دوشنبه، 3، تیر، 1398 | Monday، 24 June، 2019

خرید و فروش لاک پشت، مار آبی و سمندر جرم است

کد خبر: 109522
سه شنبه 21 اسفند 1397 ساعت 6:0
نمایش: 102

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان اعلام کرد براساس ماده ۱۰ قانون شکار و صید حمل، عرضه، فروش و صدور جانوران وحشی زنده یا کشته و اجزای آنها جرم محسوب شده، مرتکبین اعمال فوق مشمول پرداخت جزای نقدی و حبس خواهند شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان جواد نوری اظهر تاکید کرد: متاسفانه در ایام قبل از سال نو، مارهای آبی، سمندر لرستانی و لاک‌پشت‌ها در میادین تره‌بار برای فروش عرضه می‌شوند، و  به فروشندگان این گونه‌ها اعلام می‌کنیم که این کار جرم است و اگر دست هر فردی سمندر لرستانی، لاک پشت و مار آبی بگیریم، کار او جرم تلقی می‌شود و عواقب قانونی در پی خواهد داشت.
نوری اظهر بیان کرد: مجوزی برای خرید و فروش جانورانی که خطر انقراض، آن‌ها را تهدید می‌کند صادر نمی‌شود و عرضه مار آبی، لاک پشت و سمندر لرستانی در ایام نوروز نیر غیرقانونی است.
وی خاطرنشان کرد: گرفتن حیات¬وحش از زیستگاه طبیعی و انتقال به بازارهای خرید موجب می¬گردد که گونه، در محل اصلی به تدریج با کاهش جمعیت و خطر انقراض روبرو شود و باتوجه به اینکه نگهداری حیات¬وحش مستلزم صرف هزینه و وقت زیاد می¬باشد بعد از مدتی (به شرط زنده ماندن) توسط خریداران در طبیعتی غیر از زیستگاه اصلی رها گردیده، که این امر، هم از نظر شرعی و اخلاقی صحیح نمی¬باشد و هم اینکه آن گونه می¬تواند در مکان جدید به آفت و گونه مهاجم تبدیل گردد که این عمل متعاقباً محیط زیست و حیات وحش زیستگاه جدید را به مخاطره خواهد انداخت.
وی اضافه کرد: براساس ماده ۱۰ قانون شکار و صید حمل، عرضه، فروش و صدور جانوران وحشی زنده یا کشته و اجزای آنها جرم محسوب شده، مرتکبین اعمال فوق مشمول پرداخت جزای نقدی از مبلغ ۳۰۰۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰۰۰ریال و حبس از ۱ ماه تا ۶ ماه می¬¬باشد.
وی خاطرنشان کرد: از تمامی شهروندان محترم استدعا دارد از خرید و فروش گونه¬های جانوری وحشی خودداری نموده، در صورت مشاهده هرگونه عرضه و خرید و فروش حیات¬وحش مراتب را سریعاً از طریق سامانه تلفنی ۱۵۴۰ به یگان حفاظت محیط زیست استان اطلاع دهند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان همدان اضافه کرد: در نیمه دوم اسفندماه گشت‌های محسوس و نامحسوس برای دستگیری متخلفان خرید و فروش سمندر لرستان، مار آبی و لاک پشت‌ها تقویت شده است.

لینک اصل محتوا در اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان

نظرات کاربران

اخبار عمرانی استانها کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی