سه شنبه، 1، مرداد، 1398 | Tuesday، 23 July، 2019

بازدید اصحاب رسانه از سد رییسعلی دلواری

کد خبر: 102042
یکشنبه 23 دی 1397 ساعت 1:30
نمایش: 74

بازدید از سد رییسعلی دلواری و کنفرانس مطبوعاتی با حضور مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر و جمعی از خبرنگاران برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر، در این برنامه ابتدا خبرنگاران از شبکه های آبیاری و زهکشی آبپخش بازدید به عمل آورده و از نحوه و حجم آب اختصاصی به این شبکه مطلع شدند.

مهندس رضا چویلی اظهار داشت: وسعت شبکه آبیاری آبپخش ۶۵۰۰ هکتار می باشد و بنا به شرایط ذخیره سد رییسعلی دلواری برای ابیاری نخیلات پایین دست روند تحویل حجمی آب به میران هر ۱۰۰ اصله نخل ۴ ساعت آبیاری با دبی ۱۵۰ لیتر آب در نظر گرفته شده است.

در ادامه خبرنگاران با بازدید از بدنه سد رییسعلی دلواری، اتاق کنترل و یکی از گالری های آن از نزدیک با روند آبگیری، پایش حجم آب ورودی و خروجی سد و تامین حقابه های زیست محیطی آشنا گردیدند.

مدیر ایمنی و پایداری سد رئیسعلی دلواری ضمن ارائه توضیحاتی از پیشینه سد رییسعلی دلواری خاطرنشان کرد: مطالعات این سد در سال ۱۳۵۳ و با هدف تامین حقابه های سنتی، کنترل سیلاب و ایجاد توسعه در منطقه آغاز گردید.

مهندس سید کاظم موسوی حقیقی افزود: این سد بتنی دوقوسی دارای حجم مخزن ۶۹۳ میلیون مترمکعب می باشد و در سال ۱۳۸۵ به بهره برداری رسیده است.

وی به فرآیندهای دقیق پایشی در سد اشاره کرد و گفت: کلیه مقادیر ورودی آب به سد، تبخیر سطحی، جریان دبی پایه و همچنین خروجی از سد به صورت روزانه کنترل و در سامانه های مرتبط ثبت و به دقت بررسی می گردد تا مدیران حوزه آب و کشاورزی با اطلاعات کامل به برنامه ریزی در این حوزه بپردازند.

در کنفرانس مطبوعاتی پس از بازدید نیز مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر اظهار داشت: سد رییسعلی دلواری و خط آبرسانی کوثر، بخشی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی در استان بوشهر می باشند.

مهندس رضا چویلی خاطرنشان کرد: شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر، مطالعه و پتانسیل یابی تمامی حوضه های آبریز استان را در دستور کار خود قرار داده است و ساخت ۵ سد مخزنی بزرگ با حجم مخزن تجمعی ۴۸۹ میلیون مترمکعب بخشی از این برنامه می باشد.

وی افزود: سدهای دالکی، دشت پلنگ، باغان و خاییز در حال ساخت می باشند و همچنین سد باهوش در مرحله تهیه اسناد مناقصه و مراحل قانونی می باشد.

چویلی با اشاره به حقابه بران سد رییسعلی دلواری گفت: محیط زیست، شرب، کشاورزی و زراعت از اولویت های سد رییسعلی دلواری می باشند و بر همین اساس ۳ میلیون مترمکعب جهت آبیاری تکمیلی شبکه شبانکاره در اختیار این بخش قرار خواهد گرفت.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر تصریح کرد: همواره در اخذ آب بها با مقاومت های روبرو می باشیم اما تمام مبلغ اخذ شده و مبلغی از اعتبارات شرکت مجددا صرف تعمیر و نگهداری شبکه های آبیاری می گردد.

لینک اصل محتوا در شركت آب منطقه‌ای بوشهر

نظرات کاربران

اخبار عمرانی استانها کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی