بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، 26، مرداد، 1397 | Friday، 17 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

آغاز حفاری تونل های سرریز سد رودبار لرستان

کد خبر: 21540
سه شنبه 22 آذر 1390 ساعت 10:0
نمایش: 20

http://www.bananews.ir/مجری طرح احداث سد و نیروگاه'رودبار' لرستان، از آغاز عملیات حفاری قسمت فوقانی سر ریز غربی این سد خبر داد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) 'مرتضی قارونی نیک' افزود: سرریز سد رودبار به صورت دو رشته تونل با قطر ۱۱متر و مجموع طول ۴۰۱ متر است.

وی گفت: سد خاکی رودبار لرستان با ارتفاع ۱۵۶ متر قادر به ذخیره ۲۲۸ میلیون مترمکعب آب است.

مجری طرح سد و نیروگاه رودبار با بیان اینکه این طرح با مشارکت مالی کشور چین به میزان ۲۸۰ میلیون یورو تا سه سال آینده به بهره برداری می رسد، افزود: هدف از احداث سد و نیروگاه رودبار لرستان کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به میزان ۶۲۶ هزار تن در سال است.

وی کاهش هزینه استهلاک نیروگاه های حرارتی، اشتغالزایی و ایجاد محیطی تفریحی و گردشگری برای گردشگران را از دیگر مزایای احداث این سد و نیروگاه عنوان کرد.

قارونی نیک افزود:سرمایه گذاری این طرح شش هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال(۶۵۰میلیارد تومان) برآورد شده است که پیش بینی می شود پس از بهره برداری، سالیانه بیش از ۶۰۰ میلیارد ریال آن بازگشت شود.

مجری طرح احداث سد رودبار گفت: نیروگاه برق آبی رودبار دارای دو واحد ۲۲۵ مگاواتی است که سالانه ۹۸۶ گیگاوات ساعت برق وارد شبکه خواهد کرد.

وی افزود:پیش بینی می شود در زمان پیک کاری این طرح برای حدود یکهزار و ۶۰۰ نفر شغل ایجاد شود.

سد رودبار لرستان بر روی رودخانه رودبار از سرشاخه های شرقی حوزه آبگیر رودخانه'دز' در یکصد کیلومتری جنوب الیگودرز در استان لرستان واقع است.

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها