بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، 28، مرداد، 1397 | Sunday، 19 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

مهندسان، در جاده یک طرفه اخلاق حرفه‌ای امنیت شغلی ندارند

کد خبر: 22918
شنبه 17 دی 1390 ساعت 10:53
نمایش: 19

http://www.bananews.ir/رییس شورای اخلاق حرفه‌ای جامعه مهندسان مشاور ایران گفت: حدود شش سال پیش جامعه مهندسان ایران با استفاده از مراجع بین‌المللی اولین کتاب منشور آیین اخلاق حرفه‌ای مهندسان مشاور را تدوین و چاپ کرد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) عطاالله آیت‌اللهی اظهار کرد: امیدوارم روزی برسد که کارفرمایان نیز به آیین اخلاق حرفه‌ای توجه داشته باشند، چراکه در جاده یک طرفه، مهندسان امنیت شغلی ندارند و در انجام تعهدات به دلیل یک طرفه بودن دچار مشکل می‌شوند.

آیت‌اللهی با بیان اینکه اخلاق حرفه‌ای شامل مسؤولیت اعضای آن حرفه است، خاطرنشان کرد: حرفه شامل گروهی از افراد پایبند دارای جایگاه، منزلت اجتماعی و برخوردار از توانایی و استعداد است.

وی با بیان اینکه اخلاق حرفه‌ای از شاخه‌های اصلی علم اخلاق است، اضافه کرد: مجموعه تعهدات افراد و سازمان‌ها به صورت عام بر پایه علم، دانش و مسایل اخلاقی در قبال محیط داخلی و خارجی اخلاق حرفه‌ای است.

رییس جامعه مهندسان مشاور ایران با بیان اینکه مسؤولیت اجتماعی با اخلاق حرفه‌ای ارتباط نزدیکی دارد، خاطرنشان کرد: مجموعه وظایف سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی که به صورت داوطلبانه برای رفاه و توسعه پایدار جامعه انجام می‌دهند، مسؤولیت اجتماعی آنها است.

آیت‌اللهی تصریح کرد: مهندس خوب، نسبت به مخاطرات جامعه حساسیت و هوشیاری دارد و به طبیعت و محیط زیست احترام می‌گذارد و منافع عمومی را در صدر برنامه‌های خود قرار می‌دهد.

وی افزود: سابقه اخلاق حرفه‌ای در قبل از اسلام و همچنین دو هزار و ۵۰۰ سال قبل در ایران وجود داشته است و در آثار مکتوب ایرانی به رعایت حقوق کارگران، پرداخت دستمزد عادلانه، شایسته سالاری و رعایت حقوق شهروندی اشاره شده است.

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها