بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنجشنبه، 25، مرداد، 1397 | Thursday، 16 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

۱۴۰ میلیون TEU کانتینر جا‌‌‌‌ به جا شد

کد خبر: 2898
دوشنبه 20 دی 1389 ساعت 8:1
نمایش: 37

حجم تجارت کانتینری جهان با ۳/۱۲ درصد رشد به ۱۴۰ میلیون TEU در سال ۲۰۱۰رسید.www.BanaNews.ir

به گزارش مانا به نقل از لویدز لیست، با بهبود وضعیت بازار و بازگشت به شرایط پیش از بحران سال ۲۰۰۹، شرکت‌های حمل کانتینری در سال ۲۰۱۰ ، موفق به حمل حجم بیشتری از محمولات کانتینری شدند. این رقم تقریبا بیش از میزان اوج قبلی، یعنی معادل ۱۳۷ میلیون TEU در سال ۲۰۰۸ است.

پس از این اوج در سال ۲۰۰۸، بازار در سال ۲۰۰۹ با کاهش ۹ درصدی حجم تجارت مواجه شد که طی آن مجموع حجم تجارت به ۱۲۴ میلیون TEU کاهش یافت.

همچنین برمبنای روندهای فعلی، موسسه بین‌المللی کلارکسون تخمین می‌زند که حجم تجارت در سال ۲۰۱۱ به ۱۵۴ میلیون TEU برسد که تقریبا دوبرابر حجم تجارت در سال ۲۰۰۳، (۸۳ میلیون TEU) خواهد بود.

بیشترین رشد در سال آینده احتمالا در مسیر تجاری شمال-جنوب رخ خواهد داد. انتظار می‌رود عملکرد منطقه اقیانوس آرام نیز در سطح مناسبی گزارش شود، اما یکی از مسیرهای ضعیف­ احتمالا منطقه آتلانتیک خواهد بود.

به‌رغم روند نزولی بازار حمل کانتینری در سال ۲۰۰۹، یعنی زمانی که حجم تجارت کانتینری کاهش یافت، این صنعت برای سالیان متمادی شاهد رشد دو رقمی بوده، تا اینکه در سال ۲۰۰۸ روندها نزولی شد و میزان رشد بازار حمل کانتینری ۳/۴درصد کاهش یافت.

پس از آن در سال ۲۰۰۹، اولین و بی‌سابقه‌ترین کاهش حجم محمولات کانتینری به وقوع پیوست که پیش از آن هیچ‌گاه تجربه نشده بود. تلفیق عملکرد قوی تجارت کانتینری در مسیرهای رفت با شرایط ضعیف‌تر در مسیرهای برگشت در سال ۲۰۱۰، منجر به سطح مناسبی از حجم تجارت شد.

طبق اعلام کلارکسون حجم تجارت کانتینری در خطوط اصلی در سال ۲۰۱۰، رشد ۶/۱۱درصدی را تجربه کرده است.

براساس برآوردها ناوگان کشتی‌های کانتینربر در طول ۱۲ ماه اخیر، به رغم تاخیر و لغو سفارش‌ها که باعث کاهش رشد ناوگان شده، رشد ۵/۹ درصدی داشته است.

به موجب آخرین تخمین‌ها، فهرست سفارش‌های ساخت، هم اکنون به سطح ۶/۲۷ درصد از کل ظرفیت حمل ناوگان کانتینری موجود رسیده است در حالی که این رقم در یک مقطع، به ۶۰ درصد هم رسیده بود.

بخش عمده‌ای از سفارشات موجود در بخش حمل کانتینری شامل کشتی‌های کانتینربر با ظرفیت بیش از TEU 4000 است و ۳۶۰ فروند کشتی از این دست، به ظرفیت تجمیعی ۳/۳ میلیون TEU در حال ساخت است که معادل با ۵۶ درصد از ظرفیت ناوگان کانتینربر موجود در این بخش است.

برخلاف سفارش‌ها در بخش کشتی‌های با ظرفیت بیش TEU 4000 ، کشتی‌های پاناماکس شامل ۷۸ فروند کشتی با مجموع ظرفیت اندکی بیش از ۳۲۰هزار TEU که تنها معادل ۲/۸ درصد از ناوگان موجود در این بخش است در فهرست سفارشات ساخت قرار دارد.

چهار کشتی فیدر با ظرفیت TEU 100 تا TEU 499 نیز تحت سفارش ساخت قرار دارد که معادل فقط یک درصد از ناوگان موجود است.

قیمت در هر دو بخش کشتی‌های نو و دست دوم در حال افزایش است. اکنون قیمت یک کشتی نو بدون جرثقیل با ظرفیتTEU 6400، تقریبا ۸۰ میلیون دلار است؛ در حالی که در سال ۲۰۰۹، متوسط قیمت این نوع کشتی ۵/۶۶میلیون‌دلار بود، قیمت چنین کشتی‌هایی در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ میلادی ، ۱۰۰ میلیون دلار بوده است.

یک کشتی بدون جرثقیل ۱۰ ساله با ظرفیتTEU 3500، که در سال گذشته حدود ۱۵میلیون دلار معامله شده، اکنون بیش از ۳۶ میلیون دلار قیمت دارد.

در حال حاضر شرایط بازار مثبت است و در سال ۲۰۱۰، میزان رشد تقاضا از میزان رشد عرضه پیشی گرفته است.

به گزارش کلارکسون، این روند برای سال ۲۰۱۱ نیز ادامه خواهد یافت.

پیش‌بینی می‌شود در طول سال ۲۰۱۱ عرضه ظرفیت کانتینری، رشد شش درصدی را تجربه کند.

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها