بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، 26، مرداد، 1397 | Friday، 17 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

هشدار وزیر پیشین مسکن درباره تهران

کد خبر: 20840
یکشنبه 6 آذر 1390 ساعت 6:54
نمایش: 15

http://www.bananews.ir/عباس آخوندی: مهاجرت به پایتخت رو به افزایش است

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) وزیر پیشین مسکن با اظهار نگرانی درباره جمعیت تهران، از افزایش مهاجرت‌ها به پایتخت خبر داد و گفت: در حال حاضر جمعیت مجموعه شهری تهران ۵ میلیون نفر از سقفی که برای سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی شده، بیشتر است.

عباس آخوندی در گردهمایی کانون مهندسین فارغ‌التحصیل دانشکده فنی دانشگاه تهران افزود: در صورتی که روند کنونی مهاجرت به تهران متوقف نشود، اضافه جمعیت در این کلانشهر، سکونت ساکنان پایتخت را با مشکل مواجه می‌کند.

وزیر پیشین مسکن تصریح کرد: در حال حاضر براساس آمارهای موجود، جمعیت «شهر تهران» به ۸/۷ میلیون نفر رسیده است که این رقم در سال ۱۴۰۰ به ۱۰/۵ میلیون نفر افزایش خواهد یافت. این در حالی است که مسوولان برنامه‌ریزی جمعیتی، هدفگذاری جمعیت «مجموعه شهری تهران» برای سال ۱۴۰۰ را حدود ۷/۵ میلیون نفر تعیین کرده بودند که به این ترتیب جمعیت فعلی شهر تهران از جمعیت مجموعه‌ شهری تهران در ۱۰ سال آینده، سبقت گرفته است.

وزیر مسکن و شهرسازی دولت ششم در این باره اعلام کرد:‌ ساخت و سازهایی که در سال‌های اخیر با عنوان مسکن مهر در حومه کلانشهر تهران انجام شده است مهم‌ترین عامل افزایش مهاجرت و در نتیجه افزایش غیرقابل پیش‌بینی جمعیت شهر تهران شده است.

عباس احمد آخوندی افزود: ساخت و ساز مسکن مهر در حاشیه شهر تهران تنها باعث افزایش مهاجرت از سایر نقاط به مجموعه شهری تهران می‌شود.

وی افزود: براساس اظهارات معاون وزیر راه و شهرسازی، رشد جمعیت اطراف شهر تهران طی سال‌های اخیر و پس از اجرای طرح مسکن مهر، ۱۳ درصد گزارش شده در حالی که رشد جمعیت کل کشور در همین زمان،‌۱/۳ درصد بوده است.

آخوندی با ابراز نگرانی از وضعیت اجتماعی ساکنان شهرهای جدید در راستای ایجاد تجمعی بسیار انبوه و در مقیاس‌های بالای ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار واحد با تراکم حداقل ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر از طبقات کم درآمد در ساختمان‌های کاملا یکسان و محیط اجتماعی نازل، خاطرنشان کرد: اغلب مناطق انتخاب شده برای ساخت مسکن مهر هیچ گونه انطباقی با بافت اجتماعی موجود در درون شهرها ندارد.

وزیر اسبق مسکن و شهرسازی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر در حال حاضر طبقات متوسط شهری نیز تمایلی به سکونت در شهرهای جدید ندارند و به همین علت بسیاری از واحدهای ساخته شده بدون متقاضی باقی‌مانده است.

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها