دوشنبه، 31، تیر، 1398 | Monday، 22 July، 2019

قانون‌گرایی و مشارکت بهره‌برداران، اصل محوری در مدیریت منابع

کد خبر: 118532
پنجشنبه 23 خرداد 1398 ساعت 2:0
نمایش: 67

در همایش مشترک فصلی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری و شورای حفاظت منابع آب شهرستان اقلید، بر فرهنگ‌سازی و آگاهی‌بخشی بهره‌برداران و لزوم مشارکت آنها در مدیریت منابع آب شهرستان، تعدیل برداشت‌ها و حفظ منابع آب تاکید شد.

ربانی، دادستان شهرستان اقلید در این همایش گفت آنچه که از مشکل بدمصرفی امروز ما می‌کاهد، مدیریت صحیح آب و کشت است. مدیریت و قاطعیت هم فقط برخورد قهری نیست، بلکه باید مزین به تدبیر باشد .

حق‌بین، مدیر دفتر حقوقی شرکت آب منطقه‌ای استان نیز اظهار کرد مدیریت و حفاظت از منابع آب نیازمند اراده جمعی و همکاری همه سازمان‌ها و بهره‌برداران است. کمیته صیانت از منابع آب در دادگستری‌های کشور به همین جهت تشکیل شده و افتخار ما این است که این امر به پیشنهاد حوزه پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس صورت گرفته است .

صفرپور، مدیر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان هم با اشاره به این که آنچه که بازدارنده‌تر است برخورد قضایی است، گفت ما در سال گذشته بیش از ۶۰ دستگاه حفاری متخلف را توقیف کردیم ولی هیچ برخوردی با مالکین آنها صورت نگرفته است. بعضی از مالکین قبل از استقرار در محل حفاری، قیمت دستگاه را از متقاضی حفر چاه چک می‌گیرند و در صورت توقیف هیچ ضرری نمی‌کنند. در قانون هیچ راهکاری برای برخورد با حفار غیر مجاز و مالک چاه غیر مجاز ارائه نشده است، حتی فرد متخلف از سازمان جهاد کشاورزی و شرکت برق خدمات نیز گرفته است .

صالحی، مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای استان نیز گفت بر خلاف سیاست‌های سال‌های گذشته، امروز به علت کاهش نزولات جوی در دهه‌های گذشته و برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب، با کم‌آبی مواجه هستیم و سیاست کشور هم سازگاری با این کم‌آبی است. مدیریت در حوزه آب به دو بخش مدیریت تامین و مدیریت مصرف تقسیم می‌شود. ما متاسفانه در بخش مدیریت مصرف خوب عمل نکرده‌ایم. راندمان آبیاری نیز در کشور ما بسیار پایین است؛ اگر در هر دو بخش، مدیریت درست اعمال شود، نتیجه مطلوب حاصل می‌شود .

لینک اصل محتوا در شبكه خبری آب كشور

نظرات کاربران

اخبار عمرانی استانها کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی