بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، 26، مرداد، 1397 | Friday، 17 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

سد چینی سبب جیره بندی آب شرب کرج

کد خبر: 22872
شنبه 17 دی 1390 ساعت 8:8
نمایش: 8

http://www.bananews.ir/بروز برخی مشکلات در آب استان البرز موجب جیره بندی آب در برخی مناطق شده است اما متاسفانه نبود اطلاع رسانی به موقع این قضیه را تبدیل به بحران کرده و حتی مسئولان به این ضعف اذعان دارند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) در تمامی استانها با بروز بحرانهای ناگهانی یکی از سریع ترین شیوه های اطلاع رسانی به مردم بهره گیری از سیمای استانی است که متاسفانه به دلیل فراهم نبودن زیرساختها و به رغم تلاشهای صورت گرفته استان البرز از آن محروم است.

در بحران اخیر آب در البرز به گفته مسئولان امکان اطلاع رسانی به مردم محقق نشد و این موضوع آسیبهای جدی را ایجد کرد.

از همین رو مسئولان بار دیگر باید تاکید کردند، تعلل در راه اندازی سیما در استان البرز می تواند صدمات و هزینه های سنگین متفاوتی را برای استان به همراه داشته اشد، بنابراین مسئولان استان توجه جدی به این امر داشته باشند.

احداث و راه اندازی صدا و سیما از جمله مصوبه های سفر هیئت دولت به استان البرز بود که متاسفانه تا کنون اجرای آن تحقق پیدا نکرده است.

سد چینی سبب قطعی آب کرج

با توجه به اینکه سد طالقان را پیمانکاران چینی ساخته اند، امروزه سبب بروز برخی از مشکلات از جمله ترک های بیش از حد استاندارد در تونل اصلی عبور آب سد طالقان شده است که در نتیجه سبب قطعی و جیره بندی آب شده است.

جای شگفتی است، مهندسان کشور ایران در سد سازی از جمله برترین مهندس های جهان به شمار می روند ولی در برخی نقاط کشور برای ساختن سد از پیمانکارهای کشور چین استفاده می کند.

پیمانکار سد طالقان چینی است

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان البرز در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه عمده آب سد طالقان برای مصارف کشاورزی است، اضافه کرد: پیمانکار چینی، سد طالقان را بعد از پنج سال ساخت هنوز تحویل قطعی نکرده اند.

حسین نوری ابراز داشت: دو ماه پیش شرکت آب منطقه ای تهران از کرج درخواست داشت که آب را قطع و تعمیرات تونل اصلی بعد از سد را آغاز و ترک هایی که از حد استاندارد بالاتر است را رفع کنند.

وی از جیره بندی شدن آب آشامیدنی بعضی از مناطق کرج خبر داد و گفت: نبود سیما در استان البرز شده که نتوانیم ساعات دقیق جیربندی آب را به مردم اطلاع رسانی کنیم.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان البرزبا اشاره به اینکه اگر مدول دوم تصفیه خانه البرز راه اندازی شود ظرفیت انتقال آب افزایش پیدا می کند، افزود: با راه این تصفیه خانه ظرفیت آب ۵۰۰ لیتر در ثانیه افزوده خواهد شد.

وی با اشار به اینکه آب رسانی از طریق تانکر جوابگو نیست و مردم استقبال نمی کنند، اضافه کرد: در حال حاضر ۱۲ تانکر ۵، ۴ و ۱۰ هزار لیتری به مردم کرج آبرسانی می کنند.

نوری گفت: دو اتفاق بد برای شرکت آب و فاضلاب استان البرز رخ داد، نخست شکستن خطوط پمپاژ آب و نبود سیما در کرج و پخش شدن مصاحبه به موقع بنده در رابطه با جیره بندی آب که با چند روز تاخیر پخش شد.

وی ابراز داشت: آب آشامیدنی بلوار موذن به سمت شمال، بلوار اشتراکی به سمت غرب و خیابان شهید بهشتی کرج جیربندی و نوبت بندی شده است.

وی افزود: علت جیربندی آب شرب کرج، تعمیرات تونل انتقال آب سد طالقان است که سبب افت فشار و کم آبی برخی مناطق کرج شده است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان البرز اظهار داشت: قطعاً جیره بندی آب در کرج خواهیم داشت و هم اکنون از ظرفیت چاه های کرج برای آب رسانی به مردم استفاده می کنیم.

آبفای استان پاسخگوی مردم نیست

نماینده مردم ۶ شهرک کرج در گفتگو با خبرنگار مهر، با انتقاد از اینکه شرکت آبفای استان جوابگو مردم نیست، اظهار داشت: در حال حاضر چند روز است که از نعمت آب شرب محروم هستیم و برخی از ساعات نیز آب وصل می شود ولی بدلیل افت فشار آب به طبقات بالا ساختمان و یا برخی از قسمت های شهر آب نمی رسد.

بهادر نادری ابراز داشت: یکی از معضلات کرج این است که مسئولان آن توجه به خواسته های مردم ندارند و همواره در سمینار و یا همایش هستند، خروجی اینگونه همایش ها چه چیزی است؟

وی با اشاره به اینکه شهرستان کرج از لحاظ جمعیتی معادل چندین شهرستان است، اضافه کرد: مسئولان باید به خواسته های مردم این شهر بیشتر توجه کنند.

اطلاع رسانی به موقع در مدیریت بحران بسیار مهم است

فرماندار کرج گفت: در بحث مدیریت بحران رعایت چند نکته بسیار مهم است که اگر رعایت نشود در مدیریت بحران نا موفق خواهیم بود.

مهدی ایران نژاد افزود: اولین نکته اطلاع رسانی به موقع و همراهی مردم است که اگر این کار به درستی صورت گیرد بحران به خوبی کنترل و فشارهای روحی و روانی کاهش می یابد.

وی انتقاد از برخی شیوه های اطلاع رسانی شرکت آب و فاضلاب استان به شهروندان، ابراز داشت: با توجه به اینکه برخی از مناطق کرج کارگر و کارمند نشین هستند، خیلی از مردم سواد خواندن و نوشتن ندارند و نمی دانند که اس ام اس چه چیزی است بنابراین باید متناسب با این موضوع اطلاع رسانی صورت گیرد.

تانکر آب مسکن مردم است

فرماندار کرج با اشاره به جیره بندی آب شرب برخی از مناطق کرج، اضافه کرد: در حال حاضر تانکر آب، مسکن مردم و حل مشکل افت فشار و کم آبی است.

ایران نژاد گفت: با توجه به اینکه در آستانه انتخابات هستیم دشمنان به دنبال شکار سوژه هستند بنابراین باید مراقب باشیم.

به هر روی بروز بحران اخیر آب در استان صدمات جبران ناپذیری را وارد کرد که در صورت بهره گیری از منابع اآطلاع رسانی و آگاهی بخشی به موقع به مردم در این خصوص شرایط بحرانی را با آرامش بیشتری سپری کرد.

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها