بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، 26، مرداد، 1397 | Friday، 17 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

آسیب شناسی رفتارها در تعریف درست کدهای اخلاق مهندسی ضروری است

کد خبر: 22115
یکشنبه 4 دی 1390 ساعت 7:36
نمایش: 35

http://www.bananews.ir/رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم آسیب شناسی رفتارها را در تعریف درست کدهای اخلاق مهندسی ضروری دانست.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مهندس امین مقومی در جلسه کمیته اخلاق مهندسی که در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم برگزار شد ، در سخنانی با بیان اینکه مهندسی حرفه است که نقش بسیار مهمی در زندگی مردم ایفا می کند افزود:در این راستا مهندسان باید به رعایت صداقت ، بی طرفی و همچنین رعایت اصول و قواعد توجه داشته باشند.

وی اظهار داشت: ارائه خدمات با مراعات بالاترین درجه ایمنی وسلامت توسط مهندسان بخشی از رسالت اخلاقی و حرفه ای مهندسان به شمار می رود و آسیب شناسی رفتارها در تعریف درست کدهای اخلاق مهندسی ضروری است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم با اشاره به اینکه طی یک فراخوان تعداد ۱۵۰ نفر از مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی قم آمادگی خود را برای فعالیت در زمینه اخلاق مهندسی را اعلام کردند افزود: امیدواریم با برگزاری نشست های تخصصی به منظور همفکری بیشتر از نظرات و ایده های مهندسان در راستای ارتقای بحث اخلاق مهندسی استفاده کنیم.

وی به اجرای طرح آسیب شناسی ساختار داخلی سازمان نظام مهندسی قم اشاره کرد و افزود: این طرح به منظور بهبود عملکرد سازمان در طول یکسال اجرایی می شود که این امر زمینه تدوین برنامه چشم انداز بلند مدت سازمان را فراهم می کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم عنوان کرد: جلسات تخصصی در زمینه اخلاق مهندسی نیز با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه قم و با حضور اساتید و صاحبنظران در این زمینه در دی ماه سال جاری در دانشگاه قم برگزار خواهد شد .

مقومی تاکید کرد:از برنامه های در دستور کار سازمان نظام مهندسی قم توجه جدی به امر آموزش ، نظارت و اخلاق خواهد بود و برگزاری جلسات و نشست های تخصصی در زمینه اخلاق مهندسی نیز در این راستا است.

توجه به مسائل اقتصادی در طراحی ها جزئی از اخلاق مهندسی است

حجت الاسلام حمیدرضا جوان نیز در جلسه با بیان اینکه در حال حاضر مصادیق بد اخلاقی در حرفه مهندسی قابل ارائه نیست اظهار داشت: برخی از تخلفات مهندسان به ساختار نظام مهندسی و بخشی دیگر به خاطر سیایت های خاص سازمان های نظام مهندسی در هر استان و برخی دیگر نیز مربوط به خود مهندس است.

عضو کمیته اخلاق مهندسی سامان نظام مهندسی ساختمان استان قم عنوان کرد: برای تدوین ضوابط اخلاق مهندسی باید این موارد احصا و دسته بندی و فراوانی آنها نیز در بین مهندسان مشخص شود.

وی با بیان اینکه مباحث اخلاقی، مباحثی درونی است که افراد باید درست و نادرست را خود تشخیص دهند ادامه داد: مباحث اخلاقی بر روی رفتار انسانها تکیه دارد و در این میان شخص ملاک نیست.

حجت الاسلام جوان تاکید کرد: کمیته اخلاق مهندسی نباید در مواجه به تخلفات برخورد انضباطی داشته باشد و این امر ماهیت کمیته اخلاق مهندسی را از بین می برد بلکه باید از نگاه درون سازی و اصلاح رفتار انسانها به مباحث اخلاقی نگاه کرد.

وی خاطر نشان کرد: مهندسان باید در طراحی سازه ها مباحث اقتصادی و فنی را هم در نظر داشته باشند چرا که این امر خود یکی از موضوعات اخلاق مهندسی است.

مهندسان همواره دانش تخصصی خود را ارتقا دهند

مهندس علی دیزانی نیز با بیان اینکه ابهامات جدی در زمینه عدم درک مفهومی از اخلاق مهندسی وجود دارد افزود : به گفته متخصصان علم پزشکی، اخلاق پزشکی با وجود اینکه سابقه ۱۵ ساله در کشور دارد اما هنوز مقاومت هایی برای اجرای آن در بیمارستانها و مراکز مرتبط وجود دارد چه برسد به اخلاق مهندسی که هنوز در کشور متولد نشده است.

عضو کمیته اخلاق مهندسی سامان نظام مهندسی ساختمان استان قم با بیان اینکه موضوعات اخلاقی با مباحث حقوقی متفاوت است ابراز داشت: کشورهای خارجی در زمینه اخلاق مهندسی کدهای اخلاقی تدوین کرده اند به عنوان مثال رعایت سلامت و ایمنی افراد باید در در اولویت اول قرار دارد و مهندسان باید به آن توجه جدی داشته باشند.

دیزانی به تعدادی دیگر از کد های اخلاقی معین شده کشورهای خارجی اشاره کرد و ابراز داشت: بر این اساس مهندسان باید تنها در محدوده مهارت خود خدمات ارائه دهند و همواره دانش فنی و تخصصی خود را ارتقا دهند.

وی عنوان کرد: اخلاق مهندسی باید در هر منطقه بومی سازی شود ودر این راستا باید تخلفات شناسایی و کدهایی برای ان تعریف و آموزش های لازم در این خصوص به مهندسان ارائه شود.

مهندس حسین صفایی رئیس شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم نیز در این جلسه با بیان اینکه اخلاق مهندسی یکی از نیازهای جامعه مهندسی است افزود: اخلاق مهندسی باید از دوره دانشجویی برای مهندسان جوان تبیین و شناخته شود.

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها