سه شنبه، 25، تیر، 1398 | Tuesday، 16 July، 2019

نقش تشکل های مردمی باید به‎عنوان یک باور برای شرکت‎های آب منطقه...

کد خبر: 117580
شنبه 11 خرداد 1398 ساعت 13:30
نمایش: 51

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، در مراسم امضای توافق نامه مشارکت با شرکت تعاونی کشاورزی کشاورزان تایباد "محمد علایی"، مدیر عامل این شرکت گفت: نقش تشکل های مردمی باید به‎عنوان یک باور برای شرکت های آب منطقه‌ای باشد.

در این جلسه مدیر عامل و رییس هیات مدیره شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی توسعه بدون برنامه و ناهمخوان با منابع آب را یکی از آفت‌ها و معضلات کنونی در برخی از دشت ها برشمرد و افزود: ندیدن جایگاه مهم و اساسی تشکل ها در برنامه ریزی توسعه ای مناطق می تواند آسیب های جدی در پی داشته باشد.

وی پیوست های اجتماعی هر پروژه را از ملزومات آن برشمرد و گفت: سه عامل اصلی گردش آزاد اطلاعات، راستگویی و پاسخگویی باعث شکل گیری فرایند مدیریت مشارکتی می باشد.

علایی همچنین تشکل های قانونی سطح استان را بدلیل داشتن دانش نظری مطلوب، جدیت و داشتن جایگاه مردمی حائز اهمیت دانست.

در ادامه مهندس میبدی، مدیر کل دفتر نظام های بهره برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو، مدیریت دولتی صرف را به تنهایی جوابگوی بخش آب ندانست و افزود: تشکل ها باید فعالیت هایی  که قرار است طی توافق نامه با شرکت های آب منطقه‌ای انجام دهند را  ابتدا نوع فعالیت و سپس زمان اجرا و مجری را مشخص و تعیین نمایند؛ وی با اشاره به وجود کشاورزان معتقد و صاحب اندیشه در خراسان این طرح را اجرایی دانست و  گفت: اولین گام در این مسیر اعتماد سازی بین کشاورزان و شرکت های آب منطقه‌ای می باشد .

در ادامه تفاهم نامه همکاری در راستای تصمیم سازی و تصمیم گیری بین شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی و شرکت تعاونی کشاورزی کشاورزان شهرستان تایباد به امضای محمد علایی، مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی و نمایندگان تشکل کشاورزان شهرستان تایباد رسید

بخشی از مفاد این قرارداد بشرح ذیل می باشد:

-به تعادل رساندن منابع و مصارف آب و جلوگیری از افت سطح آب زیرزمینی و جبران تراز منفی آبخوان

-کاهش تصدی گری دولت و واگذاری امور رسیدگی اولیه به درخواست های بهره برداران مجاز به تشکل

- افزایش بهره وری در خصوص استفاده از آب

-توسعه فضای هم اندیشی و همکاری در جهت الگوی مناسب کشت

- استفاده از ظرفیت تشکل های مردمی در جلوگیری از تخلفات و برداشت های غیر مجاز آب

لینک اصل محتوا در شركت آب منطقه‌ای خراسان رضوی

نظرات کاربران

اخبار عمرانی استانها کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی