بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنجشنبه، 25، مرداد، 1397 | Thursday، 16 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

تناقض در آمار صادرات سیمان

کد خبر: 22591
دوشنبه 12 دی 1390 ساعت 8:44
نمایش: 23

http://www.bananews.ir/در حالی که براساس اعلام انجمن تولیدکنندگان سیمان، صادرات سیمان کشور در ۹ ماهه سال جاری از مرز ۶٫۵ میلیون تن گذشته است، آمار گمرک ایران این موضوع را تائید نمی‌کند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) براساس آمار منتشر شده از سوی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان ایران در ۹ ماهه سال جاری بالغ بر ۶ میلیون ۵۵۰ هزار و ۶۳۵ تن سیمان از کشور صادر شد. در همین مدت صادرات کلینکر نیز به رقم یک میلیون و ۱۸۰ هزار و ۸۰۶ تن رسید. به این ترتیب مجموع صادرات سیمان و کلینکر ایران طی ۹ ماهه امسال با رشد ۱۲٫۸۷ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به ۷ میلیون و ۷۳۱ هزار و ۴۴۱ تن رسید.

با این وجود تازه‌ترین آمار منتشر شده از سوی گمرک ایران نشان می دهد که حجم صادرات سیمان کشور طی ۹ ماهه سال ۱۳۹۰ چیزی حدود ۵٫۵ میلیون تن بوده است که این رقم با عدد اعلام شده از سوی انجمن تولیدکنندگان سیمان تفاوتی یک میلیون تنی را نشان می‌دهد. آمار صادرات کلینکر نیز از سوی گمرک حدود ۶۶۰ هزار تن اعلام شده که با عدد اعلامی انجمن سیمان تفاوت فاحشی را نشان می‌دهد.

محمدحسن پورخلیل - دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان ایران، در گفت وگو با ایسنا درباره علت تفاوت آمار صادرات سیمان گفت: آمار صادرات اعلام شده از سوی انجمن کاملا دقیق بوده و براساس اطلاعات مالی شرکتهای سیمانی به‌دست آمده است.

او درباره این‌که چرا آمار اعلام شده از سوی گمرک بسیار کمتر از عدد اعلام شده توسط انجمن تولیدکنندگان سیمان است؟ نیز عنوان کرد: این سوال را باید از مسئولان گمرک بپرسید. البته به نظر من گمرک در زمینه محاسبه و اعلام آمار واردات و صادرات دارای ضعفهای زیادی بوده که باید برطرف شوند.

در همین حال یک فعال صنعت سیمان نیز به خبرنگار ایسنا گفت: از نظر ما آمار گمرک ایران غیرقابل استناد بوده و نمی‌توان به آن اطمینان کرد.

شرکتهای سیمان ساروج، مازندران و سامان غرب به ترتیب بزرگترین صادرکنندگان سیمان ایران طی ۹ ماهه امسال بوده‌اند. همچنین در آذر ماه امسال به ترتیب ۶۰۹ هزار و ۶۷۳ تن سیمان و ۱۱۵ هزار و ۱۶ تن کلینکر از کشور صادر شد. طبق معمول عراق و افغانستان دو بازار عمده صادرات سیمان ایران در سال جاری بوده‌اند.

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها