دوشنبه، 3، تیر، 1398 | Monday، 24 June، 2019

پر کردن چاه‌های غیر مجاز با قوت ادامه یابد/ اضافه‌برداشت چاه‌های مجاز با نصب کنتور کنترل شود

کد خبر: 118158
دوشنبه 20 خرداد 1398 ساعت 2:29
نمایش: 61

استاندار فارس و رئیس شورای حفاظت منابع آب استان در جلسه امروز این شورا بر ادامه پر کردن چاه‌های غیر مجاز کشاورزی و کنترل برداشت چاه‌های مجاز با قوت و سرعت بیشتر تاکید کرد.

عنایت‌الله رحیمی از شرکت آب منطقه‌ای استان خواست با همکاری شرکت برق از اضافه‌برداشت چاه‌های مجاز جلوگیری کرده و با استفاده از ظرفیت، توانمندی و آمادگی شرکت صنایع الکترونیک شیراز جهت تولید و توزیع کنتور حجمی هوشمند، روند تجهیز چاه‌های باقیمانده را سرعت بخشد .

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان نیز گفت تا کنون بیش از ۱۴ هزار کنتور هوشمند در استان نصب شده که طبق قانون هزینه آن را مالک چاه باید پرداخت کند؛ همچنین ۲۱ هزار کنتور فهام برق توسط شرکت برق نصب شده که امکان محاسبه میزان برداشت چاه‌ها طبق مصرف برق آنها نیز وجود دارد .

یکی از موضوعات مطرح این جلسه، رعایت مصوبه هیئت دولت درباره محدودیت و ممنوعیت کشت محصول پرآب‌بر برنج بود که مقرر شد سازمان جهاد کشاورزی استان با همکاری خانه کشاورز و تشکل‌های کشاورزی اهتمام بیشتری جهت تغییر الگوی کشت برنج به محصولات کم‌آب‌بر داشته باشند. همچنین مقرر شد به ازاء هر هکتار زمین کشاورزی منطقه کامفیروز، ۷ هزار متر مکعب آب تخصیص داده شود و خود کشاورز درباره کشت مطلوب و سازگار با این مقدار آب برنامه‌ریزی و اقدام کند .

با توجه به رها سازی ۱۷۲ میلیون متر مکعب از آب سد درودزن جهت استفاده کشاورزان زیردست در دو ماه اخیر، در این جلسه همچنین مصوب شد ۳۵ میلیون متر مکعب از آب سد ملاصدرا برای حدود ۵ هزار هکتار از اراضی منطقه کامفیروز تخصیص داده شود .

موضوع دیگر جلسه، رها سازی حقابه محیط زیستی دریاچه طشک و بختگان بود که استاندار فارس اظهار کرد ما مایل به رهاسازی حقابه طشک و بختگان هستیم، اما به علت اینکه در فصل نیاز و مصرف آب کشاورزی هستیم، هیچ تضمینی برای به مقصد رسیدن این حقابه وجود ندارد. رحیمی افزود یک پیشنهاد می‌تواند این باشد که حقابه در فصل بارش رها سازی شود. در نهایت مقرر شد سازمان محیط زیست استان در این زمینه بررسی‌های لازم را به عمل آورده و پیشنهاد خود را درباره چگونگی این اقدام ارائه دهد .

موضوع تصمیم‌گیری در مورد چگونگی بهره‌برداری از سد درودزن و ملاصدرا نیز از سوی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مطرح شد که در پایان مقرر شد شرکت آب منطقه‌ای، سازمان جهاد کشاورزی، سازمان هواشناسی، خانه کشاورز، تشکل‌های کشاورزی منطقه رودخانه کر و دانشگاه‌ها پس از بررسی و کارشناسی، پیشنهاد خود را درباره چگونگی تخصیص آب قابل برنامه‌ریزی این سدها را برای سال‌های آینده ارائه کنند. البته پیشنهاد شرکت آب منطقه‌ای استان تخصیص نوبتی آب بود .

در این جلسه کرامت‌الله کریمی مزیدی، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت ضمن قرائت دستور کار جلسه، گزارشی از وضعیت منابع آب استان و اقدامات انجام شده شرکت ارائه کرد. رئیس سازمان جهاد کشاورزی و معاون دادگستری استان نیز مطالبی را در حوزه کاری خود بیان کردند؛ همچنین نمایندگان خانه کشاورز و دیگر تشکل‌های کشاورزی نیز نظرات و انتقادات خود را در حضور مسئولین استانی مطرح کردند. استاندار فارس نیز از تشکل‌های کشاورزی خواست در کنار مطالبه‌گری، قانونگرایی را نیز در بین کشاورزان ترویج کنند که رسیدن به وضع مطلوب با مجموعه اینها امکان‌پذیر است .

لینک اصل محتوا در شبكه خبری آب كشور

نظرات کاربران

اخبار عمرانی استانها کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی