بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، 31، تیر، 1397 | Sunday، 22 July، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

اولتیماتوم وزارت نفت: پیمانکارانی که کالای خارجی بخرند حذف می‌شوند

کد خبر: 44583
شنبه 18 خرداد 1392 ساعت 7:58
نمایش: 6

http://www.bananews.ir/همزمان با افزایش ورود کالاهای چینی به طرح‌ها و پروژه‌های صنعت نفت ایران، وزیر نفت اعلام کرده است: هر پیمانکاری که کالا و تجهیزاتی که نمونه آن در داخل ساخته شود را از خارج کشور وارد صنعت نفت کند از فهرست همکاران صنعت نفت حذف خواهد شد. سازندگان تجهیزات صنعت نفت از روند خرید کالا و تجهیزات نفتی توسط مجموعه وزارت نفت به هیچ وجه راضی نیستند و معتقدند با وجود تحریم کالایی غرب اما میزان خرید کالا و تجهیزات نفت و گاز از سازندگان و صنعتگران داخلی به هیچ وجه رضایت بخش و مطلوب نیست.
به طور متوسط سالانه باید ۳۰ میلیارد دلار کالا، تجهیزات، اقلام یدکی، مواد شیمیایی و کاتالیست توسط مجموعه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کشور خریداری شود که میزان خرید مجموعه صنعت نفت در سال ۹۱ با کاهشی ۵۰ درصدی به ۱۵ میلیارد دلار رسید. بر این اساس سهم سازندگان خارجی و به ویژه چینی از تامین کالایی صنعت نفت در سال ۹۱ حدود ۱۰میلیارد دلار و سهم سازندگان ایرانی حدود ۵ میلیارد دلار بوده و این در حالی است که وزارت نفت به سازندگان ایرانی تضمین داده بود که میزان خرید کالا و تجهیزات از این فعالان داخلی در سال ۹۱ از مرز ۱۰ میلیارد دلار خواهد گذشت. این آمارها نگرانی سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران را به همراه داشته است به طوری که صنعتگران داخلی از خالی ماندن ظرفیت‌های تولیدی خود خبر می‌دهند و معتقدند با این روند خرید و افزایش مطالبات معوق به زودی کارخانه‌های سازنده کالاهای مختلف صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کشور نیمه تعطیل یا به طور کامل تعطیل خواهند شد.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) رستم قاسمی وزیر نفت در جمع سازندگان تجهیزات صنعت نفت اعلام کرده است: «وقتی کالایی در داخل و مطابق با شاخصه‌های مطلوب ساخته می‌شود، اگر یک پیمانکار آن کالا را از خارج کشور وارد کند، از فهرست همکاران صنعت نفت حذف خواهد شد.» این عضو کابینه دولت همچنین سه معیار قیمت تمام شده، کیفیت و زمان تحویل را به عنوان سه شاخصه تامین کالا و تجهیزات از سازندگان داخلی صنعت نفت عنوان کرده و تاکید می‌کند: در صورتی که حتی قیمت تمام شده کمی هم بالاتر از سازندگان خارجی باشد، بازهم سازنده ایرانی باید در اولویت خرید کالا قرار بگیرد. رضا پدیدار رییس هیات مدیره انجمن سازندگان صنعت نفت با اشاره به وجود مقاومت‌هایی در برابر دستورات اجرایی شخص وزیر نفت، معتقد است: پس از اخذ مصوبه در شورای معاونان و ابلاغ آن مصوبه توسط وزیر نفت در سطوح مختلف مدیریتی وزارت نفت و شرکت‌های تابع مقاومت‌های متعددی به منظور عدم اجرای این دستورات وجود دارد.
معافیت ۹خریدار نفت ایران از تحریم‌های آمریکا
در عین حال، آمریکا روزپنج‌شنبه، هند و هشت کشور دیگر را مجددا از تحریم‌های مالی خود در زمینه واردات نفت از ایران معاف کرد. به ‌گزارش خبرگزاری هند، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت: هند، چین، مالزی، کره‌جنوبی، سنگاپور،‌ آفریقای جنوبی، سریلانکا، ترکیه و تایوان شایسته معافیت مجدد از تحریم‌های مالی آمریکا علیه خریداران نفت ایران هستند.
کری در بیانیه‌ای افزود: آمریکا و جامعه بین‌الملل شانه ‌به ‌شانه هم به اعمال فشار بر ایران در راستای  نگرانی‌های بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای این کشور ادامه خواهند داد.  وی گفت: تصمیم امروز نشانه دیگری بر تعهد محکم و پایدار جامعه بین‌الملل در متقاعد کردن ایران به وظایف بین‌المللی خود است.

نظرات کاربران

برچسب‌ها