بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، 26، مرداد، 1397 | Friday، 17 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

درخواست 'مپنا' برای پیگیری وضعیت مهندسین ربوده شده ایرانی در سوریه

کد خبر: 22754
چهارشنبه 14 دی 1390 ساعت 10:41
نمایش: 23

http://www.bananews.ir/مدیر روابط عمومی گروه مپنا خواستار توجه جدی نهادها و رسانه های داخلی و بین المللی نسبت به پیگیری سرنوشت هفت نفر از مهندسین و تکنیسین های ربوده شده ایرانی نیروگاه جندر سوریه شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) بهنام حقیقی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه مهندسین و تکنسین های ایرانی شاغل در نیروگاه جندر سوریه با هدف کمک به توسعه زیرساخت های اقتصادی این کشور در آنجا حضور داشتند افزود:بروز این وضعیت برای این افراد موجب نگرانی جدی همکاران و خانواده های آنان شده است.

روز گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز گفت:طبق آخرین اخبار به دست آمده این افراد همگی در سلامت کامل هستند و ما نیز با تمام امکانات تلاش می کنیم تا آنها آزاد شوند.

'رامین مهمانپرست' در نشست خبری دیروز خود در رابطه با آخرین وضعیت متخصصان صنعت برق ایران ربوده شده در سوریه گفت: ربایش هفت تکنسین ایران که در شهر حمص فعالیت می کردند و مشغول خدمت رسانی به مردم سوریه بودند حادثه خوبی نبود وجمهوری اسلامی ایران با تمام امکانات به دنبال آزاد کردن هر چه سریع تر این گروه از اتباع ربوده شده خود است.

یادآور می شود صبح روز سه شنبه ۲۰ دسامبر ۲۰۱۱ پنج نفر از کارکنان ایرانی شاغل در پروژه نیروگاه جندر به نام های سجاد امیریان، مهندس برق و سرپرست گروه تست تجهیزات برقی، احمد سهرابی کرت آباد، تکنسین برق و سرپرست کارگاه،حسن حسنی، تکنسین برق و نصاب تجهیزات برقی، مجید قنبری بیدرومی، تکنسین برق و متصدی تست تجهیزات برقی،کیومرث قبادی، تکنسین برق و نصاب تجهیزات برقی( کارکنان شرکت فناوران صنعت گستر زاگرس به عنوان پیمانکار فرعی این شرکت) در مسیر اقامت استیجاری خود به سمت نیروگاه در دست احداث جندر واقع در استان حمص توسط افراد ناشناس ربوده شده و به محل نامعلومی برده منتقل شده اند.

روز بعد پژمان بویری( مهندس برق و سرپرست کارگاه احداث پست نیروگاه) از شرکت پارسیان پست به عنوان یکی دیگر از پیمانکاران گروه مپنا و عبدالخالق صحنه (کارشناسHSE ) از کارکنان این شرکت برای کسب اطلاع از سرنوشت پنج نفر از همکاران خود مراجعه نموده اند نیز به سرنوشت پنج نفر قبلی گرفتار شد.

گروه مپنا در جایگاه پیمانکار اصلی این نیروگاه از شرکت های معتبر و شناخته شده ایرانی بوده که در لیست مورد تائید سازمان ملل متحد(VEDOR LIST ) قرار دارد و کارکنان اعزامی مپنا و پیمانکاران این گروه علاوه بر احداث این نیروگاه، نیروگاه تشرین را نیز در همان کشور احداث و تحویل نموده اند.

پیش از این مدیرعامل شرکت توسعه ۲ گروه مپنا طی نامه ای به هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در تهران خواستار آزادی این هفت نفر که در حال انجام ماموریت پیشبرد پروژه و در قالب مسئولیت های حرفه ای خود بوده اند شده بود.

این در حالی است که سندیکای برق ایران هم در هفته جاری طی اطلاعیه ای خواستار آزادی این هفت نفر شد.

قرارداد احداث نیروگاه ۴۸۴ مگاواتی جندر که در حومه شهر حمص واقع است، در سال ۲۰۰۹ میلادی میان مدیرعامل وقت گروه مپنا و وزیر وقت برق سوریه به امضا رسید.

در حال حاضر، عملیات اجرایی نیروگاه تشرین در حال اتمام مراحل ضمانت است و نیروگاه جندر هم با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال احداث است و اگر شرایط عادی باشد این پروژه در تابستان سال آینده به اتمام می رسد.

مدیر روابط عمومی گروه مپنا با بیان اینکه گروه مپنا به دنبال حضور جدی در بازارهای منطقه ای و بین المللی است، افزود:حضور در پروژه هایی همچون نیروگاه های تشرین و جندر سوریه با هدف معرفی قابلیت های کشورمان در عرصه های اقتصادی و فنی انجام می شود و انتظار داریم در موقع بروز چنین مشکلاتی مورد حمایت قرار بگیریم.

حقیقی با اشاره به اینکه در حال حاضر گروه مپنا به نمایندگی از ایران رقبای قدرتمند اروپایی را آزار داده است اظهار کرد:تداوم حضور مپنا در بازارهای منطقه ای و بین المللی نیازمند حمایت جدی دولت از ما در این بازارهاست.

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها