بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

یکشنبه، 28، مرداد، 1397 | Sunday، 19 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

شبیه سازی دینامیکی عرضه و تقاضای آب شهر تبریز انجام شد

کد خبر: 21730
شنبه 26 آذر 1390 ساعت 10:58
نمایش: 22

http://www.bananews.ir/محققان دانشگاه تبریز در قالب اجرای یک طرح پژوهشی اقدام به شبیه سازی دینامیکی عرضه و تقاضای آب در شهر تبریز برای سال ۱۴۰۰ کردند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از روابط عمومی دانشگاه تبریز، مجری این طرح پژوهشی گفت: در این تحقیق تلاش شد مدل مدیریت آب شهری تبریز با رویکرد پویایی سیستم ها تهیه شود و براین اساس این مدل با استفاده از نرم افزار Vensim اجرا و سپس اعتبارسنجی شد.

مهدی ضرغامی افزود: در این طرح تحقیقی رفتار سیستم منابع آب شهر تبریز در برابر روشهای دیگر از جمله نصب وسایل کاهنده مصرف، کنترل نشت از شبکه، افزایش قیمت آب، انتقال آب بین حوضه‌ای، بازچرخانی آن به کمک توسعه شبکه فاضلاب و تصفیه آن برای افق زمانی ده سال آینده شبیه‌ سازی شد.

وی اظهار کرد: نتیجه نهایی این تحقیق نشان می‌دهد که در صورت عدم مدیریت صحیح در ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای آب در افق زمانی ۱۰ سال آینده شهر تبریز با مشکل روبرو و کمبود آب حتی تا ۴۵ درصد افزایش خواهد داشت.

وی، کاربردهای این طرح تحقیقی را یادآور شد و گفت: مدل تهیه شده در این تحقیق مدیران آب شهری را در اتخاذ تصمیمات مناسب و به موقع از جمله مدیریت مشارکتی آب کمک خواهد کرد.

ضرغامی افزود: کاربرد مهم دیگر این مدل آن است که اگر برای مدیریت آب در این شهر تصمیماتی گرفته شود، می توان قبل از اجرای این برنامه‌ها در دنیای واقعی، اثر آنها را در مدل پویایی تهیه شده شبیه سازی کرد.

بر اساس این گزارش، این طرح پژوهشی با همکاری 'سیمین اکبریه' فارغ التحصیل دانشگاه تبریز که در حال حاضر دانشجوی دکتری دانشگاه نبراسکا می باشد و 'علی باقری ' عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس به مدت یک سال با حمایت مالی بنیاد ملی نخبگان و نظارت مدیریت پژوهشی دانشگاه تبریز انجام گرفته است.

مهدی ضرغامی مجری این طرح پژوهشی نیز دکتری مهندسی عمران در گرایش مدیریت منابع و استادیار دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تبریز است.

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها