بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، 26، مرداد، 1397 | Friday، 17 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

۷دستگاه حفاری آماده پیوستن به ناوگان

کد خبر: 21986
چهارشنبه 30 آذر 1390 ساعت 7:53
نمایش: 29

http://www.bananews.ir/مدیرعامل شرکت ملی‌ حفاری ایران گفت: تا پایان سال ۱۳۹۱ هفت دستگاه حفاری شامل پنج دستگاه در حوزه خشکی و دو دستگاه دریایی به ناوگان شرکت اضافه می‌شود و تعداد دکل‌های حفاری این شرکت به ۷۹ دستگاه می‌رسد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) حیدر بهمنی با بیان این‌که شرکت حفاری زاییده انقلاب اسلامی است، فعالیت‌های این شرکت را به دور از هرگونه نگرش سیاسی و باندبازی و مدیون خون شهدا و ایثارگری و فداکاری‌های آن‌ها دانست و اظهار کرد: اگر در شرکت حفاری ایران حرکت‌های خوبی را شاهد هستیم به این دلیل است که این شرکت بر اساس فتوا و دستور حضرت امام خمینی‌(ره)‌تشکیل شده است.

وی تصریح کرد: قبل از انقلاب ۱۲۰۰ حلقه چاه حفاری شده بود، اما پس از انقلاب تا به امروز ۳۳۳۰ حلقه چاه توسط شرکت حفاری شده که ۲۶۰ حلقه چاه از این تعداد در دریاست که ساخت یک دکل‌ آن معادل ساخت پنج دکل خشکی است.‌

مدیرعامل شرکت ملی‌ حفاری ایران اظهار کرد: در حال حاضر نزدیک به ۱۷ هزار نفر نیرو به صورت مستقیم و تقریبا ۳۰ هزار نفر به صورت غیر مستقیم در این شرکت مشغول به‌کار هستند. همچنین در حال حاضر نزدیک به ۱۷ هزار قطعه حفاری که پیش از این از خارج وارد می‌شد، بومی‌سازی شده‌ است. در شرایطی که ما در تحریم و فشار قرار داریم نزدیک به ۷۰ نوع قطعه از دستگاه حفاری تاکنون در داخل ساخته می‌شود.

بهمنی بیان کرد: در سال‌های ۱۳۷۲ و ۱۳۷۳ تعداد نیروهای تحصیلکرده شرکت انگشت شمار بود، اما هم‌اکنون بیش از ۵ هزار مهندس از مقطع کارشناسی تا دکترا در این شرکت مشغول به کار هستند که این مساله نشان از رشد و بالندگی شرکت دارد.

وی گفت: این شرکت در حال حاضر با ۸۰ دستگاه حفاری تحت مدیریت خود، در ۱۱ استان فعالیت می‌کند. تعداد دکل‌های دریایی تحت مدیریت شرکت نیز هشت دکل است.

مدیرعامل شرکت ملی‌ حفاری ایران در ادامه به برگزاری نهمین نمایشگاه تخصصی صنعت حفاری اشاره و خاطرنشان کرد: امروز نزدیک به ۱۱۷ شرکت برای حضور در این نمایشگاه ثبت‌نام کرده‌اند و تعداد زیادی شرکت می‌خواهند حضور داشته باشند اما مکانی برای آن‌ها نداریم و برای سال آینده باید به فکر به این مساله باشیم.

بهمنی با تاکید بر این‌که باید در مسیر تحقق منافع ملی گام برداریم، اظهار کرد: ‌خوزستان دین بزرگی به کشور دارد؛ از ۱۶ هزار نفری که در شرکت حفاری ایران کار می‌کنند بالای ۱۵ هزار نفر آن‌ها نیروهای خوزستانی هستند و بیش از ۶۰ درصد از ۱۷ هزار قطعه بومی‌سازی شده در خوزستان ساخته شده است.

وی در خصوص تاکید وزارت نفت بر استقرار دفاتر نمایندگی تولیدکننده قطعات در تهران، بیان کرد: این شرکت با عنوان شرکت ملی حفاری ایران فعالیت می‌کند، اما چون مردم خوزستان تمام مصیبت‌های دفاع مقدس و گرفتاری‌های نفت را متحمل شده‌اند، اولویت ما خدمت به مردم و قطعه‌سازان خوزستانی است.

مدیرعامل شرکت ملی‌ حفاری ایران به گستره فعالیت این شرکت در دیگر کشورها اشاره و خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در دریای شمال و اسکاتلند چاه‌های عمیقی توسط شرکت، مدیریت و حفاری شده است. در ترکمنستان حفاری هشت حلقه چاه اکتشافی توسط نیروهای حفاری ایران صورت گرفت. در خلیج فارس نیز ۲۶۰ حلقه چاه حفاری شد و این مسایل اقتدار شرکت را نشان می‌دهد. همچنین در حال حاضر ۹۰ درصد حفاری کشور در اختیار این شرکت است.

بهمنی با بیان این‌که قدرت و توانایی شرکت حفاری ایران نه تنها در ایران بلکه زبان‌زد خارجی‌هاست، گفت: در حال حاضر در دریا نه تنها کار حفاری صورت می‌گیرد، بلکه اقداماتی همچون طراحی، مهندسی، مدیریت و تامین کالا توسط شرکت انجام می‌شود. این شرکت هم‌اکنون تنها شرکتی است که اعتبارات مالی، حقوق و مزایا آن از عملکرد و تلاش کارکنان شرکت به دست می‌آید و تاکنون نه وزارت نفت و نه دولت هیچ کدام پولی به شرکت نداده‌اند.

وی ادامه داد: اگر نیاز داخلی به شرکت اجازه می‌داد در خارج از کشور فعالیت می‌کرد. در حال حاضر ما می‌توانیم در کشورهای عراق و کویت مشغول به‌کار شویم و به دلیل این‌که شرکت دولتی هستیم تامین نیاز کشور در اولویت‌کاری قرار دارد.

مدیرعامل شرکت ملی‌ حفاری ایران با بیان این‌که در حال حاضر ۷۲ دستگاه حفاری توسط نیروهای شرکت در حال مدیریت است، افزود: این دستگاه‌ها به صورت مرتب بازسازی و تکنولوژی آن‌ها به روز می‌شود. در برنامه پنجم نیز پیش‌بینی شده ۲ هزار و ۵۰۰ حلقه چاه تحت مدیریت شرکت حفاری قرار گیرد. البته ظرفیت سالانه شرکت تعمیر و حفاری ۲۰۰ حلقه چاه است اما تلاش می کنیم این میزان را به ۲۵۰ حلقه چاه در سال افزایش دهیم.

بهمنی درباره بومی‌سازی قطعات، بیان کرد: پمپ گل یکی از مهمترین ابزارهای حفاری است که با همکاری دانشگاه تهران در حال ساخت است و ۷۰ درصد پیشرفت داشته است؛ با وارد مدار شدن آن می‌توان این پمپ را به تولید انبوه رساند. آچارهای هوا، پمپ گریز از مرکز، کمپرسورهای هوا و سیستم‌های سیمان‌زنی دریایی از قطعات بومی شده شرکت ملی حفاری است.

وی همچنین در ادامه جلوگیری از اعمال فشار و تحمیل خواست‌های غیر متعارف شرکت‌های حفاری خارجی، جلوگیری از رشد بی‌رویه قیمت و کنترل قیمت فعالیت شرکت‌های خارجی را از جمله اقدامات این شرکت عنوان و تصریح کرد: ‌در حال حاضر حدود ۷۵ درصد نفت ایران در خوزستان تولید می‌شود و این میزان معادل سه‌چهارم سهم تولید کشور است.

مدیرعامل شرکت ملی‌ حفاری ایران از صرف بیش از ۲۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای ساخت و بومی‌سازی قطعات خبر داد و گفت: هر دستگاه حفاری از دو بخش سازه و زیرسازه تشکیل شده که در حال حاضر صد درصد سازه دستگاه حفاری بومی‌سازی شده است.

بهمنی در زمینه حذف پیمانکاری‌ها در شرکت ملی حفاری، عنوان کرد: این مساله در حال پیگیری است؛ البته تصمیم‌گیرنده وزارت نفت است. در این شرکت تمام امتیازات میان نیروهای رسمی و ارکان ثالث تقریبا در یک مسیر قرار می‌گیرد و حقوق ارکان ثالث از رسمی‌ها بالاتر است. حتی برخی از نیروهای ثالث شرکت در سمت‌های مدیریتی دستگاه‌ها مشغول به کار هستند و در بدنه اصلی شرکت و تصمیم‌گیری‌ها وارد شده‌اند.

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها