بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنجشنبه، 25، مرداد، 1397 | Thursday، 16 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

افزایش قیمت ساخت مسکن مهر واقعیت ندارد

کد خبر: 22193
دوشنبه 5 دی 1390 ساعت 7:16
نمایش: 34

http://www.bananews.ir/به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) شرکت عمران شهرهای جدید در پاسخ به گزارشی که با عنوان «پیش‌فروش مسکن مهر با سه نرخ» در تاریخ ۱۳ آذر منتشر شد، اعلام کرد: مسکن مهر با همان قیمت مصوب مترمربعی ۳۰۰ هزار تومان ساخته می‌شود و افزایش این قیمت دور از واقعیت است.

متن پاسخ این شرکت را در زیر بخوانید: عمده هدف طرح مسکن مهر تولید مسکن برای اقشار کم ‌درآمد جامعه با حذف قیمت زمین از قیمت تمام شده مسکن، تامین درصد بالایی از هزینه‌های ساخت از طریق تسهیلات سیستم بانکی، کاهش هزینه‌های ساخت از طریق انبوه‌سازی و تامین هزینه‌های خدمات زیربنایی است. در همین راستا مهم‌ترین بخش از شروع طرح تامین زمین مورد نیاز بوده که در شهرهای بزرگ علی‌الخصوص کلان‌شهر تهران قسمت اعظم این زمین‌ها در شهرهای جدید پرند، هشتگرد و پردیس جانمایی شد که نیاز به اجرای طرح‌های آماده‌سازی، محوطه‌سازی و ایجاد زیرساخت‌های تاسیساتی اعم از آب، برق، گاز، فاضلاب و مخابرات دارد. هزینه‌های مربوط به احداث این زیرساخت‌ها از محل تامین اعتبارات طرح‌های عمرانی تهیه می‌شود و متقاضیان مسکن در این گونه شهرها مانند شهرهای دیگر کشور هزینه‌های مربوط به خرید انشعابات را با تعرفه‌های مصوب پرداخت می‌کنند. مضافا اینکه هزینه آماده‌سازی و محوطه‌سازی زمین نیز با توجه به نوع و جنس خاک منطقه، توپوگرافی زمین محاسبه می‌شود که در سطح کشور با توجه به تفاوت‌های اقلیمی قیمت مذکور نیز علی‌الاصول متغیر است. با عنایت به توضیحات مذکور می‌توان مراحل ساخت و تولید و تحویل مسکن مهر را به صورت ذیل دسته‌بندی کرد.

۱- تامین زمین، آماده‌سازی و محوطه‌سازی، اجرای زیرساخت‌های شهری.

۲- ساخت مسکن شامل صدور پروانه، ‌نظام مهندسی، بیمه و هزینه ساخت.

۳- خرید انشعابات.

۴- مراحل دریافت سند شامل: کارگزاری، ارزیابی بانک، ‌ترهین، صدور سند.

قیمت ساخت مسکن که در تفاهم‌نامه با انبوه‌سازان درج می‌شود شامل ساخت مسکن به صورت ناخالص و با شرایط فنی منضم به تفاهم‌نامه است (متری ۳۰۰ هزار تومان) و به جهت کاهش قیمت تمام‌شده و آزادی عمل خریداران در انتخاب، نصب پکیج و کابینت از آن حذف شده است و در تعداد محدودی از پروژه‌های پرند این قیمت‌ها در مورد ساختمان‌هایی که به صورت بلندمرتبه‌سازی و دارای امکانات بیشتر شامل آسانسور، کمد، کابینت، پکیج، کولر، کفپوش، سیستم‌های اعلام و اطفای حریق و سیستم آب تحت فشار است، بیشتر است. در تمامی ساخت و سازهای کشور نیز هزینه‌های مربوط به صدور سند، ترهین، کارگزاری بانک و آماده‌سازی و محوطه‌سازی (در صورت نیاز) جزو هزینه‌های ساخت نیست، لذا ایجاد شائبه افزایش قیمت ساخت و تولید مسکن با قیمتی بیشتر از هزینه‌های اعلام شده دور از واقعیت بوده و از آن جریده محترم انتظار دقت و توجه بیشتر می‌رود.

دنیای اقتصاد

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها