یک‌میلیارد متر مکعب در سال بیلان منفی آب در استان کرمان/ برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب، تهدیدی برای پایداری توسعه استان

یک‌میلیارد متر مکعب در سال بیلان منفی آب در استان کرمان/ برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب، تهدیدی برای پایداری توسعه استان

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" بعدازظهر امروز(پنج‌شنبه) در گفت‌وگو با واحد خبر صدا و سیما در کهنوج گفت: استان کرمان از لحاظ منابع آب زیرزمینی وضعیت خوبی ندارد.
وزیر نیرو با بیان اینکه در استان کرمان راه حل این بحران هرچه باشد، ادامه بخشی‌نگری به موضوع آب نیست، "آب" را یک مسئله واحد دانست و افزود: همه بخش‌ها چه دولت و چه خارج از بدنه دولت همه باید دست به دست یکدیگر دهیم و با هم کار کنیم تا این مشکل حل شود.
وی با بیان اینکه هیچ دستگاهی به‌تنهایی نمی‌تواند متولی حل بحران باشد، اظهار کرد: با سطح مفاهمه‌ای که در این استان وجود دارد امیدواریم بتوانیم به سمت حل مشکل گام برداریم تا جایی که استان کرمان را یک مدل و الگو برای کشور قرار دهیم.
اردکانیان با تاکید بر بحران آب در استان گفت: متاسفانه چاه‌های مجاز بیش از پروانه، برداشت آب دارند، چاه‌های غیرمجاز نیز باید مطابق قانون تعیین تکلیف شوند، چرا که معیشت کشاورزان جنوب استان به این چاه‌ها وابسته است.
وزیر نیرو با اشاره به مصوبه‌های شورای آب استان گفت: درخصوص مشکل تامین سوخت چاه‌های بلاتکلیف تصمیم‌گیری شد و به‌طور مشخص به این جمع‌بندی رسیدیم که دو منطقه نمونه با همکاری و مشارکت همه دستگاه‌ها و با راهبری استانداری کرمان تشکیل شود.
وی ادامه داد: با سازوکاری که اکنون در کمیته استانی کارگروه ملی سازگاری با کم آبی وجود دارد، همه باید تلاش کنیم که اقدامات ضروری و مهم در این دو محدوده کوچک انجام شود.
اردکانیان با اشاره به حمایت همه‌جانبه وزارت نیرو عنوان کرد: هرکجا که لازم باشد برای سهولت و تسهیل فعالیت‌ها به استان تفویص اختیار خواهیم کرد.
وزیر نیرو تصریح کرد: چنانچه همه دستگاه‌ها به این باور برسند که اگر با هم کار کنیم مسایل حل خواهد شد، کوچ اتفاق نخواهد افتاد، معیشیت کشاورز تامین می‌شود، کشت خارج از الگوی مناسب صورت نمی‌گیرد و آب به اندازه کافی مصرف می‌شود، آن وقت به‌سمت کاهش بیلان منفی سفره‌ها خواهیم رفت و آب باکیفیت، برای مردم شهر و روستا تولید خواهیم کرد.
وی درپایان به نقش رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی مدیریت مصرف آب و برق و مطالبه‌گری از مسئولان اشاره کرد و گفت: رسانه‌ها باید مسئولان را در معرض سئوال قرار دهند.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: اگر به‌صورت جداگانه یا موازی کار انجام شود، فرصت خدمت‌رسانی به مردم را از دست می‌دهیم و باید جوابگوی آسایش و حیات فرزندانمان باشیم.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات