بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

چهارشنبه، 24، مرداد، 1397 | Wednesday، 15 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

جــزیـیـات قـیـمـت مـسـکـن مـهـر ویـلایــی

کد خبر: 21784
یکشنبه 27 آذر 1390 ساعت 11:52
نمایش: 8

http://www.bananews.ir/مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: در اجرای طرح مسکن مهر مهمترین سیاست سازمان ملی زمین و مسکن تامین اراضی مورد نیاز طرح بود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) احمد اصغری مهرآبادی ـ مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن ـ در حاشیه نمایشگاه بزرگ راه و شهرسازی و صنایع وابسته، اظهار کرد: پس از انقلاب اسلامی موضوع تامین مسکن در دستور کار دولت قرار گرفت و در این راستا قوانین متعددی به تصویب رسید که از جمله آنها لغو مالکیت ارضی شهری بود که پس از مدتی متوقف شد.

وی با اشاره به رویکردهای مختلف دولت برای اجرای تکلیف قانون اساسی مبنی بر تامین مسکن برای مردم، خاطرنشان کرد: در این راستا دولت موضوع واگذاری زمین به صورت دولتی وارزان را در دستور کار قرار داد و در این راستا زمین‌هایی در قطعات ۸۰۰ الی هزار متر واگذار شد که کاهش بهره‌وری را در پی داشت اما در آخرین گام در سال ۸۵ دولت رویکرد حذف قیمت زمین برای اقشار کم درآمد را در دستور کار قرار داد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ۳۵ درصد قیمت تمام شده مسکن به قیمت زمین برمی‌گردد، گفت: در سال ۸۵ ، ۱۷٫۷ میلیون خانوار و ۱۶ میلیون واحد مسکونی موجود بود.

اصغری مهرآبادی افزود: در اجرای طرح مسکن مهر مهمترین سیاست سازمان ملی زمین و مسکن تامین اراضی مورد نیاز طرح بود.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن بهبود شاخص‌های مسکن را از آثار اجرای طرح مسکن مهر اعلام و تصریح کرد: در گذشته به‌ازای ۱۱۷ خانوار متقاضی صد واحد مسکونی وجود داشت اما اکنون با سیاست‌های اجرا شده به‌ازای هر صد واحد مسکونی ۱۱۰ خانوار وجود دارد.

وی به افزایش سهم تسهیلات بانکی برای طرح مسکن مهر اشاره و تصریح کرد: در گام بعد دولت اقدام به کاهش نرخ سود تسهیلات کرد.

مهرآبادی همچنین به حذف مالیات بر نقل و انتقال مسکن مهر اشاره و خاطرنشان کرد: اکنون یک میلیون و ۸۴۰ هزار واحد مسکونی در قالب مسکن مهر در دست احداث است که از این میزان ۳۷۲ هزار واحد مربوط به شهرهای جدید، ۲۵۰ هزار در واحد بافت فرسوده یک میلیون مربوط به سازمان ملی زمین و مسکن، شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر و ۲۴۰ هزار واحد مربوط به بنیاد مسکن در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر است.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن به تامین ۲۳ هزار هکتار زمین برای طرح مسکن اشاره و اضافه کرد: ‌۱۸ هزار هکتار توسط دولت و پنج هزار هکتار توسط بخش خصوصی در قالب خودمالکی تامین شده است.

وی با بیان این‌که تاکنون بیش از۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی دولت برای مسکن مهر پرداخت شده است، تصریح کرد:‌ در مجموع ۳۸ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی درباره سرمایه‌گذاری خارجی در این حوزه گفت: ما استقبال می‌کنیم اما تاکنون مراجعه کننده‌ای نداشته‌ایم.

مهرآبادی به افتتاح ۱۸ هزار و ۴۵۰ واحد مسکونی در مازندران طی هفته گذشته اشاره و اضافه کرد: فردا نیز با حضور رییس جمهوری پنج هزار و ۹۰۰ واحد مسکونی در اردبیل افتتاح می‌شود.

معاون وزیر مسکن و شهرسازی با بیان اینکه تاکنون ۱۷۰ هزار واحد مسکونی افتتاح شده است، گفت: ۱۱۰ هزار واحد نیز آماده افتتاح است که امیدواریم تا پایان دی ماه به بهره برداری رسید همچنین مرحله سوم بهره برداری‌ها از نیمه دوم بهمن ماه آغاز می‌شود.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در ادامه از افتتاح ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا پایان سال جاری خبر داد و خاطرنشان کرد: ‌کلیه واحدهای تحویل شده دارای خدمات آب، برق و گاز هستند و نمی‌توان واحدی پیدا کرد که بدون امکانات تحویل داده شده باشد.

وی افزود: البته در بعضی شهرها برخی پروژه‌ها مشکل دارند اما تعداد آن‌ها بسیار کم است.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن اضافه کرد: در شهرهای جدید باید دستگاه‌های برای تامین خدمات زیربنایی همکاری کنند.

مهرآبادی میزان آورده متقاضیان را با توجه به مساحت زیربنا متفاوت اعلام و اضافه کرد: برخی واحدها فاقد پارکینگ و انباری هستند و در نتیجه قیمت آن‌ها پایین‌تر است.

وی با اشاره به همکاری دستگاه‌های دولتی برای تامین زمین برای مسکن مهر، خاطرنشان کرد:‌ هزینه ساخت مسکن مهر ویلایی همان متری ۳۰۰ الی ۳۱۰ هزار تومان است و گران‌تر نیست.

وی گفت: اعیانی واحدهای مسکن مهر ۹۹ ساله قابل فروش است اما در واحدهای مسکن مهر خودمالکی اعیان و عرصه به فروش می‌رسد.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در ادامه به مزایده واحدهای مسکونی سازمانی اشاره و خاطرنشان کرد: بنا به آخرین آمار ۲۲ هزار واحد مسکونی سازمانی وجود دارند و همه دستگاه‌های اجرایی موظفند در راستای واگذاری آن‌ها اقدام کنند.

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها