بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

چهارشنبه، 24، مرداد، 1397 | Wednesday، 15 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

تورم و رشد قیمت‌مسکن

کد خبر: 21141
شنبه 12 آذر 1390 ساعت 8:43
نمایش: 13

http://www.bananews.ir/در حالی که مسوولان دولتی بر این عقیده‌اند که نرخ رشد قیمت مسکن در تهران از ابتدای سال تاکنون کمتر از نرخ تورم عمومی بوده است، اما برداشت فعالان بازار مسکن از قیمت‌ها حقیقت دیگری را نشان می‌دهد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مقایسه‌ای که در بازار مسکن برای محاسبه نرخ رشد قیمت صورت می‌گیرد به این صورت است که اغلب افراد بدون آنکه خانه‌ای که در آن اقامت دارند را معامله کنند، از بنگاه‌های مسکن محل یا همسایه‌هایی که به تازگی در آنجا اقدام به خرید کرده‌اند، درباره ارزش روز آپارتمان خود پرس‌وجو می‌کنند. گروهی دیگر نیز بعد از فروش واحدشان، مبلغ دریافتی از خریدار را با آنچه خودشان هنگام خرید آن ملک، پرداخت کرده‌اند مقایسه می‌کنند تا میزان رشد قیمت دستشان بیاید.

محاسبات هر دو این گروه‌ها در برخی مناطق تهران گویای این است که از ابتدای سال تاکنون قیمت مسکن بطور متوسط ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است که با توجه به نرخ تورم ۱۸ تا ۱۹/۳ درصدی که اخیرا اعلام شده، نرخ رشد قیمت مسکن بیشتر بوده است.

هرچند در ۴ ماه اخیر، مرکز آمار ایران که به صورت دوره‌ای –فصلی- روند نوسان قیمت مسکن در تهران را گزارش می‌کرد، آمار جدیدی در این باره منتشر نکرده، اما با معیار قراردادن رفتار مردم در بازار به عنوان نبض‌بازار، رشدی که امسال دامن قیمت مسکن را گرفته به مراتب متفاوت از دو سال گذشته بوده است.

در دو سال اخیر، با وعده‌هایی همچون افتتاح و بهره‌برداری قریب‌الوقوع واحدهای مسکن‌مهر در شهرهای جدید، دولت تا حدودی توانست مانع رشد قابل توجه قیمت مسکن شود، اما به نظر می‌رسد در سال جاری از یک‌سو تاخیر در افتتاح‌ها و از سوی دیگر، مشخص شدن تاثیر ناچیز این واحدها برای تنظیم بازار مسکن تهران، باعث واکنش نه چندان قابل توجه قیمت مسکن شده است.

هم‌اکنون نقطه امید بازار مسکن تهران این است که قیمت از اوخر تابستان که نقل‌وانتقال‌ها به پایان اوج خود رسید، شروع به افزایش کرد و در حال حاضر نیز تحت تاثیر رونق پیش‌فروش و پیش‌خرید مسکن، عملا زمینه ادامه رشد قیمت با نرخ‌های بیشتر از ۲۰ درصد، وجود ندارد.

طبق تحقیقات میدانی خبرنگار دنیای‌اقتصاد قیمت واحدهای مسکونی نسبت به سال گذشته مترمربعی ۲۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است. همچنین قیمت واحدهای حداکثر ۵ سال ساخت در برخی مناطق، به همین میزان، کمتر از واحدهای در آستانه تحویل –واحدهای پیش‌فروشی- است که این شرایط، به افزایش تقاضا برای پیش‌خرید دامن زده است.

هم‌اکنون به نظر می‌رسد مسوولان به جای اظهارنظر درباره تفاوت نرخ رشد قیمت مسکن با نرخ تورم، باید به فکر راهکارهای واقعی‌تری برای تنظیم بازار مسکن باشند، چرا که مسوولان در هر حال، اصل موضوع مبنی بر «صعودی‌شدن قیمت مسکن» را پذیرفته‌اند و فعلا برسر اندازه صعود، اختلاف‌نظر وجود دارد.

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها