شنبه، 29، تیر، 1398 | Saturday، 20 July، 2019

جلسه بررسی راهکارهای کاهش آسیب‌های پارک ملی لار برگزار شد

کد خبر: 91635
پنجشنبه 22 شهریور 1397 ساعت 8:59
نمایش: 57

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست،در این جلسه که با حضور معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و معاون سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور، مدیران کل حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و آبخیزداری و امور عشایری استان تهران و مدیران حوزه معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، تهدیدهای پارک ملی لار، خصوصا دام اهلی مورد بررسی قرار گرفت .

حمید ظهرابی، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست درباره این جلسه گفت : پارک ملی لار از نظر غنای ژنتیکی و چشم‌اندازهای طبیعی منحصر به‌فرد دارای اهمیت زیست محیطی است . اما از طرف دیگر، رودخانه و سد لار به عنوان یکی از منابع مهم آب تهران حائز اهمیت استراتژیک است .

وی با بیان اینکه یکی از معضلات مهم در این پارک ملی، حضور دام اهلی است ،تاکید کرد: دام مازاد در این عرصه نه تنها باعث تخریب مرتع می‌شود، بلکه بر کمیت و‌کیفیت آب سد لار نیز تاثیرگذار است .

به گفته ظهرابی، بخشی از دام‌های این منطقه متعلق به دستگاه‌ها و نهادهای مختلف و بخشی دیگر متعلق به عشایر حاضر در منطقه است که بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی باید این تعداد دام کاهش پیدا کند .

ظهرابی تصریح کرد : در جلسه امروز مقرر شد تا اداره کل منابع طبیعی استان، گزارش دقیقی از تعداد پروانه‌های دام و کیفیت مراتع در اختیار نهادها، موسسات و دستگاه‌های مختلف را به سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کند .

وی افزود : مدیران کل حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و امور عشایری استان تهران نیز برای مقابله با ورود دام مازاد بر پروانه، مکلف به تشکیل اکیپ کنترل دام شدند .

به گفته ظهرابی، دستگاه‌های مسئول نیز مکلف شدند تا گزارشی دقیق از وضعیت تمامی اراضی منطقه مشتمل بر مستثنیات، ساخت و سازهای غیر مجاز و تغییر کاربری اراضی را تهیه کنند تا با اقدامات غیرقانونی صورت گرفته در منطقه برخورد شود .

وی با بیان اینکه باید بین دامداران مجاز و غیر مجاز تفاوت قائل بود با دامدار غیرمجاز برخورد قانونی صورت گیرد و حقوق دامدار مجاز نیز تامین شود،گفت: دامداری توسط نهادها، ادارات و بانک ها در پارک ملی لار با شرایط کنونی خشکسالی، تخریب مراتع و فرسایش ویرانگر هیچ توجیهی ندارد.

این گزارش می افزاید: مسعود منصور معاون سازمان جنگل هل و مراتع  نیز در این جلسه ضمن تاکید بر لزوم رعایت رژیم حقوقی حاکم بر پارک ها اظهار داشت: اگر لار پارک ملی است و مصوبه شورای عالی محیط زیست با طی روند قانونی انجام شده حضور دام در آن ها معنایی ندارد در سایر اراضی خارج از پارک نیز باید هم ظرفیت مراتع در صدور مجوز چرای دام مورد توجه قرار گیرد و هم از چرای غیرقانونی جلوگیری شود.

وی خواستار مشارکت جدی سازمان حفاظت محیط زیست در پرداخت حقوق عرفی دامداران و رفع چالش ها و مشکلات پارک ملی لار شد. منصور افزود لازم است محدوده مستثنیات و اراضی ملی دقیقا مشخص و در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گیرد.

پارک ملی لار از سال ها قبل به عنوان پارک ملی مورد حفاظت قرار می گرفت که پس از انقلاب اسلامی به منطقه حفاظت شده تقلیل یافت اما از سال ۱۳۸۲با دیگر به عنوان پارک ملی مورد حفاظت قرار گرفت.

گفتنی است،حوضه آبریز لار محدوده ۷۳۰۰۰ هکتاری است که ۲۸ هزار هکتار آن را پارک ملی لار تشکیل می دهد. در این عرصه ۴۸۰ بهره بردار در قالب ۶۳ سامانه عرفی پروانه چرای ۹۳۰۰۰ دام اهلی را در اختیار دارند. به عقیده کارشناسان بسیار فراتر از ظرفیت مراتع در شرایط کنونی است.

لینک اصل محتوا در سازمان حفاظت محیط زیست

نظرات کاربران

اخبار عمرانی استانها کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی