جمعه، 28، تیر، 1398 | Friday، 19 July، 2019

برگزاری همایش آشنایی با حقوق مهندسی در خرم آباد و دورود

کد خبر: 101067
دوشنبه 17 دی 1397 ساعت 0:59
نمایش: 80

برگزاری همایش آشنایی با حقوق مهندسی در خرم آباد و دورود


محمدرضا محمدیان در "همایش آشنایی با حقوق مهندسی؛ مسئولیت‌های (طراح، ناظر و مجری) اظهار داشت: عصر و دوره‌ای که در آن زندگی می‌کنیم با اعصار و ادوار گذشته متفاوت است.

وی ضمن برشمردن ویژگی‌های مهندس در این دوره گفت: مهندس سال ۲۰۲۰ و پس‌ازآن با مجموعه مبهوت‌کننده‌ای از تکنولوژی‌های جدید روبرو است که سرعت پیدایش آن‌ها بسیار زیاد خواهد بود . بنابراین جامعه مهندسی با جهانی روبرو است که بیش از امروز به‌هم‌پیوسته و مرتبط می‌باشد و نیازمند تیزهوشی اجتماعی و سیاسی است تا به تواند در شرایط متغیر جهان کار کند. وضعیت متغیر و نامعلوم جهانی که مهندس ۲۰۲۰ در آن کار خواهد کرد، باعث می‌شود که مهندسین به قابلیت‌هایی چون پویایی، چالاکی و انعطاف‌پذیری نیاز داشته باشند .

وی افزود، مهندسان باید با استفاده از روش‌های حمایت، توسعه، عزت و افتخار حرفه مهندسی که از اصول بنیادی آن‌ها است و استفاده از دانش و مهارت‌های مهندسی برای افزایش رفاه انسان و محیط‌زیست، با بی‌طرف بودن و خدمت توام با وفاداری و صداقت به مردم و کارفرمایان، برای افزایش شایستگی، قدر و منزلت حرفه مهندسی تلاش کرده و از تشکل‌ها و گروه‌های فنی و حرفه‌ای مرتبط با رشته‌های مهندسی خود حمایت کنند .

وی با یادآوری برگزاری اولین سمینار نظام‌مهندسی کشور که در خردادماه ۱۳۷۰ برگزارشده بود، گفت: در پیام رئیس‌جمهور محترم وقت به این اجلاس خطاب به مهندسین کشور آمده بود که به حسن عمل و کیفیت خدمات خود در نوسازی کشور، عنایت کافی داشته باشید . خود را به آخرین دستاوردهای علمی روز مجهز کنید و نسبت به افزایش بهره‌دهی سرمایه عظیمی که در اختیار شما گذارده شده، از طریق افزایش عمر مفید ساختمان‌ها، مستحدثات و پروژه‌ها و نگهداری و بهسازی آن‌ها حساسیت به خرج دهید .

محمدیان ادامه داد : ولی متاسفانه امروز علاوه بر وجود چالش‌های متعدد در قوانین ساخت‌وساز کشور، ساختارهای اجرایی نیز فضا را برای هر نوع نوآوری، خلاقیت و قضاوت مهندسی محدود می‌کند. این در حالی است که برخی از منابع، تعریف مهندسی در دنیای آینده را معادل تولید خلاقانه تکنولوژی دانسته‌اند .

این مدرس دانشگاه گفت: آشنایی و آگاهی مهندسان ساختمان با مسئولیت‌های قانونی حرفه‌ای و شغلی، مستلزم توجه جدی سازمان‌های استانی به برگزاری دوره‌های آموزشی برای مهندسان خواهد بود، تا بتوانند ضمن ارتقاء دانش حقوقی خود در حفظ و حراست از سرمایه ملی و مردمی پرتوان‌تر ظاهر شوند و از طرفی درک متقابل و تعامل بیشتری بین دست‌اندرکاران صنعت ساختمان کشور، دستگاه قضایی با نظام ساخت‌وساز کشور ایجاد نمایند .

محمدیان در ادامه ضمن ارائه تعریفی از کنترل و نظارت گفت: نظارت عبارت از کسب اطلاعات از طریق مشاهده و بررسی وضع موجود و تعیین پیشرفت کارها در مقایسه با وضع مطلوب است کنترل به‌منظور باز گردانیدن سیستم اجرایی به شکل درست و مطلوب آن از طریق انجام کارهای اصلاح‌کننده می‌باشد که یک فرایند اجرایی و عملیاتی باشد. درواقع نظارت، مهم‌تر و مقدم بر کنترل می‌باشد زیرا نظارت یک امر مشاهده‌ای و تحقیقی می‌باشد و اگر دریافتن انحرافات جریان عملیاتی سازمان موردی دیده نشود نیازی به کنترل نخواهد بود .

وی همچنین با استناد به قانون مسئولیت‌های مدنی اظهار داشت: مسئولیت مهندسین ساختمان از نوع مسئولیت مدنی است زیرا در صورت وقوع تخلف زیان زننده می‌بایستی به‌حکم قانون خسارات وارده بر زیان‌دیده را جبران نماید و این نوع مسئولیت قلمروی بسیار گسترده دارد؛ به‌نحوی‌که به‌محض ورود خسارت از طرف زیان زننده، مسئولیت مدنی وی جهت جبران خسارت ظاهر می‌شود .

گفتنی است این همایش توسط معاونت آموزشی و پژوهشی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان لرستان در روز پنجشنبه۱۳ دی‌ماه به مدت دور روز در شهرهای خرم‌آباد و دورود و با شرکت اعضای این سازمان در محل سالن دانشکده فنی پسران و با حضور تعدادی از اعضای هیات مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان لرستان برگزار شد و در ابتدای همایش بارانی نایب‌رئیس سازمان مذکور پیرامون برنامه‌های آموزشی سازمان مطالبی را ایراد نمودند .


لینک اصل محتوا در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان لرستان

نظرات کاربران

اخبار عمرانی استانها کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی