چهارشنبه، 5، تیر، 1398 | Wednesday، 26 June، 2019

دشت کهورستان یکی از بحرانی ترین دشت های استان هرمزگان است

کد خبر: 109124
شنبه 18 اسفند 1397 ساعت 12:0
نمایش: 71

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان عنوان کرد: دشت های شهرستان بندر خمیر دچار پدیده شوری شده و دشت کهورستان یکی از بحرانی ترین دشت های استان هرمزگان به شمار می اید.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای هرمزگان، هوشنگ ملایی با حضور در نماز جمعه روستای کهورستان با اشاره به بخش کشاورزی این منطقه گفت: معیشت مردمان روستای کهورستان در گرو کشاورزی است که در صورت شوری و  یا عدم استفاده از آب مناسب، کشاورزی و رزق و روزی مردم منطقه به خطر می افتد و یا حتی از بین میرود.

وی در ادامه افزود: کشاورزی زمانی میتواند معنی داشته باشد که منابع آب زیر زمینی به میزان کافی برای استفاده باشد.

این مقام مسئول با یاداوری تعداد چاه های دشت کهورستان اظهار کرد: از حدود ۵۰۰ حلقه چاهی که در دشت کهورستان وجود دارد نصف ان به میزان ۲۵۰ چاه غیر مجاز است که این به معنی ضایع شدن حق افرادی است که چاه های آنها مجوز دارند و بر اساس استاندارد آب برداشت میکنند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان ادامه داد: نتیجه استفاده ازچاه غیر مجاز افزایش ای سی آب از هزار به ۱۳ و یا ۱۴ هزار در حال حاضر است.

ملایی با تاکید بر اینکه منابع آب زیر زمینی متعلق به همه است و باید به صورت صحیح مصرف شود بیان کرد: کارخانه سیمان در طول سال حدود ۶۰۰ هزار متر مکعب آب برداشت میکند اما مجموعه برداشت از دشت ۹۰ میلیون مترمکعب است به این معنی که بار مصرف آبی بر روی دوش کارخانه سیمان نیست اما در حال حاضر ۶۰ درصد اضافه از این دشت برداشت می شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان اظهار کرد: در ادامه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تغییر الگوی کشت در استان گفت: استفاده زا کشت های گلخانه ای یکی از بحث های مهم در استان است که اگر کشاورزان در این مسیر قدم بگذارند محصولاتی با کیفیتی بالاتر را خواهیم داشت همچنین به بهره وری در بخش مصرف بهبود و افزایش می یابد.

وی تشریح کرد: با راه اندازی گلخانه ها میزان مصرف اب در مقایسه با تولید محصول در واحد حدود ۸ برابر  نسبت به کشت رو باز کاهش می یابد.

این مقام مسئول یادآور شد: به صورت سالانه حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب مصرف آب استان هرمزگان است و حدود سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان گردش مالی اعتماد در بخش کشاورزی ایجاد می کند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان افزود: باید به سمتی برویم که صنایع تبدیلی در کنار بخش کشاورزی قرار بگیرد و خودش یک عامل درامد زایی برای منطقه باشد.

ملایی عنوان کرد: به دنبال این هستیم که با پیگیری ها و دستور العمل های لازم در شورای حفاظت از آب برداشت ها و چاه ها را قانونی کنیم تا بهترین بهره وری را داشته باشد.

وی در ادامه در خصوص چاه های فرم یک نیز گفت: حدود ۴۰۰۰چاه فرم یک در منطقه وجود دارد که این آمادگی وجود دارد که با مراجعه و پیگیری افراد  با اجرای آبیاری تحت فشار مجوز آنها صادر شود .

این مقام مسئول اظهار کرد: با توجه به افزایش جمعیت و طرح های عمرانی و اجتماعی پیش رو باید به سمت استفاده از راه هایی مانند مهار اب های سطحی شهرستان تعادل منابع آب زیرزمینی و بهبود و حفظ کمی و کیفی آبخوان باشیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان در پایان عنوان کرد: تمام تلاش دولت در بر این است که در بخش کشاورزی کمترین مشکلی به وجود نیاید زیرا یکی از زیر ساخت ها و همچنین اجرا و بهبود اقتصاد مقاومتی بخش کشاورزی است،باید خسارت ها را کاهش و بهره وری را افزایش دهیم.

لینک اصل محتوا در شبكه خبری آب كشور

نظرات کاربران

اخبار عمرانی استانها کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی