بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

چهارشنبه، 27، تیر، 1397 | Wednesday، 18 July، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

ایران از اعضای فعال 'آیمو' است

کد خبر: 20646
سه شنبه 1 آذر 1390 ساعت 10:13
نمایش: 11

www.BanaNews.irمعاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: جمهوری اسلامی ایران از اعضای فعال سازمان بین المللی دریانوردی(آیمو) است و نقش موثری در ارتباط با امور دریانوردی در منطقه دارد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مهندس 'عطاءا... صدر' که برای شرکت در بیست و هفتمین اجلاس مجمع سازمان 'آیمو' در راس هیاتی به لندن سفر کرده است، در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا، افزود: ایران همچنین جزو ۱۵ کشور اول عضو سازمان بین المللی دریانوردی است که اسناد فنی و مسائل مختلف مربوط به قوانین و کنوانسیون ها را به شورای 'آیمو' و دیگر بخش های این سازمان تخصصی ارائه می کند.

سازمان بین المللی دریانوردی(آیمو) از نهادهای تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد است که در حال حاضر حدود ۱۷۰ عضو دارد.

وی اظهارداشت: اجلاس مجمع سازمان 'آیمو' هر دو سال یک بار با حضور اعضا تشکیل می شود تا اقدامات انجام شده در سال های گذشته را ارزیابی کند و همچنین برای سال های پیش روی دریانوردی بین المللی برنامه ریزی کند. امسال همچنین انتخابات اعضای شورای 'آیمو' هم در دستور کار مجمع قرار دارد و به همین دلیل جمهوری اسلامی ایران فعالانه در این اجلاس شرکت کرده است.

آقای صدر گفت: به رغم برخی اعمال نفوذهای سیاسی ابرقدرت ها، سطح همکاری های ما با این سازمان تخصصی بین المللی بسیار خوب است و مقامات ارشد 'آیمو' از روند فعالیت های سازنده و توسعه ای جمهوری اسلامی ایران در امور دریانوردی آگاه هستند و از این فعالیت ها حمایت می کنند.

''دبیرکل 'آیمو' هم خوشبختانه نظر بسیار مساعدی نسبت به جمهوری اسلامی ایران دارد و در دیدارهایی که طی سال های اخیر با وی داشتیم، همواره از ایران به عنوان کشوری فعال که نقش موثری در امور دریانوردی ایفا می کند، یاد کرده است.''

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره نقش کشورمان در مبارزه با دزدی دریایی نیز اظهارداشت: متاسفانه یکی از پدیده های زشتی که در سال های اخیر کشتیرانی بین المللی را به خطر انداخته و مخاطرات جدی را در آبهای سومالی و خلیج عدن باعث شده، همین دزدی دریایی است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در مقابله با این پدیده، بسیار فعال بوده و با اعزام نیروی دریایی ارتش به منطقه و حمایت از ناوگان تجاری خود و سایر کشورها، نقش موثری در تامین امنیت این آبراه مهم بین المللی، ایفا کرده است.

آقای صدر گفت: جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی است که به دلیل مقابله فعال با پدیده دزدی دریایی، از سوی سازمان 'آیمو' مورد تقدیر قرار گرفته و حدود دو سال پیش این سازمان لوح های تقدیری نیز به فرماندهان ناوهای جنگی ایران که در منطقه حضور داشتند و امنیت را حفظ می کردند، تقدیم کرده است.

بیست و هفتمین اجلاس مجمع سازمان بین المللی دریانوردی(آیمو) روز دوشنبه با حضور مقامات و نمایندگان کشورهای عضو این سازمان جهانی در شهر لندن گشایش یافت.

'افتیمیوس میترو پولوس' دبیرکل 'آیمو' در نشست افتتاحیه این اجلاس گزارشی از عملکرد و فعالیت های دو سال گذشته سازمان بین المللی دریانوردی را به اعضاء ارائه کرد.

وی با اشاره به اهمیت امنیت دریانوردی در آبهای بین المللی یکی از برنامه های مهم سال های اخیر این سازمان را مقابله با دزدی دریایی در آبهای سومالی و خلیج عدن اعلام کرد و گفت: اعضای 'آیمو' طی دو سال گذشته همکاری های خوبی را با یکدیگر و با سازمان های مختلف بین المللی و منطقه ای برای مقابله با پدیده دزدی دریایی انجام داده اند که قابل ستایش است.

وی همچنین خواستار توسعه همکاری های فنی، حرفه ای و آموزشی میان اعضای 'آیمو' شد.

اعضای هیات جمهوری اسلامی ایران علاوه بر حضور در جلسات مجمع و کمیته های تخصصی 'آیمو' با تعدادی از هیات های شرکت کننده از کشورهای مختلف نیز درباره همکاری های دوجانبه و منطقه ای رایزنی خواهند کرد.

'سعید ایزدیان' معاون دریایی و 'سید علی استیری' مدیرکل سازمان های تخصصی و بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی، 'صفرعلی اسلامیان' کاردار کشورمان در لندن و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد 'آیمو' و علی اکبر مرزبان نماینده ثابت سازمان بنادر و دریانوردی نیز در این اجلاس حضور دارند.

رییس هیات جمهوری اسلامی ایران قرار است امروز بیانیه ای را برای شرکت کنندگان در اجلاس مجمع سازمان بین المللی دریانوردی قرائت کند.

مهمترین دستور کار این اجلاس دو سالانه که به مدت ۱۰ روز در مقر 'آیمو' در لندن برگزار می شود، انتخاب دبیرکل جدید و اعضای شورای 'آیمو' و بحث دزدی دریایی و حملات مسلحانه علیه کشتی ها در خلیج عدن و آبهای سومالی خواهد بود.

آقای 'کوجی سکیمیزو (Koji Sekimizu) از کشور ژاپن که اوایل تابستان از سوی شورای 'آیمو' به عنوان دبیرکل جدید سازمان بین المللی دریانوردی انتخاب شده، قرار است از سوی مجمع این سازمان نیز رسما مورد تایید قرار بگیرد.

وی از ژانویه سال ۲۰۱۲ میلادی (اواسط دی ماه سال جاری) جانشین آقای 'افتیمیوس میترو پولوس' یونانی که به مدت هشت سال سمت دبیرکلی سازمان بین المللی دریانوردی را برعهده داشته است، می شود.

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها