بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، 26، مرداد، 1397 | Friday، 17 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

اختراع روش نوین مقاوم‌سازی ساختمان‌های بنایی با کابل‌های پیش تنیده

کد خبر: 22705
سه شنبه 13 دی 1390 ساعت 12:11
نمایش: 32

http://www.bananews.ir/روش نوین مقاوم‌سازی ساختمان‌های بنایی با کابل‌های پیش تنیده توسط پژوهشگران دبیرخانه کنفرانس‌های مقاوم‌سازی ایران در تبریز اختراع شد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از مرکز اطلاع‌سانی دبیرخانه دایمی کنفرانس‌های مقاوم‌سازی ایران، روش نوین مقاوم‌سازی ساختمان‌های بنایی با کابل‌های پیش تنیده توسط پژوهشگران دبیرخانه کنفرانس‌های مقاوم‌سازی ایران در تبریز اختراع شد.

این طرح که در نمایشگاه منطقه‌ا‌ی اختراعات رونمایی شد توسط سید آرش سهرابی و صمد دهقان دو تن از پژوهشگران دبیرخانه کنفرانس‌های مقاوم‌سازی ایران اختراع و به ثبت رسیده است.

سید آرش سهرابی در خصوص اختراع روش نوین مقاوم‌سازی ساختمان‌های بنایی با کابل‌‌های پیش تنیده اظهار داشت: عموماً برای مقاوم‌سازی ساختمان‌های بنایی به ویژه ساختمان‌های آموزشی روش‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد که غالباً قدیمی بوده و در محاسبات آنها از نرم‌افزارهای قدیمی استفاده می‌شود.

وی گفت: طبیعتاً اجرای روش‌های کنونی زمانبر بوده و هزینه بالایی هم دارد حال آنکه در روش کنونی ارائه شده از روش‌های بسیار نوین و جایگزین استفاده شده است به طوری‌که نیروی جانبی حاصل از زلزله توسط کابل‌های پیش تنیده که سقف را به پی متصل کرده‌اند تا حدود بسیار زیادی مهار می‌شود.

سهرابی اضافه کرد: اجرای این طرح در کشورمان باعث کاهش هزینه‌های مقاوم‌سازی تا ۴۰ درصد شده و سرعت عملکرد مقاوم‌سازی را افزایش می‌دهد به طوری‌که یک ساختمان را می‌توان با استفاده از این روش در کمتر از دو ماه مقاوم‌سازی کرد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر کشورهایی همچون سوئیس، آلمان و آمریکا از این روش برای مقاوم‌سازی ساختمان‌های بنایی استفاده می‌کنند که ایران اسلامی نیز به این مجموعه اضافه شد.

سهرابی گفت: گزارش کامل اختراع روش نوین مقاوم‌سازی ساختمان‌های بنایی با کابل‌های پیش تنیده به صورت مقاله در جنب چهارمین کنفرانس بین‌المللی مقاوم‌سازی در اردیبهشت ۱۳۹۱ در تبریز ارائه می‌شود.

گزارش مرکز اطلاع‌رسانی دبیرخانه دائمی کنفرانس‌های مقاوم‌سازی ایران می‌افزاید، از این تیم تحقیقاتی، پیش از این نیز هفت اختراع برجسته دیگر در زمینه بتن و افزایش دوام آن و مقاوم‌سازی در مسابقات بین‌المللی داخلی و خارجی اختراعات به ثبت رسیده است.

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها