بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنجشنبه، 25، مرداد، 1397 | Thursday، 16 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

رکورد جدید سدسازی در کشور

کد خبر: 21132
شنبه 12 آذر 1390 ساعت 6:45
نمایش: 21

http://www.bananews.ir/مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از ورود ۱۱سد جدید به مدار بهره برداری در سالجاری خبر داد و با تاکید بر ورود چند سد دیگر تا پایان امسال، گفت: رکورد احداث ۵۰میلیارد مترمکعب مخزن تا پایان برنامه پنجم شکسته می‌شود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محمد حاج رسولی ها در گفتگو با مهر از افزایش حجم مخازن سدهای کشور به حدود ۴۰ میلیارد و ۲۴۰ میلیون متر مکعب خبر داد و گفت: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون حدود ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون متر مکعب مربوط به سدهایی است که از ابتدای امسال وارد مدار شده اند.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اظهار داشت: در ۶ سال گذشته به صورت متوسط ۶ سد وارد مدار شده است که یک رکورد محسوب می شود و از این طریق نیز سالیانه ۱ میلیارد و ۲۵۰ میلیون متر مکعب حجم جدید به مخازن سدها افزوده شده است.

حاج رسولی ها با اشاره به اینکه در سال جاری به جای ۶ سد وارد مدار شدن ۱۳ سد برنامه ریزی شده است، تاکید کرد: در قالب برنامه پنجم تویعه پیش بینی شده است که این تعداد به ۶۰ سد جدید بالغ شود.

این مقام مسئول در وزارت نیرو، ادامه داد: از طریق پیش بینی های صورت گرفته در قالب برنامه پنجم توسعه سالیانه ۳ میلیارد متر مکعب به مخازن سدها افزوده می شود و تا پایان برنامه پنجم نیز رکورد احداث ۵۰ میلیارد مترمکعب مخزن شکسته می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر برای ذخیره ۴۰ میلیارد و ۲۴۰ میلیون متر مکعب آب مخزن احداث شده است، خاطر نشان کرد: با آبگیری سدهای جدید سیمره و گتوند نیز در سال جاری، بیش از ۷ میلیارد متر مکعب مخزن جدید احداث شد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، بیان داشت: از ۱۳ سد تعهد شده وزارت نیرو در سال جاری برای احداث، تاکنون ۱۱ سد با ظرفیت ۲٫۹ میلیارد متر مکعب وارد مدار بهره برداری شده است.

حاج رسولی ها، سدهای گلفرج آذربایجان شرقی، کینه ورز و گلابیر، زیردان سیستان و بلوچستان، زاگرس در کرمانشاه، آق چای آذربایجان شرقی، اسدیه خراسان جنوبی را از جمله سدهای جدیدی اعلام کرد که وارد مدار بهره برداری شده اند.

به گفته وی، در پاییز امسال ۲ سد جدید دیگر نیز در سیستان و بلوچستان و هرمزگان به بهره برداری خواهد رسید. همچنین تلاش می شود تا ۲ سد دیگر نیز به اهداف سال ۹۰ افزوده شود که شامل درونگر خراسان رضوی و خوانسار استان اصفهان است.

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها