بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

دوشنبه، 1، مرداد، 1397 | Monday، 23 July، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

مقایسه آیین نامه های طراحی مخازن بتنی ایران و آمریکا در یک مقاله تحقیقاتی

کد خبر: 20661
سه شنبه 1 آذر 1390 ساعت 11:38
نمایش: 16

http://www.bananews.ir/بنانیوز- در یک مقاله تحقیقاتی، آیین نامه های طراحی مخازن بتنی ایران و آمریکا مقایسه شدند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مخازن بتنی کاربرد گسترده ای در ذخیره آب شرب و آتش نشانی، فاضلابها، نفت، مواد شیمیایی سمی و سایر مایعات مشابه دارند. بنابراین با توجه به نوع کاربری آنها، این مخازن به طور معمول در رده سازه های با اهمیت خیلی زیاد و شریان های حیاتی قرار می گیرند. در نتیجه طراحی آن ها در برابر بارهای لرزه ای و عملکرد مناسب آن ها در هنگام زلزله از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد.

بنا بر این گزارش، آقای دکتر شاپور طاحونی، استادیار دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این زمینه اعلام نمود ، مرجع اصلی برای طراحی مخازن بتنی در ایران نشریه ۱۲۳ سازمان سابق برنامه و بودجه کشور با عنوان ضوابط و معیارهای طرح و محاسبه مخازن آب زمینی می باشد. با توجه به مدت زمان زیادی که از انتشار این نشریه می گذرد و تغییراتی که در این مدت در ضوابط آیین نامه ها و استانداردهای معتبر دنیا در این زمینه ایجاد شده است، نیاز به بررسی دوباره مفاد این نشریه احساس میشود.

این استاد دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر و آقای پیام وثوقی کارشناس ارشد سازه این دانشگاه، در یک مقاله تحقیقاتی که در سومین کنفرانس ملی بتن ایران منتشر شده است،  ضوابط بارگذاری لرزه ای و طراحی مخازن مستطیلی زمینی بتنی بر طبق نشریه ۱۲۳ با آخرین ویرایش آیین نامه های منتشر شده از سوی کمیته ACI350 به عنوان یکی از آیین نامه های معتبر دنیا در این زمینه را مورد مقایسه قرار داده اند .

در این مقاله از مهم ترین تفاوت های میان ضوابط این دو آیین نامه نحوه محاسبه زمان تناوب و ضریب زلزله قسمت مواج مایع ذخیره شده، ضرایب رفتار قسمت سخت و مواج مایع ذخیره شده، در نظر گرفتن اثر شتاب قائم زلزله، استفاده از ضریب جرم مؤثر دیوارها در زلزله، نحوه ترکیب نیروهای مختلف ناشی از ارتعاش مخزن، نحوه توزیع نیروهای هیدرودینامیکی بین دیوارهای مخزن، نحوه محاسبه اضافه ارتفاع موج، نحوه محاسبه ضریب پایایی، کنترل عرض ترک و ترکیب های مختلف بارگذاری اشاره شده است .

نظرات کاربران

برچسب‌ها