انسداد 138 حلقه چاه غیرمجاز آب در استان تهران

انسداد 138 حلقه چاه غیرمجاز آب در استان تهران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، "احمدعلی قربانیان" با بیان این مطلب اظهار کرد: با همکاری گروه های گشت و بازرسی امورهای منابع آب 138 حلقه چاه غیر مجاز در مجموع به عمق چهار هزار و 351  متر و آبدهی  158.974  لیتر بر ثانیه  مسدود شد و در نتیجه از برداشت غیرمجاز 717 هزار و 639 متر مکعب آب از سفره های آب زیرزمینی استان تهران جلوگیری به عمل آمد.
وی با بیان اینکه بیشترین تعداد چاه های مسدود شده به ترتیب در شهرستان های تهران و شهریار است، ادامه داد: با همکاری گروه گشت و بازرسی آب های سطحی و واحد حقوقی امورهای منابع آب همچنین 61 هزار و 581 مترمربع از اراضی بستر و حریم رودخانه های حوزه عملکرد شرکت با اخذ دستور قضایی و  با استناد به تبصره 4 ماده 2 قانون توزیع عادلانه آب و در معیت ماموران نیروی انتظامی رفع تصرف شد.
قربانیان درادامه با اشاره به اینکه 120حلقه چاه غیر مجاز نیز در تیرماه شناسایی شد که انسداد آنها از طریق مراجع قضایی در حال پیگیری است، افزود: در راستای طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی همچنین 17 دستگاه کنتور هوشمند نصب و 7 دستگاه حفاری غیر مجاز توقیف و به پارکینگ امورهای آب منتقل شده است.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه 539 حلقه چاه کشاورزی مجاز مورد کنترل و نظارت بر بهره برداری از آن ها قرار گرفته است، تصریح کرد: در یک ماه گذشته 241 اخطاریه صادر و 141 حکم قضایی مربوط به تجاوز به حریم و بستر رودخانه های استان اخذ و اجرا شده است.
وی با بیان اینکه انسداد چاه‌های غیر مجاز نقش موثری در جلوگیری از تشدید افت آب‌های زیرزمینی دارد، تصریح کرد: شناسایی و برخورد با چاه های غیرمجاز از وظایف ذاتی و قانونی این امور به شمار می رود و در طرح احیا و تعادل‌ بخشی منابع آب‌های زیرزمینی باید وضعیت بحرانی منابع آبی را با بهبود مصرف آب در بخش های اساسی از جمله کشاورزی که مهمترین و پر مصرف ترین است، کنترل کرد.
قربانیان در پایان خاطر نشان کرد: انسداد چاه‌های غیرمجاز، تغذیه مصنوعی و جلوگیری از اضافه برداشت از چاه‌های مجاز در دستور کار قرار دارد تا با اجرای این طرح بتوانیم در منابع و سفره های آب زیرزمینی و بعضی از دشت‌های استان تعادل نسبی را برقرار و روند افت آب‌های زیرزمینی را کاهش دهیم.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات