بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، 31، تیر، 1397 | Sunday، 22 July، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

هفته‌ای که برای بازار آهن زود به پایان رسید!

کد خبر: 44604
شنبه 18 خرداد 1392 ساعت 8:32
نمایش: 6

http://www.bananews.ir/در حالی که از چهارم خرداد ماه تا چهارشنبه هشتم ماه جاری شاهد افزایش قیمت آهن آلات به خصوص انواع سایزهای میلگرد و شاخه‌های سبک و سنگین تیرآهن در بازار آزاد بودیم، در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم این صعود جای خود را به ثبات و کاهش نسبی قیمت‌ها بخشیده بود.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در واقع به دنبال تعطیلاتی که از روز سه‌شنبه آغاز و تا جمعه ادامه داشت، بازار آهن و بورس کالا هم دست از فعالیت برداشته و از تحرک بازماندند. از سوی دیگر تنها عرضه‌های رینگ فولاد در دو روز یکشنبه و دوشنبه رقم خورد که در این میان عرضه‌های فولاد خراسان و فولاد هرمزگان جنوب با رقابت خریداران و افزایش قیمت‌های پایه همراه شدند که در پی آن قیمت انواع سایزهای میلگرد نیز در بازار آزاد رشد قیمت‌ها را تجربه کردند. به‌رغم آنکه دوازدهم خرداد ماه رینگ فولاد تنها شاهد عرضه ۳۰ هزار و ۳۶۰ تن کالا بود این رقم در روز دوشنبه به حدود ۱۲۹ هزار تن رسید به گونه‌ای که ۹۸ هزار و ۸۸۰ تن از آن را فولاد مبارکه اصفهان با عرضه انواع ورق و مابقی را فولاد هرمزگان جنوب با عرضه تختال C رقم زدند. ناگفته نماند که تمامی محصولاتی که از سوی این دو شرکت در این روز بر روی تابلو عرضه بورس کالا رفت به طور نسبی به فروش رسید. در همین حال هفته گذشته معاون معدنی وزیر صنعت در خصوص افزایش قیمت برخی مصالح ساختمانی مانند تیرآهن و تاثیر آن بر رشد قیمت مسکن در شرایط فعلی گفت: طی ماه‌های اخیر در تولید مصالح ساختمانی عمدتا رشد داشته‌ایم و در این راستا افزایش ظرفیت تولید شمش فولاد به میزان ۵/ ۳ میلیون تن طی سال جاری باعث تنظیم بازار تیرآهن در کشور خواهد شد که این میزان شمش فولاد هم توسط بخش خصوصی در استان‌های فارس، اصفهان و گیلان تولید می‌شود. وجیه الله جعفری افزود: علاوه بر این در سال جاری واحد فولاد ارفع هم وارد مدار تولید خواهد شد که در این صورت در تنظیم بازار فولاد مشکلات کمتری بروز خواهد کرد.

 

البته نباید از نظر دور داشت که نمی‌توان این افزایش قیمت را به رشد تقاضا مربوط دانست؛ چرا که در ساخت و ساز مسکن استفاده از میلگرد به سبب قیمت مناسب‌تر آن نسبت به تیرآهن در اولویت اول خریداران قرار دارد مضاف بر اینکه بخش مسکن هم در رکود به سر می‌برد و خبری از ثبت تقاضاهای عمده از سوی انبوه‌سازان و حتی سازندگان خرد در بازار نیست. از سوی دیگر در هفته‌های گذشته برخی فعالان آگاه هم از به میان آمدن پای دلالی بانک‌ها در بازار آهن خبر داده‌اند به‌این‌گونه که آنها از طریق شرکت‌های تابعه خود اقدام به خرید حجم‌های سنگین تیرآهن در بورس کالا و فروش آن به قیمت‌های بالاتر در بازار آزاد کرده‌اند. به هر طریق شاید به گفته جعفری با افزایش ظرفیت تولید شمش فولاد بتوان تا حدودی از التهاب بازار تیر آهن کاست، اما اگر برخی بانک‌های خصوصی به جای پرداخت تسهیلات باز هم به رویه سابق ادامه دهند انتظار موفقیت چندانی در مهار قیمت آهن‌آلات و جلوگیری از افزایش بی‌ضابطه آن در آینده نمی‌توان داشت.

اعتراض به نحوه اجرای مالیات بر ارزش افزوده و تعطیلی برخی واحدها
گزارش خبرگزاری فارس، از بازار «آهن مکان» تهران، حاکی است که فعالان این بازار همچنان با گذشت ۵ سال از اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده اجرای این قانون را مفید و لازم می‌دانند؛ اما نحوه اجرای آن را به نوعی به ضرر صنف بازار آهن قلمداد می‌کنند.پور صمیمی یکی از فعالان صنف بازار آهن در آهن‌مکان گفت: برخی از واحدهای صنفی به دلیل افزایش مالیات بر ارزش افزوده اقدام به تعطیلی واحد خود کرده‌اند. وی ادامه داد: برخی از این واحدهای صنفی تا ۵ نفر کارگر داشتند و اگر تنها ۲۰ واحد صنفی این‌گونه واحدهای خود را تعطیل کنند، چه فرصت‌های شغلی را از دست داده‌ایم.وی با بیان اینکه در مالیات بر ارزش افزوده همه را به یک چشم می‌بینند، اضافه کرد: محاسبه مالیات بر ارزش افزوده برای آهن‌فروشان باید نسبت به خرید و فروش باشد؛ اما ظاهرا فاکتورهای خرید آهن‌فروشان از سوی اداره مالیاتی مورد قبول نیست و تنها بر اساس فروش، مالیات بر ارزش افزوده تعیین می‌شود.وی ادامه داد: سود آهن در هر کیلوگرم اگر ۱۰ تومان باشد، مالیات بر ارزش افزوده در هر کیلوگرم ۵۰ تومان است. وی اضافه کرد: اگر کسی توان پرداخت مالیات را ندارد، باید اداره مالیات گزارش اتحادیه آهن را مبنی بر اینکه این شخص توان پرداخت مالیات را ندارد، قبول داشته باشد.

نظرات کاربران

برچسب‌ها