شنبه، 29، تیر، 1398 | Saturday، 20 July، 2019

نخستین همایش نقش تعاونی های دهیاری در توسعه روستایی برگزار شد

کد خبر: 89047
دوشنبه 22 مرداد 1397 ساعت 14:0
نمایش: 275

نخستین همایش نقش تعاونی های دهیاری در توسعه روستایی با حضور سرپرست وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و معاونان این وزارتخانه، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، معاون امور دهیاری ها و مدیران کل این معاونت، مدیران کل دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری ها و مدیران منتخب شرکت های تعاونی دهیاریها صبح دوشنبه ۲۲ مرداد در تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاری های کشور، دکتر جندقیان معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری ها به عنوان رییس کارگروه تخصصی این همایش طی سخنانی ضمن تقدیر و تشکر از فعالیت ۸۹۶ شرکت تعاونی دهیاری در توسعه روستایی کشور اظهار کرد: در این همایش سعی بر این است تا بتوانیم با هم افزایی و هم اندیشی و تقریب دیدگاه ها نقش تعاونی های دهیاری در آینده پررنگ تر شود و گام هایی که بای تحقق این منظور در نظر داریم را تشریح نماییم.

وی افزود: البته آنچه که مطلوب است این است که ما بتوانیم در آینده نزدیک تعداد تعاونی های دهیاری ها را با حمایت ها قانونی و آموزش های لازم و تشویق روستاییان، افزایش دهیم.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداریها و دهیاری های کشور در تشریح مفهوم تعاونی های دهیاری گفت: تعاون سیستم اجتماعی است که با گردهم آمدن مردم روستایی برای رسیدن به هدف هایشان تلاش کنند.

وی در ادامه افزود: انتظار می رود که دهیاران و تعاونی های دهیاری ها از ظرفیت موجود علمی در بدنه جامعه علمی و دانشگاهی غافل نشوند و با بهره مندی از دانش روز امکان بهره برداری و شناخت منابع تامین مالی موجود در حوزه جغرافیایی خود را شناسایی و بالفعل تبدیل نمایند.

جندقیان افزود: پنج کار را در نظر داریم برای شرکت های تعاونی دهیاری انجام دهیم، که صدور مجوز برای فعالیتهای هماهنگی بین دستگاهی برای شرکتهای تعاونی، پرداخت تسهیلات به میزان لازم جهت انجام پروژه های مدنظر، تشویق به جلب مشارکت بخش خصوصی و ارتقاء سطح مشارکت مردمی در انجام فعالیت های توسعه روستایی از عناوین ان است.

معاون امور دهیاریهای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور افزود: تلاش ما بر این است که تعاونی های دهیاری ها سطح دانش خود را در خصوص دانش تامین منابع مالی افزایش دهند و بعنوان مجموعه ای دانش افزا همگام با علم روز فعالیت نمایند.

همچنین انوشیروان محسنی بندپی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی سخنانی گفت: با اینکه تعاونی ها نقش بالایی در اشتغالزایی بخش شهری و روستایی برعهده دارند اما برخی بی تفاوتی نسبت به آنها، سبب مهاجرت روستاییان شده است.

وی افزود: ما سیاست گذاران، ظرفیت تعاونی ها را چندان نشناخته و از آن استفاده نکرده ایم.

وی اظهار کرد: در شرایطی که جمعیت روستاها کاهش قابل توجهی یافته است، می توان با برقراری پیوند بین دهیاری ها و تعاونی ها و نیز بهره گیری از ظرفیت اشتغالزایی بانوان در بخش تولید موادغذایی، در روستاها شغل ایجاد کرد.

محسنی بندپی اشتغال از اولویت های دولت دانست و افزود: با اجرای طرح تامین مالی زنجیره ای خرد در بهزیستی، توانستیم برای ۴۷ هزار نفر از بانوان شغل ایجاد کنیم.

وی گفت: اگر تا پایان سال از توان دهیاری ها و تعاونی های دهیاری ها استفاده کنیم، بخش عمده ای از مهاجرت روستاییان به شهرها کاهش می یابد.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: همه بسترهای اشتغال در روستاها وجود دارد و می توان از این ظرفیت بالقوه استفاده کرد.

سیدحمید کلانتری معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم طی سخنانی در این همایش گفت: در بحث اشتغال روستایی تعاونی‌های دهیاری می‌تواند بسیار موثر باشند.

وی با بیان اینکه تعاونی‌های روستایی می‌توانند در گسترش صنایع دستی، پرورش ماهی و بوم‌گردی بسیار موثر باشند، گفت: می‌توانیم از این ظرفیت‌ها بیش از اینها استفاده کنیم و افراد خوش‌فکر را دعوت کنیم و در اداره تعاونی‌ها مشارکت کنند. تعاونی‌های دهیاری‌ها باید آموزش توسعه ببینند و نیاز به آنها را آموزش دهیم.

وی افزود: در بحث اشتغال روستایی می‌توانیم از طریق تعاونی‌ها کمک‌های موثری را ارائه کنیم. مثلا می‌توانیم وام‌هایی با کارمزد ۴درصد، ۵درصد و ۶ درصد به آنها پرداخت کنیم تا بتوانیم با تامین مالی آنها زمینه گسترش آنها را در سراسر کشور فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه ماده ۲۶ برنامه ششم توسعه واگذاری بخش دولتی اقتصاد به تعاونی‌ها و بخش خصوصی تاکید کرده است، گفت: بیش از ۷۰ تا ۸۰ هزار پروژه عمرانی وجود دارد که می‌توانیم آنها را به تعاونی‌های دهیاری‌ها واگذار کنیم.

کلانتری افزود: تعاونی های دهیاری‌ها می‌توانند در کارهای مختلفی. مشارکت داشته باشند. در این میان وزارت کشور حامی تعاونی‌های دهیاری است. فرمانداری‌ها هم باید اصلی‌ترین حامیان تعاونی‌ها باشند.

شایان ذکر است همچنین در این همایش مدیرعامل پست بانک، مدیرعامل بانک توسعه تعاون، معاون امور اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرعامل صندوق بیمه روستاییان و عشایر، حسین نژاد مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون نیز سخنانی بیان نمودند.

درحاشیه این همایش، تفاهم نامه همکاری های مشترک معاونت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و صندوق بیمه روستاییان و عشایر از سوی دکتر کلانتری و دکتر واعظ مهدوی امضاء شد.

گفتنی است در پایان این همایش، ۳۱ تعاونی دهیاری برتر و منتخب از سراسر کشور معرفی و با اهدا لوح تقدیر از آنها تجلیل شد.

لینک اصل محتوا در سازمان شهرداریها و دهیاریها

نظرات کاربران

اخبار عمرانی استانها کانال تگرام اخبار عمران، معماری و شهرسازی