پنجشنبه، 5، اردیبهشت، 1398 | Thursday، 25 April، 2019

ضرورت ترسیم آینده تالاب از گذرگاه مسئولیت اجتماعی

کد خبر: 105179
دوشنبه 15 بهمن 1397 ساعت 14:30
نمایش: 110

همزمان با آغاز دهه پر فروغ فجر انقلاب اسلامی و مقارن با روز جهانی تالاب ها ، جشنواره تالاب بزنگان در اثر طبیعی ملی بزنگان با حضور شکوهمند مردم و مسئولین محلی و استانی برگزار شد.

تورج همتی در آیین آغازین این جشنواره طی سخنانی ضمن اشاره به ضرورت ترسیم آینده تالاب از گذرگاه مسئولیت اجتماعی اظهار داشت: در موضوع مدیریت تالاب ها فاکتور های مختلفی اثر گذار هستند و یکی ازمهمترین آنها،تغییرات اقلیمی است و امید است این جشنواره آغازی بر ایجاد گفتمان ملی برای حفاظت از تالاب بزنگان و تقویت مشارکت مردمی برای تزریق حیات در این تالاب بی رمق باشد .

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی درادامه تالاب بزنگان را یکی از قربانیان تغییرات اقلیمی و خشکسالی برشمرد و افزود:خشکسالی های پیاپی باعث شده خدمات  زیست بومی  و قابلیت انعطاف پذیری زیست بوم درمنطقه کاهش یافته و میزان تاب آوری این دریاچه به شدت تحت تاثیر قرار گیرد .

وی ضرورت شناخت ارزش ها و قابلیت های تالاب را نخستین گام درجهت حفظ و احیاء آن برشمرد و افزود: هدف از برگزاری مراسم روز جهانی تالاب ها برنامه ریزی هوشمندانه برای توسعه پایدار و استفاده از همه ظرفیت ها خصوصا پتانسیل عظیم  مشارکت جوامع محلی است .

این مقام مسئول تالاب بزنگان را به عنوان یک راه حل طبیعی برای سازگاری بیشتر و کاهش تاثیر تغییرات اقلیمی منطقه خواند و افزود: چنانچه تالاب به سطح مطلوبی از ذخیره آبی برسد، خواهد توانست تغییرات اقلیمی و رویداد های آب و هوایی را مدیریت کند .

همتی دراین باره توضیح داد: این تالاب ضمن اثر گذاری بر تنظیم جریانات آب محیط ، در واقع به عنوان کلید  تغذیه آب های زیرزمینی و دسترسی به جدول آب زیرزمینی ایفای نقش می کند .

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی درادامه از اقدامات صورت گرفته درراستای  ایجاد تقویت زیر ساختهای گردشگری طبیعی و احیاء تالاب بزنگان سخن گفت و افزود: لوله گذاری ،کانال کشی،دیواره سازی و ایجاد منابع ذخیره آب و همچنین گر فتن آب مازاد کشاورزی از جمله اقداماتی است که در راستای احیاء این اثر طبیعی ملی صورت گرفته و برنامه مدیریت زیست بومی و ساماندهی با جلب مشارکت ذینفعان و جوامع محلی با روندی مطلوب پیگیری شده و امروز موضوع واگذاری زون گردشگری به بخش خصوصی و تعاونی های محلی منطقه به عنوان اقدامی ارزشمند درراستای توسعه اشتغال بومی و معیشت پایدار است که درراستای تحقق اقتصاد مقاومتی بازتابی موثر خواهد داشت .

سرپرست فرمانداری شهرستان سرخس نیز طی سخنانی  از پویایی مشارکت اجتماعی در حوزه احیاء تالاب بزنگان به عنوان یک نقطه قوت در منطقه  یاد کرد و افزود: نگرانی مردم به حق است و مرتفع سازی آن نیازمند بستر سازی مناسب در محل است که به همت مردم و همراهی و حمایت متولیان امر در حال پیگیری است .

محسن غریب ادامه داد:هر گونه تغییر در شرایط آبی تالاب بزنگان اثرات سوء زیست محیطی برای جوامع اطراف به دنبال دارد و به نظر می رسد ادامه تلاش های صورت گرفته در قالب کارگروه ها و کمیته ها با حضور ذینفعان و افراد تاثیر گذار روزهای روشنی رابرای این تالاب نیمه جان رقم بزند .

رئیس اجرایی کمپین احیاء دریاچه بزنگان نیز درادامه ضمن مروری بر اقدامات صورت گرفته از سوی بومیان منطقه برای احیاء این تالاب ، موفقیت های حاصله را محصول همدلی و همراهی های مردم و مسئولین خواند و افزود:به آینده این تالاب  با همدلی ساکنین منطقه و حمایت مسئولان استانی و ملی بسیار امیدواریم .
در ادامه این مراسم، از دست اندرکاران احیاء تالاب و برگزیدگان جشنواره دانش آموزی ، صنایع دستی ، بوم گردی ، بازی های محلی  و غذاهای سنتی  که درحاشیه این مراسم بر پا شده و  بخشی از این جشنواره را به خود اختصاص داده بود،تجلیل شد .

گفتنی است اجرای عملیات احیای تالاب بزنگان ، احداث دیوار ساحلی و ایجاد زیرساخت های گردشگری در منطقه با تخصیص اعتباری بالغ بر ۷ میلیارد ریال درادامه این مراسم با حضورمدیر کل و مسئولان حفاظت محیط زیست استان، سرپرست فرمانداری سرخس ، رئیس شورای اسلامی ، امام جمعه و جمعی از مسئولان محلی و استانی رسماً آغاز شد .

لینک اصل محتوا در شبكه خبری آب كشور

نظرات کاربران

اخبار عمرانی استانها کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی