بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، 26، مرداد، 1397 | Friday، 17 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

کارشناس مسکن: ساختمان‌های سنتی از ایمنی کافی برخوردار نیستند

کد خبر: 21036
چهارشنبه 9 آذر 1390 ساعت 8:39
نمایش: 12

http://www.bananews.ir/یک کارشناس مسکن گفت: با توجه به این‌که اکثر شهرهای کشور روی گسل قرار گرفته‌اند، ضرایب اطمینان ساخت‌وساز به شیوه‌ی صنعتی بسیار بیشتر از سنتی است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) حمید ماجدی _ کارشناس مسکن _ در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: سالانه به یک میلیون واحد مسکونی در کشور نیاز داریم؛ بنابراین ضروری است صنعتی‌سازی مسکن در تولید انبوه مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به این‌که روش‌های سنتی ساخت‌وساز از ایمنی کافی برخوردار نیست، خاطرنشان کرد: ساختمان‌هایی که به این شیوه سنتی ساخته شده‌اند، در برابر خطرات ناشی از زلزله، مقاومت کافی ندارند ولی تکنولوژی‌های مدرنی که در صنعتی‌سازی به کار برده می‌شود، می‌تواند این ایمنی را تامین کند.

ماجدی همچنین با بیان این‌که ساختمان‌هایی که به شیوه‌ی سنتی ساخته شده‌اند، از حجم سنگینی برخوردار هستند، تصریح کرد: در مقابل ساختمان‌های صنعتی سبک‌تر بوده و در میزان مصالح به کار برده نیز صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای می‌شود.

این کارشناس در ادامه اظهار کرد: صنعتی‌سازی ساختمان در وهله‌ی اول به سرمایه‌گذاری نیاز دارد و ضروری است کارخانجات بسیاری احداث شود؛ بنابراین در این حوزه به سرمایه‌ی زیادی نیاز داریم.

وی افزود: ممکن است در ابتدا هزینه‌ی تولید یک ساختمان سنتی بیش از یک ساختمان صنعتی شود، اما به علت بالا‌رفتن سرعت ساخت‌ و کاهش اتلاف انرژی، این هزینه بازمی‌گردد.

وی در پایان تصریح کرد: طول عمر مفید یک ساختمان سنتی در ایران ۱۵ تا ۲۰ سال بود، که اخیرا به ۳۰ تا ۳۵ سال افزایش یافته است، اما اگر ساختمان‌ها به شیوه‌ی صنعتی و درست ساخته شوند، بالای ۱۰۰ سال عمر می‌کنند و در نتیجه سرمایه‌های ملی حفظ می‌شود.

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها