باور فرهنگی غلط عامل عمر پایین ساختمان‌هاست

باور فرهنگی غلط عامل عمر پایین ساختمان‌هاست

http://www.bananews.irیک کارشناس مسکن تاکید کرد: عامل پایین بودن عمر مفید ساختمان ها در کشور علاوه بر باور فرهنگی نادرست، به استفاده از مصالح نا مرغوب در کشور باز می گردد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irمسعود نجفی اظهار کرد: این مساله به فرهنگ عادت شده در کشور باز می گردد که بعد از ۲۰ یا ۳۰ سال خانه‌ها را تخریب می کنند.

وی افزود: باور فرهنگی این است که اگر ساختمانی بیشتر عمر کند ارزشی ندارد و به عنوان خانه کلنگی از آن یاد می شود.

این کارشناس مسکن با بیان این که در کشورهای دیگر به هیچ عنوان تخریب ساختمان ها با این روند صورت نمی گیرد، گفت: در دیگر کشورها ‌فقط اجازه اصلاحات روی نمای ساختمان ها داده می‌شود.

وی تاکید کرد: در ایران مباحث مربوط به کنترل در روند ساخت و ساز به درستی وجود ندارد و روابط لازم برای اجرا و کنترل به درستی تعریف نشده و دست اندرکاران ساختمان از مصالح مرغوب استفاده نمی کنند؛ به گونه ای که ساختمان ها بعد از مدتی دچار فرسودگی می شوند.

نجفی با بیان این که هزینه ساخت در ایران از دیگر کشورها پایین تر است، گفت: وقتی هزینه کمتری برای ساخت یک ساختمان صرف می شود، ارزش کمتری دارد.

این کارشناس مسکن خاطرنشان کرد: در ایران ساختمان هایی مانند شهرک اکباتان که به دست خارجی ها ساخته شده از کیفیت بیشتری برخوردار هستند.

 

ایسنا

    نظرات