بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

چهارشنبه، 24، مرداد، 1397 | Wednesday، 15 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

کابل‌های نانولوله، جایگزین سیم‌کشی مرسوم خانه‌ها

کد خبر: 21030
چهارشنبه 9 آذر 1390 ساعت 7:58
نمایش: 29

www.BanaNews.irمحققان دانشگاه «رایس» با نانولوله‌های کربنی دو جداره، کابل انتقال برق ساخته و بوسیله آن یک لامپ فلورسانت را در ولتاژ استاندارد شبکه روشن کردند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) طبق گفته محققان دانشگاه «رایس» رسانایی الکتریکی کابل‌های نانولوله‌ای می‌تواند در حد رسانایی سیم‌های فلزی باشد، در حالی‌که وزن آنها بسیار کمتر است.

«اریک باریرا» از دانشگاه «رایس» و یکی از این محققان می‌گوید: کابل‌های بسیار رسانای مبتنی بر نانولوله‌های کربنی می‌توانند کارایی همانند کابل‌های فلزی مرسوم داشته باشند و در همان حال وزن آنها حدود یک ششم باشد. این کابل‌ها را می‌توان در کاربردهایی نظیر صنایع هواپیمایی و خودروسازی که در آنها وزن یک فاکتور مهم است، بطور گسترده استفاده کرد و حتی ممکن است در آینده جایگزین سیم‌کشی مرسوم در خانه‌ها شوند.

طبق ادعای محققان دانشگاه «رایس» کارایی یک کابل انتقال برق ساخته شده از نانولوله‌های کربنی دو جداره دوپ شده با ید، همانند کارایی کابل‌های انتقال مرسوم است، در حالی که وزن آن حدود یک ششم وزن مس و نقره است

کابل‌های ساخته شده بوسیله این محققان، از نانولوله‌های خالص بافته شده‌اند و می‌توان آنها را بدون از دست دادن رسانایی‌شان به هم گره زد. این گروه تحقیقاتی برای افزایش رسانایی و پایداری این کابل‌ها، نانولوله‌ها را با عنصر ید دوپ کردند. نسبت ضریب رسانایی به وزن که «ضریب رسانایی ویژه» نامیده می‌شود، برای این نانولوله در مقایسه با فلزاتی مانند مس و نقره، بالاتر است.

این گروه تحقیقاتی به رهبری «یاو ژاو» وسیله‌ای ساخته است که در آن انتقال توان در سرتاسر این نانوکابل انجام می‌شود. در مدار لامپ ساخته شده بوسیله این محققان، این نانوکابل جایگزین سیم مسی مرسوم شده است.

این محققان لامپ مذکور را برای روزها روشن نگه داشتند و هیچ افتی در این کابل نانولوله‌ای مشاهده نکردند. آنها همچنین مطمئن هستند که این کابل از نظر مکانیکی مستحکم است؛ آزمایش‌ها نشان می‌دهند که استحکام و سختی این نانوکابل در حد کابل‌های فلزی هستند و آن در گستره وسیعی از دماها کار می‌کند.

«ژاو» و همکارانش همچنین متوجه شدند که گره زدن دو قطعه از این کابل‌ها به یکدیگر قابلیت‌ آن‌ها را برای انتقال الکتریسیته تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

این محققان، جزئیات نتایج کار تحقیقاتی خود را تحت عنوان «پیشی گرفتن کابل‌های نانولوله کربنی دوپ شده با ید از ضریت رسانایی الکتریکی ویژه فلزها» در گزارش‌های علمی مجله‌ی «Nature» منتشر کرده‌اند.

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها