این شاخص در ۵ سال قبل از آن در حد ۳۰ تا ۳۵ درصد بوده است.افزایش هزینه مسکن برای خانوارها طی سال‌های اخیر باعث شده سهم صاحب‌خانه‌ها از کل آپارتمان‌های مسکونی از ۶۷ درصد در سال۸۴ به ۶۱/۶۳ درصد در سال۸۸ برسد که به این ترتیب طی این ۵ سال، تعداد خانوارهای دارای مسکن ملکی کاهش و در مقابل، تعداد اجاره‌نشین‌ها افزایش داشته است.براساس گزارش مرکز آمار نسبت خانوارهای مستاجر در کشور در سال۸۸ رقمی معادل یک درصد نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته است و در عین حال نسبت خانوارهای دارای مسکن ملکی صاحب‌خانه‌ نیز در این مدت نزدیک به ۳ درصد کاهش پیدا کرده است به طوری که در حال حاضر حدود ۶۴ درصد خانوارهای شهری دارای مسکن ملکی و ۲۴ درصد مستاجر هستند و ۱۲ درصد مابقی نیز در خانه‌های سازمانی یا املاک رایگان ساکن هستند. مجموع کل هزینه‌های‌ ماهانه هر خانوار بطور متوسط ۸۲۵ هزار تومان است که از این رقم، معادل ۲۵۰ هزار تومان برای هزینه مسکن، صرف می‌شود.

روند ۵ ساله رشد هزینه خانوارها نیز نشان می‌دهد از سال۸۴ تا پایان سال۸۸، سبد هزینه‌های ماهانه خانوارها، سالانه حدود ۱۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.در سال۸۸، هزینه خانوارها حدود ۵۰ هزار تومان بیش از درآمد خانوارها بوده است.براساس نتایج به دست آمده در سال۸۸، متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار شهری ۹ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان بوده که نسبت به سال قبل از آن، ۶ درصد افزایش داشته است.

همچنین جزئیات نحوه تصرف محل سکونت خانوارها نیز نشان می‌دهد در سال۸۸ نحوه تصرف محل سکونت ۶/۶۳ درصد از خانوارهای آمارگیری شده شهری، ملکی و ۴/۲۴ درصد اجاری و رهنی بوده است.

تهرانی‌های پردرآمد، کم‌‌مالک‌ترین در بازار مسکن

آنچه در گزارش مرکز آمار جالب توجه جلوه می‌کند به درآمد خانوارهای ساکن تهران و تعداد مالکین در این کلانشهر مربوط می‌شود.

گزارش‌ها درباره نسبت خانوارهای صاحب‌خانه در پایتخت حاکی است: در سال۸۸ رقمی معادل ۵۷ درصد از پایتخت‌نشینان صاحب مسکن بوده و مابقی اجاره‌نشین بوده‌اند که به این ترتیب، سهم مالکین در بازار مسکن تهران از مالکین در کل کشور (۶۳ درصد) کمتر بوده است.اما به‌رغم اینکه نسبت مالکین در تهران کمتر از میانگین کشوری است، تهرانی‌ها رتبه اول پردرآمدترین خانوارها در مقایسه با سایر استان‌ها را به خود اختصاص داده‌اند به طوری که متوسط درآمد سالانه هر خانوار تهرانی در سال۸۸ رقمی معادل ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده است که بعد از استان تهران، استان خوزستان در مقام دوم پردرآمدترین‌ها قرار گرفته است.خانوارهای ساکن استان تهران همچنین بیشترین هزینه‌ را در مقایسه با سایر استان‌ها در طول سال به خود اختصاص داده‌اند که این رقم در سال۸۸ معادل ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است.

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها