چهارشنبه، 29، خرداد، 1398 | Wednesday، 19 June، 2019

کارگاه آموزشی مدیریت جامع سوانح و بلایا استان بوشهر برگزار گردید

کد خبر: 108969
پنجشنبه 16 اسفند 1397 ساعت 16:0
نمایش: 72

این کارگاه آموزشی با سخنرانی مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر و با حضور مدیران دستگاه های اجرایی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر، مهندس شاهپور رجایی اظهار داشت: هر نوع افزایش و بالاآمدن سریع سطح آب رودخانه یا آبراهه را که نسبت به شرایط عادی به طور چشمگیر بیشتر باشد و باعث زیر آب رفتن زمین های اطراف رودخانه گردد، سیل محسوب می شود.

وی افزود: سیل با غرقاب نمودن منطقه می‌تواند باعث تلفات انسانی و دامی و ورود خسارت به ساختمان‌ها، تاسیسات، باغ ها، کشتزارها و منابع طبیعی گردد.

رجایی با اشاره به مفاد قانونی حفاظت از آبراهه ها و مسیل ها خاطرنشان کرد: تعیین حریم و بستر و صدور مجوز جهت ایجاد هر نوع اعیانی و حفاری و دخل و تصرف در بستر رودخانه‌ها، انهار و حریم سواحل دریا به عهده وزارت نیرو می باشد.

رجایی ادامه داد: وزارتخانه‌ها، موسسات و شرکتهای دولتی، شهرداری ها و همچنین سازمان ها و نهادهای وابسته به دولت مکلفند قبل از اجرای طرحهای مربوط به خود و صدور پروانه های لازم، استعلام در خصوص واقع شدن در بستر و حریم رودخانه‌ها، انهار، مسیلها، مردابها و برکه‌های طبیعی را انجام دهند و هر نوع تصرف در بستر و حریم‌ منوط به موافقت کتبی و قبلی وزارت نیرو است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر بارندگی شدید، پوشش گیاهی ضعیف و اراضی شیبدار کوهستانی را از جمله عوامل طبیعی وقوع سیلاب دانست.

وی اضافه کرد: ساخت و ساز غیر مجاز در حریم و بستر مجاری جریان آب، تخلیه نخاله و پسماندهای شهری و روستایی، عدم تناسب مقاطع آبروها و سازه های تقاطعی با ابعاد اصلی آبراهه، احداث زیر گذر غیر اصولی و خطرناک در بستر رودخانه، برداشت غیر اصولی شن و ماسه و دخل و تصرف غیر مجاز در بستر آبراهه ها نیز بخشی از عوامل انسانی بروز سیلاب می باشند.

مهندس شاهپور رجایی ساخت ۵ سد بزرگ و ۱۲ سد کوچک را از مهمترین اقدامات شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر در مهار رواناب ها و کاهش خطرات سیلاب نامید و افزود: علاوه بر طرح های مذکور، چندین سد جهت کنترل سیلاب در نقاط مستعد بروز سیلاب از جمله شبانکاره، اخند و آبپا در حال ساخت می باشند.

رجایی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت مطالعات تعیین حد بستر و حریم رودخانه ها و نشانه گذاری آن ها اشاره کرد و گفت: طول رودخانه های استان بوشهر ۱۰۳۹ کیلومتر می باشد که تا کنون بیش از ۶۹۴ کیلومتر آن مطالعه و تعیین حریم شده است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر در پایان یادآور شد: با توجه به بحران خشکسالی در منطقه، باور خطرات سیلاب کم رنگ به نظر می رسد اما وقوع سیلاب همواره محتمل می باشد و همه در برابر آن مسئول می باشیم.

لینک اصل محتوا در شبكه خبری آب كشور

نظرات کاربران

اخبار عمرانی استانها کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی