بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، 31، تیر، 1397 | Sunday، 22 July، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

اظهارات مدیرعامل آبفای کشور درباره قیمت آب در سال آینده

کد خبر: 4188
شنبه 9 بهمن 1389 ساعت 9:38
نمایش: 8

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از افزایش مجدد قیمت آب در ماه‌های ابتدایی سال آینده خبر داد.www.BanaNews.ir

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از ایسنا، سید مهدی ثمره هاشمی، امروز در نشستی با بیان این‌که طبق قانون باید قیمت آب ظرف پنج سال به قیمت تمام شده خود برسد، تصریح کرد: تعرفه‌های آب در سال ۱۳۹۰ افزایش خواهد داشت و این احتمال وجود دارد که این افزایش از ابتدای سال آینده اعمال نشود و پس از گذشت دو ماه ابتدایی سال، شاهد این افزایش قیمت باشیم.

وی همچنین درصد افزایش تعرفه‌های آب را منوط به تصمیم‌گیری کارگروه تحول اقتصادی دانست و گفت: آب از گزینه‌هایی بود که در فاز اول اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نسبت به دیگر حامل‌های انرژی افزایش قیمت کمتری داشت و درحالی که به طور مثال در بخش برق شاهد حدف حدود ۴۵ درصد از یارانه‌های پرداختی دولت در فاز نخست بودیم، در بخش آب تنها حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد از یارانه‌های پرداختی دولت حذف شد.

به گفته وی، از زمان اعلام قانون هدفمندی یارانه‌ها تاکنون هیچ تغییری در تعرفه‌های آب اعمال نشده است و تنها "ضریب تعدیل" تعرفه‌های آب شهرها مشخص شده است؛ به طوری‌که پیشتر دولت ضریب تعدیل را به صورت استانی مشخص کرده بود که این امر به صورت تفکیکی با ظرفیت هر استان حداکثر چهار شهر، به صورت شهری مشخص شده است.

* * تعرفه آب‌ دولتی‌ها؛ ۵۴۰ تومان

مدیرعامل آبفا که پیشتر اعلام کرده بود تعرفه آب دولتی‌ها به زودی افزایش خواهد یافت، امروز از نهایی شدن تعرفه دولتی‌ها خبر داد و رقم دقیق آن را ۵۴۰ تومان به ازای هر متر مکعب آب اعلام کرد که بیش از دوبرابر تعرفه متوسط خانگی است. وی همچنین تاکید کرد که هنوز قیمت تمام شده آب در کشور مشخص نشده و تاکنون در این زمینه سه راهکار طراحی شده و پس از آن که در اختیار کارگره تحول اقتصادی قرار گرفت، اکنون درحال بررسی توسط سازمان حسابرسی کشور است و احتمالا تا دو ماه آینده قیمت تمام شده آن در کشور هم مشخص خواهد شد. این درحالی است که هزینه‌ای که اکنون از مردم بابت آب دیافت می‌شود از قیمت تمام‌شده آب خیلی کمتر است.

* * کاهش ۵ درصدی مصرف آب در یک ‌ماه گذشته

ثمره هاشمی در ادامه سخنانش با اشاره به گذشت بیش از یک‌ماه از اجای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، گفت: هرچند در این یک‌ماه زمان زیادی برای تحولات چشمگیر در روند مصرف آب مشترکان نبوده است، ولی آمارهای ما از کاهش پنج درصدی مصرف آب در کشور پس از اجرای این قانون حکایت می‌کند. البته باید منتظر ماند تا قبوض جدید آب به دست همه مردم برسد تا مردم سعی کنند مدیریت بهتری بر میزان مصرف آب خود داشته باشند.

وی افزود: بر اساس تعرفه‌هایی که اعلام شده، حدود ۸۵ درصد از مردم کشور که ماهانه مصرف آبشان زیر ۳۵ متر مکعب است، با افزایش قیمتی معادل کمتر از سه هزار تومان در ماه مواجه خواهند شد که اگر متوسط هر خانوار را چهار نفر در نظر بگیریم، این رقمی کمتر از ۸۰۰ تومان برای هر نفر خواهد شد.

* * به هیچ عنوان جیره‌بندی آب نخواهیم داشت

مدیرعامل آبفای کشور در بخش دیگری از سخنان خود درباره وضعیت بارندگی‌ها و تامین آب کشور گفت: بارندگی‌های کشور از ابتدای سال‌جاری آبی (ابتدای مهرماه) تاکنون نسبت به سال گذشته ۷۰ درصد کاهش داشته که رقم قابل توجهی است. این درحالی است که در سال گذشته هم نسبت به متوسط درازمدت، وضعیت بارندگی چندان مطلوب نبوده است. در این راستا ستادهای خشکسالی و مدیریت بحران را فعال کرده‌ایم و برای تک‌تک استان‌ها با توجه به شرایط ویژه هر استان جلساتی را برگزار می‌کنیم و با برنامه‌ریزی‌هایی که برای سال ۱۳۹۰ داشته‌ایم، جیره‌بندی آب به هیچ عنوان در دستور کار نیست و به هر طریق ممکن آب شرب مردم را تامین خواهیم کرد. این درحالی است که بر اساس برنامه‌ریزی‌ انجام شده، اولویت تامین آب به ترتیب با بخش‌های خانگی، صنعت و کشاورزی خواهد بود.

* * خرید آب از همسایه‌ها در دستور کار است

ثمره هاشمی همچنین با بیان این‌که طرح‌های مختلفی برای جبران کمبود آب در دستور کار است، ادامه داد: در این راستا برنامه‌هایی برای شیرین سازی و انتقال آب دریا در دست اقدام است که در این زمینه انتقال آب دریای خزر به سمنان و همچنین انتقال آب سواحل جنوب کشور به استان‌های کرمان و یزد از مهم‌ترین آن‌هاست. در این زمینه طرحی را با ظرفیت انتقال یک میلیون متر مکعب آب شیرین در بندرعباس دنبال می‌کنیم که امسال عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

به گفته وی، برای جبران کمبود آب، همچنین طرح واردات آب از کشورهای همسایه هم دنبال می‌شود و یکی از گزینه‌های اصلی در این زمینه تاجیکستان است که از ذخایر آبی مناسبی برخوردار است و آمادگی خود را برای انتقال آب نیز اعلام کرده است.

* * الگوی مصرف بین ۱۸ تا ۲۲ متر مکعب است

وی در ادامه با تاکید بر این‌که مردم ایران از لحاظ مدیریت مصرف آب در وضعیت مناسبی قرار ندارند، افزود: درحالی که یک‌سوم بارندگی متوسط جهانی را در اختیار داریم، مصرف آب در کشور ما از خیلی کشورهای پر باران بیشتر است. مثلا در هلند که میزان بارندگی ۱۰ برابر ایران است، سرانه مصرفشان درحدود ۱۰۰ لیتر در شبانه روز و حتی کمتر از آن است و این درحالی است که سرانه مصرف ایرانی ها در هر شبانه روز ۱۷۰ لیتر است. این درحالی است که الگوی مصرف آب در کشور ما باید ۱۸ تا ۲۲ متر مکعب در ماه باشد.

* * همه‌چیز درباره تفکیک کنتورهای آب

تفکیک کنتورهای آب مشترکانی که از کنتور واحد استفاده می‌کنند، بخش دیگری از سخنان مدیرعامل آبفای کشور بود که در این زمینه تصریح کرد: از ۱۵ میلیون مشترکی که در سطح کشور داریم حدود ۱۲ میلیون اشتراک مربوط به بخش‌های خانگی است که بخش قابل توجهی از این مشترکان آپاتمان نشین هستند. در این زمینه ساختمان‌های موجود در صورت امکان فنی جداسازی کنتور خواهند داشت و در ساختمان‌های جدید هم باید از سوی سازمان نظام مهندسی و شهرداری نظارت صورت گیرد که کنتورهای جداگانه داشته باشند. همچنین هزینه‌های جداسازی کنتور در شهرهای مختلف متفاوت است که این هزینه در تهران ۱۸۵ هزار تومان است.

وی همچنین احتمال تبانی برخی مشترکان با ماموران قرائت کنتورهای آب برای اعلام مصرف کمتر را هم غیرممکن دانست و در توضیح این مساله افزود: علاوه بر بازرسی‌ها و گشت‌هایی که به صورت اتفاقی در مکان‌های مختلف از نحوه قرائت کنتور صورت می‌گیرد، ماموران قرائت را هم هرچند ماه یک‌بار جابه‌جا می‌کنیم که این امکان به طور کامل اجرایی نباشد.

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها