بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنجشنبه، 25، مرداد، 1397 | Thursday، 16 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

هزینه انرژی خورشیدی به قیمت منابع سنتی رسید

کد خبر: 21510
سه شنبه 22 آذر 1390 ساعت 7:11
نمایش: 13

http://www.bananews.ir/نتایج بررسیهای محققان کانادایی نشان می دهد که درحال حاضر هزینه انرژی خورشیدی بسیار نزدیک به منابع انرژیهای سنتی است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) جاشوا پیرس، محقق دانشگاه کویین با اعلام این خبر توضیح داد: "هنوز هم بسیاری از تحلیلگران معتقدند که هزینه های تولید انرژی از پیلهای فتوولتائیک خورشیدی بسیار بالا است اما این پژوهشگران توسعه های اخیر فناوری و کاهش قیمتها را در بررسیهای خود مدنظر قرار نمی دهند. درحقیقت، مدلهای قدیمی برای تعیین هزینه های انرژی خورشیدی فتوولتائیک بسیار محافظه کارانه رفتار می کنند."

"پیرس" معتقد است که سیستمهای خورشیدی فتوولتائیکی به نزدیک نقطه ای رسیده اند که در آن می توانند تقریباً با همان قیمت منابع سنتی انرژی تولید کنند.

تحلیلگران در تعیین هزینه سیستمهای خورشیدی فتوولتائیک برای مصرف کنندگان از متغیرهای مختلفی شامل هزینه های نصب و حفظ، شارژ مالی، انتظارات زندگی از سیستم و میزان برقی که تولید می کند استفاده می کنند.

این محقق کانادایی افزود: "بعضی از مطالعات کاهش ۷۰ درصدی هزینه پانلهای خورشیدی از سال ۲۰۰۹ تاکنون را مورد ملاحظه قرار نمی دهند. همچنین، علم امروز موفق شده است افت بازده پانلهای خورشیدی را به عدد ۰٫۱ تا ۰٫۲ درصد سالانه برساند که این رقم بسیار کمتر از افت ۱ درصدی بازده است که هم اکنون در بررسی هزینه ها استفاده می شود."

براساس گزارش یونایتد پرس اینترنشنال، هزینه های نیروگاههای خورشیدی برپایه هزینه میزان برق تولید شده تعیین می شود. نتایج تحقیقی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد این هزینه را برابر با ۷٫۶۱ دلار در وات محاسبه کرد درحالی که نتایج تحقیق مشابهی که در سال ۲۰۰۳ انجام شده بود این رقم را ۴٫۱۶ دلار نشان داده بود.

بنابراین، هزینه تولید برق در سال ۲۰۱۱ می تواند به زیر یک دلار در وات برای پانلهای خورشیدی جدید نیروگاهها برسد.

همچنین برپایه آمار و ارقام "گزارش وضعیت فتوولتائیک ۲۰۱۱" که در حدود سه ماه قبل توسط مرکز تحقیقات کمیسیون اروپا درباره صنعت فتوولتائیک انجام شد در سال ۲۰۱۰ تولید انرژی الکتریکی از این منبع انرژی نسبت به سال ۲۰۰۹ دو برابر و نسبت به ۱۹۹۰ به بیش از ۵۰۰ برابر رسیده است. به طوریکه در طول ۲۰ سال اخیر تولید برق از انرژی خورشیدی از تنها ۴۶ مگاوات در سال ۱۹۹۰ به ۲۳٫۵ گیگاوات در سال ۲۰۱۰ افزایش یافته است.

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها