شنبه، 4، اسفند، 1397 | Saturday، 23 February، 2019

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور: سازمان نظام مهندسی یک سرمایه ملی است

کد خبر: 87756
پنجشنبه 21 تیر 1397 ساعت 4:59
نمایش: 148

فرج الله رجبی در بیست و یکمین اجلاس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور درباره این سازمان گفت: سازمان نظام مهندسی یک سرمایه ملی است.

بیست و یکمین اجلاس سازمان نظام مهندسی کشور با حضور دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، مهندس علی اکبر ترکان، مشاور رئیس جمهور در امور هماهنگی نوسازی در بافت فرسوده،  فرج الله رجبی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به همراه اعضای هیات مدیره استان های سازمان نظام مهندسی کشور در تهران در حال برگزاری است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در ابتدای سخنان خود با تشکر از مجلس شورای اسلامی در پیگیری مطالبات سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت: دکتر لاریجانی و اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با حساسیت مسائل سازمان نظام مهندسی ساختمان را پیگیری کردند . بنابراین یکی از مرجع های پیگیری ما در سال گذشته مجلس شورای اسلامی بود.

وی اضافه کرد: دوران پر فراز و نشیبی در حوزه مهندسی طی می کنیم. در این دوران است که قدر مردان و عیارها عیان می شود. اما در این دوران پرتلاطم مدیرانی می توانند موفق عمل کنند که عیار حرفه ای بالا داشته باشند. ما خودمان را عرضه کردیم و مردم ما را پذیرفتند و باید در مقابل امانتی که در دست داریم، امانتدار باشیم. ما موظف و مکلف هستیم که با تمام توان وظیفه مان را انجام دهیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان این که این فراز و فرودها دردریای دل انسان های توانمند آرام می شود، گفت: ما امروز پاسدار و امانت دار ۲۰ سال تلاش و کوشش خودمان و همکارانمان در عرصه مهندسی هستیم. آقای دکتر لاریجانی، بارهاگفته اید چالش های زیادی داریم و سازمان های نظام مهندسی به دلیل سنخیتی که با موضوع دارند، می توانند به کمک مردم و دولت بیایند. یکی از چالش های امروز، اشتغال و یکی از راهبردها، مسکن است.

رجبی اضافه کرد: شاکله اقتصاد با مسکن  ساخت و سازگره خورده است. بخش مسکن، خرده سیاست نیست بلکه راهبرد اساسی در حل مشکلات است. ما باید این مساله را مدیریت کنیم و مجلس نیز باید مطالبه گری کند تا این راهبردها مشخص شود. در این صورت ما در سیاست گذاری موفق خواهیم بود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان این که ما نمونه هایی از عدم تصدی گری دولت داریم، توضیح داد: در اصلاح قانون نظام مهندسی باید بگوییم این دستگاه خصوصی است و تکلیف باید مشخص شود. ما می گوییم دستگاه خصوصی است تا رشد و نمو داشته باشد. این سازمان با تشکل های صنفی فرق می کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ادامه به بیان این تفاوت ها پرداخت و گفت: اولین تفاوت به این موضوع برمی گردد که این تشکیلات انتفاعی است. تفاوت دوم موضوع آموزش است. سازمان وظایفی دارد و باید مهندسان را آموزش دهد تا وارد حرفه شوند و بر کارشان نظارت داشته باشد.

رجبی افزود: در بررسی قانون اتفاق های جدیدی افتاد. با بررسی کارشناسی به این نتیجه رسیدیم که سازمان نظام مهندسی و نظام فنی اجرایی باید مکمل یکدیگر باشند تا با استفاده از قانون موجود به هم افزایی دست یابند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به زلزله کرمانشاه گفت: اتفاقی که در این استان افتاد، ما را در سایه روشن فضای مهندسی قرار داد. بخش روشن آن درمقایسه با بم و رودبار بود که تعداد کشته های کمتری داشت. البته کشته شدن یک فاجعه انسانی است اما کاهش آمار فوتی ها در زلزله نسبت به سال های گذشته نشان می دهد که حرکت رو به جلو داشته ایم

لینک اصل محتوا در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان سمنان

نظرات کاربران

اخبار عمرانی استانها کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی