نیروگاه ‌شهید سلیمی ‌نکا، یکی‌ از مهمترین‌ سرمایه‌های‌ ملی‌ و از بزرگترین‌ نیروگاه­های‌ کشور است . این نیروگاه متشکل‌ از دو بخش‌ مستقل‌ بخاری‌ و سیکل‌ترکیبی بوده که در ساحل‌ دریای‌خزر و در 25 کیلومتری‌ شمال‌ شهرستان ‌نکا قرار دارد. قدرت‌ نامی‌ این‌ نیروگاه‌ 2214 مگاوات‌ می­ باشد که‌ از چهار واحد بخاری هریک با قدرت نامی 440 مگاوات، یک بلوک سیکل­ترکیبی شامل دو واحد گازی هریک با قدرت نامی 137/6 مگاوات و یک واحد بخاری با قدرت نامی 160 مگاوات و همچنین دو واحد توربین انبساطی با قدرت نامی هرکدام 9/4 مگاوات تشکیل شده است.

مشخصات‌ فنی:
واحدهای‌ بخار:مولد بخار: بویلر نیروگاه‌ از نوع‌ بدون‌ درام‌ ( Once through )  بوده‌ و کوره‌ آن‌ از دو محفظه‌ متصل‌ به هم‌ تشکیل‌ شده‌ است. در محفظه‌ اول‌ که‌ بوسیله جدار لوله‌ها محصورگردیده است، 14 مشعل مخلوط‌ سوخت‌ و هوا را محترق‌ نموده‌ و از طریق‌ انتقال‌ حرارت‌ تشعشعی‌ و جابجایی، آب‌ موجود در لوله‌ها به‌ بخار تبدیل‌ می­شود. بخار تولید شده‌ در محفظه‌ دوم‌ بوسیله‌ دود گرم‌ حاصل‌ از احتراق‌ به‌ بخار داغ‌ تبدیل‌ می­شود.


توربین: از نوع فشار متغیر بوده و از سه قسمت شامل توربین­های فشارقوی‌ ( HP ) ، فشار متوسط‌ ( IP ) و فشار ضعیف‌ ( LP ) تشکیل شده‌ است‌.


ژنراتور: ژنراتورهای نیروگاه از نوع سنکرون و دو قطبی، با ولتاژ خروجی‌ 21 کیلوولت و فرکانس50 هرتز و با سرعت3000 دور بر دقیقه  می­گردند و قدرت‌ نامی‌ آنها هر کدام 517/6 مپر مگا ولت آمپراست که توان مکانیکی را به توان الکتریکی متناوب، هر یک معادل 440 مگاوات تبدیل می­نمایند.


 واحدهای‌ سیکل ترکیبی:واحدهای گازی:توربین: دارای‌ 4 مرحله ( Stage  ) است‌ که‌ هر مرحله‌ شامل‌ یک‌ ردیف‌ پره‌های‌ ثابت‌ و متحرک‌ می باشد .
کمپرسور : دارای‌ 16 مرحله‌ است‌که هرمرحله شامل یک‌ردیف پره‌های‌‌ ثابت‌‌ و متحرک‌ می باشد.
اتاق‌ احتراق‌ : هر واحد گازی‌ دارای‌ دو محفظه احتراق‌ عمودی‌ بوده‌ که‌ هرکدام‌ دارای‌ 8 مشعل‌ می­باشد. .
ژنراتور: ازنوع‌ یک ‌جفت ‌قطب‌ باتحریک‌ استاتیک‌ بوده‌ و ولتاژخروجی‌ آن‌ 10/5 کیلو ولت است‌ .


واحد بخاری:بویلر: دو بویلر بازیاب ازنوع درام‌دار و شامل سه‌ مشعل جبران­ساز که به منظور افزایش دمای گاز داغ خروجی توربین گاز ‌می‌باشد.
توربین: دارای دو بخش فشارقوی ‌و فشارضعیف می باشد.
ژنراتور: ولتاژ خروجی‌ژنراتور 15/75 کیلوولت و فرکانس آن 50 هرتز می‌باشد .


توربین انبساطی: 
باتوجه به قابلیت تولید الکتریسیته از انبساط گاز مصرفی نیروگاه ، دو توربین با قدرت نامی 9/4 مگاوات نصب گردیده است. این واحدها انرژی الکتریسیته را بدون مصرف سوخت گاز و فقط با کاهش دادن فشار گاز مصرفی واحدهای بخاری تولید می نمایند.


سوخت:
سوخت‌ اصلی‌ نیروگاه‌ گاز طبیعی‌ می­باشد و در مواقع خاص، از مازوت‌ به عنوان‌ سوخت‌ دوم در‌ واحدهای‌ بخار استفاده‌ می‌شود. مازوت‌ از سه طریق‌ به‌ نیروگاه‌ انتقال می یابد:
   الف) خط‌ راه‌آهن (تخلیه در ایستگاه‌ تخلیه‌ سوخت‌ شرکت‌ واقع‌ در نکا و انتقال توسط لوله به نیروگاه)
   ب) کشتی (تخلیه در بندر مجاور نیروگاه و انتقال توسط لوله)
    ج) تانکرهای جاده پیما


آب:
آب‌ مصرفی‌ نیروگاه‌ بوسیله‌ سه‌ حلقه‌ چاه‌ که‌ در شهر نکا و اطراف‌ ایستگاه‌ تخلیه‌ سوخت‌ نکا قرار دارند تامین‌ و بوسیله‌ دو خط‌ لوله‌ به‌ نیروگاه‌ منتقل‌ می‌شود.


پست‌ فشارقوی‌:
پست‌ 400 کیلوولت‌ نیروگاه ‌شهید سلیمی‌ در تاریخ‌ 1358/7/2 به‌ شبکه‌ سراسری‌ متصل‌ گردید . این‌ پست‌ دارای‌ دو باس‌ 400 کیلوولت و دوباس‌ 230 کیلوولت و دو ترانس کاهنده­ 400 به 230 کیلو ولت هر یک به ظرفیت  400 مگاولت آمپر و دو راکتور به ظرفیت50 مگاوار می­باشد.


اداره ساخت داخل:
خودکفایی و رشد شاخص­های اقتصادی کشور در گرو خودباوری، اتکاء به توانمندی­های داخلی و حمایت از کار، نیرو و سرمایه داخلی، به ویژه تولیدکنندگان قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنایع می­باشد. لذا شرکت مدیریت تولید برق نکا در راستای تحقق این هدف و تأمین تجهیزات و قطعات مورد نیاز خود و همچنین حمایت از شرکت­های سازنده قطعات داخلی، در سال 1390 نسبت به ارتقاء کمیته ساخت داخل شرکت به اداره ساخت داخل اقدام نمود.

در طی این سال­ها با پیگیری­های این اداره و تلاش و پشتکار متخصصان و تولیدکنندگان داخلی، توانمندی­ها به فعلیت رسید و بسیاری از قطعات مهم نیروگاهی با دستان با کفایت نیروهای داخلی بازسازی، مهندسی معکوس و یا طراحی و ساخته شد و کشور از ورود بخش مهمی از تجهیزات نیروگاهی بی­نیاز گردید.

با گذشت زمان و تشدید فشارهای خارجی و ایجاد تحریم­های ظالمانه از سوی دشمنان، ضرورت جایگزینی تجهیزات مستهلک شده­ واحدها با رویکرد قطع وابستگی نیروگاه به سازنده‌های خارجی جهت پاسخگویی به نیاز فزاینده مشترکان برق کشور ، راهبری و حرکت در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری و نیز به لحاظ اقتصادی، ضرورت ایجاد ساز و کارهای لازم برای حمایت از تولید قطعات نیروگاهی در داخل کشور را بسیار حائز اهمیت نموده است.

 

توانمندیها:  
راه‌اندازی، کامیشینینگ‌ و بهره‌برداری‌ از واحدهای‌ بخاری‌، گازی‌ و سیکل­ترکیبی
نظارت‌ بر انجام‌ تعمیرات‌ اساسی‌ واحدهای‌ بخاری ، گازی و سیکل ترکیبی‌
ساخت، تراشکاری و بازسازی قطعات نیروگاهی
آنالیز ارتعاشات تجهیزات دوار
نصب‌ و راه‌اندازی ‌سیستم کسب اطلاعات (DAS) و سیستم ‌‌‌اطلاعات ‌مدیریت نیروگاهی(‌MIS)
برنامه ریزی، زمانبندی تعمیرات‌ دوره‌ای‌ و اساسی‌ واحدهای‌ بخاری‌، گازی‌ و سیکل­ترکیبی
طراحی و ارائه سیستم مکانیزه در زمینه تعمیرات و نگهداری
تولید آب‌ مقطر، آب‌ ژاول‌ و هیدروژن
انجام‌ تستها و بازرسی‌های‌ فنی‌ تجهیزات‌ نیروگاهی‌ و سایر صنایع
برگزاری دوره­های آموزشی مختلف‌ نیروگاهی‌ برای‌ پرسنل‌ سایر نیروگاهها و سازمانها
اسیدشویی ‌‌مبدل‌‌های ‌حرارتی همانند دیگ‌های‌بخار، کندانسورها و کولرها
ویدئوسکوپی
ترموویژن