سه شنبه، 28، خرداد، 1398 | Tuesday، 18 June، 2019

کلانتری : کشور نیازمند چهار یا پنج پایگاه هوایی اطفای حریق است

کد خبر: 93506
شنبه 7 مهر 1397 ساعت 15:0
نمایش: 43

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست اصفهان ،  عیسی کلانتری روز شنبه در مراسم رونمایی از سامانه آتش‌ نشانی هوایی تحت فشار کشور در شاهین شهر اصفهان در جمع خبرنگاران افزود: آتش سوزی های بسیاری در جنگل ها ، مراتع و مناطق حفاظت شده غیر قابل دسترس بوقوع می پیوندد و این سامانه می تواند در این زمینه کارگشا باشد.
وی اظهار داشت: تاکنون در کشور سیستمی که قادر به اطفای حریق در مناطق دور افتاده و جنگل ها باشد ، وجود نداشت که با کمک وزارت دفاع و معاونت فناوری ریاست جمهوری تصمیم گرفته شده در این زمینه ستادی شده وعملیات اطفای حریق با استفاده از صنعت هوایی کشور اجرایی شود.
کلانتری افزود : در ۲سال اخیر در وزرات دفاع و معاونت فناوری ریاست جمهوی تلاش زیادی بعمل آمد تا سامانه پاشش تحت فشار آب بر روی یک فروند هواپیما نصب شود و این اولین پروازی بود که این سامانه توانست ۱۸ تن آب را در مدت ۵ ثانیه روی مساحت تعیین شده با فشار بسیار بالا در فاصله ۱۰۰ متری تخلیه کند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود : امیدواریم بستر آموزش های لازم در کشور ایجاد شود و در ۲ سال آینده حداقل در چهار منطقه کشور پایگاه اطفای حریق هوایی ایجاد شود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری نیز گفت: دستیابی به دانش این سامانه از اهمیت بالایی برخوردار بود چون کمتر کشوری در دنیا از آن بهره مند است.
سورنا ستاری افزود : این سامانه برای سایر هواپیماها نیز به راحتی قابل نصب است و این موضوع مهم است که از یک مجموعه امکانات در این زمینه برخوردارباشیم.
ستاری پاشش ۱۸ تن آب در مدت پنج ثانیه را کار بزرگی عنوان کرد و آن را مهترین دستاور در زمینه اطفای حریق در کشور عنوان کرد.
سامانه آتش نشانی هوایی صبح شنبه در شرکت هواپیما سازی ایران متعلق به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در شاهین شهر اصفهان رونمایی شد.
این سامانه که بر روی هواپیماهای جت نصب می شود ، برای مهار و خاموش کردن آتش در مناطق سخت گذر از قبیل جنگل ها و مناطق طبیعی سخت گذر کاربرد دارد.
همزمان با رونمایی از این طرح ، شبیه سازی جت آتش نشان و پاشش آب روی آتش فرضی نیز انجام شد.

لینک اصل محتوا در سازمان حفاظت محیط زیست

نظرات کاربران

اخبار عمرانی استانها کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی