بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنجشنبه، 25، مرداد، 1397 | Thursday، 16 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

توسعه بندر چابهار، اولویت سرمایه‌گذاران هند است

کد خبر: 21039
چهارشنبه 9 آذر 1390 ساعت 8:39
نمایش: 14

http://www.bananews.ir/موهانداس، قائم مقام وزیر کشتیرانی هندوستان از اولویت سرمایه‌گذاری کشور متبوعش برای توسعه بنادر چابهار خبر داد و گفت: ما مایل هستیم نسبت به ترانزیت کالا از منطقه آزاد چابهار، بررسی زمینه‌های سرمایه‌گذاری، توسعه بندر چابهار و اتصال خط آهن چابهار همکاری کنیم و باید طرفین در این زمینه فعالیت‌ها را توسعه بخشند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) نوراله نوربخش ـ معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد چابهار ـ نیز در این دیدار افزود: هندی‌ها پیش از این نیز برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار اعلام آمادگی کرده بودند که متاسفانه هنوز نتیجه‌ای محقق نشده است اکنون با توجه به تسری قوانین مناطق آزاد به بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری و همکاری منطقه آزاد چابهار به منظور سرمایه‌گذاری، لازم است روند گفت‌وگو و چگونگی نحوه سرمایه‌گذاری سرعت بیشتری گیرد.

معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: گروه هندی پس از بازدید بندر چابهار خواهان آشنایی با تجار، سرمایه گذاران و صنعتگران و معرفی آنان به طرفهای هندی هستند تا موقعیت استراتژیک چابهار را به آنها معرفی کنند.

نوربخش در این نشست با اشاره به امکانات و پتانسیلهای بالقوه بندر استراتژیک چابهار مزایای ترانزیت کالا از منطقه آزاد چابهار را برشمرد و افزود: امکانات و تجهیزات موجود در بندر چابهار می‌تواند زمینه را برای فعال کردن مسیر ترانزیت کالاهای هندوستان به کشورهای افغانستان و آسیای میانه و نیز کشورهای اروپایی از طریق عراق و ترکیه فراهم سازد.

وی مناطق آزاد را به عنوان یکی از ابزارهای راهگشا در اقتصاد جهانی مطرح کرد و گفت: منطقه آزاد چابهار یک موقعیت ممتاز و بین‌المللی در نقشه جهان دارد و کشورهای محصور در خشکی نظیر افغانستان و برخی از کشورهای آسیای میانه و مرکزی را که به بازارهای جهانی از طریق جمهوری اسلامی ایران به آبهای بین‌المللی وصل می‌کند تا بتوانند کالاهای خود را از طریق منطقه آزاد چابهار به پنج قاره جهان صادر یا کالاهای مورد نیاز خود را وارد کنند و به‌منظور بررسی نزدیکتر زمینه‌های همکاری منطقه آزاد با رعایت منافع جهت تحکیم پیوندها و همکاری‌های متقابل با گروه هندی تاکید کرد.

به گزارش بنانیوز به نقل از ایسنا، در این دیدار دی.پی. سریواستاوا سفیر هند در ایران نیز ضمن تاکید بر آشنایی سرمایه‌گذاران، صنعتگران و تجار کشور هند درخصوص فرصت های سرمایه گذاری مورد علاقه طرفین و درخواستهای سرمایه‌گذاران هندی با اولویت، بررسی و خدمات لازم برای فعالیت آنان در این منطقه را خواهان شد.

در این جلسه طرحهایی برای استفاده از تسهیلات، فرصت اشتغال، فاینانس پروژه‌های سرمایه‌گذاری مطرح شد.

گفتنی است این دیدار که در سازمان منطقه آزاد چابهار برگزار شد ک.موهانداس، قائم مقام وزیرکشتیرانی هندوستان، دی.پی.سریواستاوا سفیر کشور هندوستان در ایران و هیئت همراه(هیئت هندی متشکل از معاون نمایندگی هند، رایزن اقتصادی و بازرگانی، وابسته دریایی سفارت هند و تنی چند از مقامات هندی بودند)، سیاوش رضوانی مدیرکل سازمان بنادر و کشتیرانی استان سیستان و بلوچستان، جمعی از مدیران سازمان منطقه آزاد و کارشناسان وزارت خارجه حضور داشتند.

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها