آمادگی کامل واحدها، محور برنامه‌های نیروگاه رجایی قزوین در سال جاری

آمادگی کامل واحدها، محور برنامه‌های نیروگاه رجایی قزوین در سال جاری

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی فرهور" در پاسخ به این پرسش که چه اقداماتی برای تداوم تعهد تولید خود در سال 99 انجام داده‌اید، افزود: مهم‌ترین وظیفه ما، آماده سازی واحدهای سیزده‌گانه این نیروگاه برای پاسخ به نیاز مصرف است، بنابراین با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص حرکت در مسیر جهش تولید و نیز بر اساس تاکید وزیر نیرو بر «تابستان 99 با خاموشی صفر»، این نیروگاه برنامه‌های جاری و آتی خود را در سال 99 بر آمادگی کامل واحدها بنا نهاده است.
وی در این باره گفت: انجام 17 برنامه تعمیرات اساسی، نیمه اساسی و بازدیدهای دوره‌ای در سیزده واحد بخاری و سیکل ترکیبی، از فعالیت‌های اساسی برای کسب آمادگی تولید برق است که تاکنون، تعداد 13 برنامه، عملیاتی شده و به اتمام رسیده و تعداد 4 برنامه تعمیراتی دیگر نیز باقی مانده که هم اکنون در حال انجام است و تا پایان اردیبهشت به اتمام خواهد رسید.
مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی قزوین در ادامه افزود: به‌رغم افزایش شدید قیمت قطعات و مواد مصرفی، سعی ما در تولید برق پایدار و کم هزینه است، در حالی که تولید برق، نیازمند تهیه مواد مصرفی و قطعات یدکی زیادی است که هزینه آنها از محل پرداخت قبوض برق تامین می‌شود.
فرهور ادامه داد: کارکنان شرکت‌های تابعه وزارت نیرو در شرایط گسترش ویروس کرونا و در ایام قرنطینه، با حضور مستمر خود در محل کارشان، بدون هیچ تبلیغی توانستند آب و برق خانوارها و اقشار جامعه را در ایام فوق، برقرار کرده و وزارت نیرو هم بر پرداخت قبوض برق و آب در ماه‌های اسفند 98 و فروردین 99، هیچ تاکیدی ننمود تا مبارزه با بیماری کرونا در اولویت اول برای همه باشد.
وی اظهار داشت: از همه شهروندان و مردم شریف ایران، تقاضا می‌کنم برای کمک به تداوم تولید و بهره‌مندی از نعمت انرژی الکتریکی و کمک به عبور از «پیک تابستان بدون خاموشی»، الگوی مصرف صحیح را رعایت نمایند که با این اقدام، علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید، به هموطنان خود در مناطق و استان‌های گرمسیر کشور که نیاز شدید به برق برای مصارف سرمایشی دارند، کمک خواهند کرد.

استفاده از ظرفیت‌های داخلی در ساخت قطعات و تجهیزات نیروگاهی
تکیه بر توانمندی‌های داخلی و استفاده از قطعات ساخت داخل به عنوان ابزاری برای گذر از شرایط تحریم ها، موضوع دیگری بود که مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی به آن اشاره کرد و گفت: در سال های گذشته به ویژه در سال 98 و ماه های اخیر، قیمت قطعات و تجهیزات نیروگاهی با افزایش زیادی همراه بوده است. از این رو سیاست افزایش بهره‌وری با استفاده از ظرفیت‌های داخلی، مورد نظر قرار گرفت که خوشبختانه با حضور نیروهای جوان و مستعد به همراه متخصصان با تجربه در نیروگاه توانستیم بخش اعظم نیازهای خود را در داخل نیروگاه و استان‌های همجوار تامین کنیم.
وی ادامه داد: به‌رغم اعمال تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه کشورمان، کارکنان نیروگاه با پیروی از سیاست افزایش بهره‌وری و با تکیه بر دانش و تخصص داخلی، کارنامه موفقی برجای گذاشته‌اند، به طوری که هم اکنون 95 درصد از قطعات و تجهیزات نیروگاه در داخل کشور و با طراحی و کوشش متخصصان خودمان تامین می شود.

کسب رکورد شاخص‌های تولید در سال 99
مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی گفت: این نیروگاه با همکاری کارکنان متخصص توانسته است در طول سال‌های بهره برداری از واحدها به افتخارات زیادی دست یابد، به طوری که در سال 98 با بیش از 13.6 میلیارد کیلووات ساعت آمادگی تولید برق، رکورد بی‌سابقه‌ای در این شاخص رقم زد که نسبت به سال پیش از آن، بیش از نیم میلیارد کیلووات ساعت، افزایش آمادگی داشته است.
فرهور در خصوص وضعیت مصرف آب در واحدهای بخاری و سیکل ترکیبی اظهار داشت: با درایت و هوشمندی کارکنان نیروگاه توانستیم در سال گذشته، همچنان شاهد کاهش تدریجی مصرف آب باشیم. بررسی آماری این شاخص در سال 98 و مقایسه آن با میزان مصرف آب درسال 97 نشان می‌دهد به ازای هر مگاوات ساعت، به میزان 19 لیتر کاهش مصرف آب داشته ایم که پیش‌بینی می‌شود در سال 99، میزان مصرف آب در واحدها با استفاده از راهکارهای نوین، همچنان روندی رو به کاهش داشته باشد.
فرهور افزود: نیروگاه شهید رجایی در پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، تلاش دارد تا به تعهد تولید، حمایت از ساخت داخل، کاهش مصرف آب، انجام به موقع فعالیت‌های تعمیراتی به همراه بهره‌برداری مبتنی بر استانداردهای صنعت برق و ارائه آموزش‌های مستمر فنی و تخصصی به کارکنان، کاملا پایبند باشد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات