بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنجشنبه، 25، مرداد، 1397 | Thursday، 16 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

افزایش قیمت و رکود بازار مسکن در تبریز

کد خبر: 22969
یکشنبه 18 دی 1390 ساعت 8:48
نمایش: 56

http://www.bananews.ir/گزارش میدانی از نقاط مختلف کلانشهر تبریز حاکی از تورم پنج تا ۲۰ درصدی قیمت مسکن است که افزایش قیمت مصالح ساختمانی مهمترین دلیل آن ارزیابی شده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در همین حال برخی، افزایش قیمت مسکن را تائید نمی‌کنند و می گویند که بازار مسکن در رکودی بی سابقه گرفتار شده است. مدافعان این نظر بر این اعتقادند که ادامه نوسانات در بازارهای دیگر موجب شده که بازار مسکن در شرایط رکود نسبی به سر ببرد و سرمایه‌گذاران به انتظار گرانی‏، واحدهایشان را نفروشند.

با این اوصاف، نتایج رهگیری زمستانی بازار مسکن در تبریز نشان می دهد قیمت بالای ملک باعث شده است از سویی حجم معاملات، به شدت کاهش یابد و از سوی دیگر رکود بازار خرید و فروش مسکن رقم شده شود که این شرایط خود را در واحدهای بزرگتر بیشتر از واحدهایی با متراژ کمتر نشان می دهد.

بر اساس گزارش های به دست آمده از سطح شهر، تعداد زیادی از فروشندگان و مالکان واحدهای مسکونی در انتظار گران شدن ملک به سرمی برند، به همین جهت میل زیادی برای فروش آپارتمان های خود ندارند و منتظرند تا با گرانی بازار مسکن‏،‌ آپارتمان هایشان را با قیمت گرانتری بفروشند ضمن اینکه خریداران نیز در انتظار روزهایی هستند که قیمت مسکن ارزان شود.

ولیعصر؛ رکود در بازار مسکن

یکی از بنگاهداران منطقه ولیعصر تبریز با اشاره به رکود بازر مسکن در خصوص قیمت مسکن می گوید: قیمت ها در این منطقه از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا سه و نیم میلیون تومان است.

این بنگاهدار به مهر گفت: وضعیت ملک به اسب تیمارخورده ای می ماند که آماده حضور در میادین مسابفه است ولی با خارج شدن افسار از دست مهتر، اختیار آن، دیگر دست مهتر اسب نیست؛ بازار مسکن نیز اکنون مانند همان اسب، تابع هیچ ضابطه و قانونی نیست و به هر طرف که خواست می رود؛ نه دولت می تواند او را مهار کند و نه افراد حقیقی توان کنترلش را دارند.

وی افزود: هم اکنون صاحب ملک می گوید که دلار گران شده و لذا ملکش را به خاطر اینکه گران تر شود نمی فروشد و خریدار هم در انتظار روزهایی است که قیمت ملک متعادل شود.

این بنگاهدار افزود: در میزان مراجعه افراد به بنگاه در روزهای گذشته تغییری به وجود نیامده و اغلب مراجعات برای اجاره است.

وی با بیان اینکه اگر عرضه و تقاضا به تعادل برسد بازار مسکن روزهای خوبی را تجربه خواهد کرد، اظهار داشت: آینده بازار مسکن را نمی توان تحلیل کرد اما از گذشته های دور قیمت مسکن به غیر از برخی ایام خاص، همواره رشد صعودی داشته است.

آبرسان؛ افزایش ۲۰ درصدی قیمت ها

مشاور املاک یکی از بنگاه های بزرگ در منطقه آبرسان تبریز هم درباره وضعیت بازار مسکن گفت: قیمت ها در این منطقه با افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی مواجه شده است.

سالار زمان خانی افزود: بازار خرید و فروش مسکن در منطقه آبرسان به خاطر داشتن مرکزیت، همیشه داغ است اما قیمت ملک با توجه به افزایش هنگفت مصالح ساختمانی و مواد اولیه، افزایش دارد.

وی گفت: این ماه حجم معاملات در بنگاهی که کار می کنم کاهش محسوسی داشته است که شاید به دلیل تقاران با ایام محرم و همچنین سرمای زمستان باشد.

وی با بیان اینکه تعداد مراجعه کنندگان برای خرید نسبت به اجاره کمتر است، افزود: قیمت ها در این منطقه از ۸۰۰ هزار تومان شروع می شود و تا دو میلیون تومان نیز ادامه دارد.

این فعال بازار مسکن اضافه کرد:نوسان قیمت طلا و ارز بر بازار مسکن اثر گذاشته و همه فعالان بازار مسکن سردرگمند؛ خریدار امیدوار است قیمت ها ارزان شود و فروشنده نیز در انتظار گران شدن ملک است.

دامنه اختلاف قیمت ها در منطقه آذربایجان؛ ۲۰۰هزار تومان

یکی از بنگاهداران منطقه آذربایجان کلانشهر تبریز نیز گفت: پایین ترین قیمت در این منطقه ۶۰۰ هزار تومان و بالاترین قیمت در آن ۸۰۰ هزار تومان است.

فرض الله ولی زاده افزود: اجرای قانون هدفمندی یارانه ها استارت افزایش جهشی قیمت مسکن را رقم زد که بیشترین اثر را در اجاره بها نشان داد و می توان گفت قیمت اجاره در مقایسه با سال قبل ۳۰ درصد افزیش داشته است.

وی با بیان اینکه روند افزایش قیمت مسکن در ماه های گذشته ادامه داشته است، افزایش قیمت مصالح ساختمانی را مهمترین دلیل این افزایش عنوان کرد و گفت: در دو ماه گذشته قیمت مسکن در این منطقه پنج درصد افزایش نشان می دهد.

این بنگاهدار با اشاره به کاهش محسوس حجم معاملات در ماه های اخیر، اظهار امیدواری کرد، بازار مسکن بعد از انتخابات پیش رو دستخوش تغییر و تحول شده و وضع فعلی بهبود یابد.

ولی زاده، موضوع بنزین را یکی دیگر از مولفه های تاثیرگذار بر قیمت بازار مسکن معرفی کرد و افزود: با نهایی شدن سناریوهای مختلفی که اکنون در خصوص بنزین مطرح است قیمت ملک تغییر خواهد یافت.

وی نوسان قیمت طلا و ارز و همچنین اجرای پروژه ملی مسکن مهر را بر قیمت مسکن موثر توصیف کرد و با پیش بینی تداوم روند صعودی قیمت مسکن در آینده، میزان این افزایش در آستانه سال جدید را بیشتر از گذشته دانست.

رکود قیمت مسکن در ائل گلی

در همین حال، یکی از بنگاهداران منطقه ائل گلی تبریز اعلام کرد: حدود چهار ماه است که قیمت مسکن در این منطقه تغییر نیافته است.

علی قیطرانچی افزود: با وجود اینکه در مدت مزبور حجم مراجعات زیاد بوده اما حتی یک معامله خرید هم به ثبت نرسیده است.

وی دلیل حاکمیت این شرایط در منطقه ائل گلی را سردرگم بودن خریداران و فروشندگان ملک دانست و گفت: خریدار، در انتظار ارزان شدن و فروشنده هم در انتظار گران شدن ملک خود است.

وی قیمت های فریبکارانه طلا و ارز را بر رکود بازار مسکن بی تاثیر ندانست و گفت: انبوه سازان به دنبال سود خود هستند و وقتی می بینند که بازار طلا و یا ارز خوب است به سراغ آنها رفته و در این شرایط رکود بازار ملک، طبیعی به نظر می رسد.

این بنگاهدار فعال در منطقه ائل گلی تبریز گفت: مادامی که قیمت طلا و ارز پائین نیاید بازار ملک نیز رونق نخواهد گرفت.

به گفته قیطرانچی، قیمت ملک در ائل گلی از ۸۵۰ هزار تومان شروع شده و تا دو و نیم میلیون تومان ادامه دارد.

خطر تعطیلی بنگاه های مسکن در شهر جدید سهند

یکی از فعالان بازار مسکن در شهر جدید سهند نیز با اظهار تاسف از رکود بی سابقه معاملات مسکن، تداوم وضعیت فعلی را برای استمرار حیات بنگاه های مسکن شهر جدید سهند خطرناک خواند.

لطیف نادرپور که به دنبال وخیم شدن بازار مسکن در شهر جدید سهند، بنگاه خود در این شهر جدید را تعطیل کرده است، به خبرنگار مهر گفت: قیمت مسکن در مقایسه با سال گذشته هیچ تغییری نداشته و بی رونقی بازار خرید و فروش مسکن در شهر جدید سهند به واحدهای مسکونی مهر هم سرایت کرده است.

وی با تاکید بر تداوم رکود بازار مسکن تا سال۹۲، تحول در این بازار را منوط به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم دانست و گفت: تحولات مختلف مانند نوسان قیمت طلا و ارز حداقل در شهر جدید سهند تاثیرگذار نبوده و نخواهد بود و تنها باید منتظر انتخابات سال ۹۲ ماند تا بازار مسکن این منطقه متحول شود.

نادرپور گفت: هم اکنون پائین ترین قیمت مسکن در شهر جدید سهند ۱۰۰ هزار تومان و بالاترین قیمت در مرغوب ترین فازهای سهند ۴۰۰ هزار تومان است.

کاهش ۶۰ درصدی معامله مسکن در آذربایجان شرقی

با وجود اظهارات متفاوت بنگاهداران مناطق مختلف تبریز در خصوص افزایش و یا رکود قیمت مسکن در این کلانشهر، کاهش حجم معاملات محور مشترک سخن همه آنها بود؛ موضوعی که رئیس اتحادیه مشاوران املاک آذربایجان شرقی نیز آن را تائید کرد.

اسماعیل نعمتی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: بازار مسکن در آذربایجان شرقی راکد است و کاهش حجم معاملات مسکن در ماه اخیر نسبت به ماه گذشته بیش از ۶۰ درصد بوده است.

وی در تشریح دلایل این وضعیت اظهار کرد:کاهش قدرت خرید مردم و افزایش قیمت مصالح و مواد اولیه، دو عامل مهم رکود بازار مسکن و کاهش زیاد حجم معاملات بوده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک آذربایجان شرقی، تاثیر بازار طلا و ارز بر قیمت مسکن در این استان را ناچیز عنوان کرد و افزود: با این حال مسکن مهر، نقش موثری در بازار مسکن کشور و آذربایجان شرقی داشته است اما آنچه نگرانی ها را بیشتر کرده، افزایش تمایل به واگذاری امتیاز مسکن مهر است که هرگز نمی تواند بر بازار مسکن اثر خوبی داشته باشد.

در همین حال رئیس انجمن انبوه سازان آذربایجان شرقی نیز با اشاره به رکود بازار مسکن در این استان، نزدیک شدن به سال جدید را یک مقطع امیدوار کننده برای خروج بازار مسکن از وضع فعلی توصیف کرد و افزود: کاهش قدرت خرید مردم مهمترین عامل ایجاد این شرایط بوده بطوریکه بسیاری از مراجعان به بنگاه های مسکن مایلند آپارتمانی بخرند که دارای وام بانکی باشد.

جمشید برزگر در گفتگو با خبرنگار مهر همچنین با تائید افزایش جزئی قیمت مسکن در آذربایجان شرقی، رشد بی سابقه قیمت مصالح ساختمانی را عامل این افزایش دانست و گفت: به عنوان مثال هر قطعه آجر سفال از ۱۰۰ تومان به ۲۰۰ تومان رسیده است؛ میلگرد هم با حدود ۳۰۰ تومان افزایش هم اکنون به قیمت ۸۵۰ تا ۹۰۰ تومان به فروش می رسد که در افزایش قیمت ها موثر بوده است.

وی نوسان بازار ارز و طلا را بر قیمت مسکن در آذربایجان شرقی اثرگذار ندانست و در عین حال گفت: شاید در آینده نزدیک این تاثیر، خود را نشان دهد و بیشتر از گذشته ملموس شود.

برزگر در ارزیابی از آینده بازار مسکن گفت: با توجچه به اینکه عوامل فراونی بر قیمت مسکن تاثیر می گذارند و به ویژه در این شرایط که بازار مسکن آرامش ندارد و از هر تغییر و تحولی متاثر می شود نمی توان آینده این بازار را تحلیل کرد.

خوشبینی نسبت به آینده بازار مسکن

در حالی که پیش بینی آینده بازار مسکن بخاطر تاثیرپذیری آن از مولفه های بیشمار، سخت بوده و اظهارنظرها در این خصوص می تواند محل بحث فراوان باشد، یک کارشناس مسکن و مدرس دانشگاه نسبت به آینده این بازار ابراز خوشبینی کرد.

علی اسداللهی افزود: اکنون نه خریدار، نه فروشنده، نه مقام مسئول و نه انبوه ساز از بازار مسکن رضایت ندارد و همه شواهد نشان می دهد که بازار مسکن در کنترل هیچ عامل حقیقی و حقوقی نیست ولی با همه این اوصاف نمی توان نسبت به آینده بازار مسکن خوشبین نبود.

وی گفت: اگر تصمیم گیران بازار مسکن به این فرمول عمل کنند که موفقیت برابر با انگیزه، ضربدر اراده، ضربدر عمل، ضربدر هدف و نهایتاً ضربدر امنیت است نارسایی ها به تدریج مرتفع خواهد شد.

این مدرس دانشگاه، حاکمیت شرایط نامناسب بر بازار مسکن را نتیجه تورم، کاهش قدرت خرید مردم، متناسب نبودن عرضه و تقاضا و افزایش قیمت مصالح ساختمانی بیان کرد و گفت: در چنین شرایطی، بسیاری از بنگاهداران مسکن آذربایجان شرقی کار خود را رها کرده و به مشاغل دیگر روی آورده اند.

***

این روزها بازار مسکن در مناطق مختلف تبریز، از افزایش قیمت و البته رکود نسبی رنج می برد. کارشناسان و فعالان بازار مسکن ولی منتظر نواخته شدن زنگ تغییر در این بازار هستند تا روزهای پرورنق گذشته احیا شود

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها