بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، 26، مرداد، 1397 | Friday، 17 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

ضعف نظارت مهندس ناظر در ساخت‌وسازهای غیر اصولی مشهود است

کد خبر: 21202
یکشنبه 13 آذر 1390 ساعت 9:2
نمایش: 15

http://www.bananews.ir/سخنگوی شورای عالی استان‌ها گفت: ضعف نظارت مهندس ناظر در ساخت‌وسازهای غیر اصولی مشهود است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) حسن فدایی درباره وضعیت آشفته ساخت و سازهای غیراصولی در شهر تهران، اظهار داشت: متأسفانه بخش عظیمی از نظارت لازمه در این حوزه باید توسط مهندسان ناظر و به صورت مستمر در طول تمام مراحل ساخت صورت گیرد.

وی با اشاره به خسارات و تلفاتی که در گود‌برداری‌های غیراصولی رخ می‌دهد، گفت: بخش بسیاری از این رخدادها به عملکرد مهندس ناظر مربوط می‌شود و شهرداری نباید به دریافت چند گزارش از آنها اکتفا کنند.

فدایی تصریح کرد: در آئین‌نامه‌ها و مقررات مربوطه مهندس ناظر موظف است در لحظه به لحظه مراحل ساخت و ساز نظارت خود را اعمال کنند و حتی در صورت مرخصی، فرد دیگری را جای خود بگذارد؛ ضمن اینکه حضور کارفرما رافع مسئولیت مهندس ناظر نخواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: در پرونده‌هایی که به دلیل تخریب ساختمان‌ها در دادگاه ایجاد می‌شود مجازاتی برای مهندس ناظر در نظر گرفته می‌شود.

سخنگوی شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه قوانین کیفری به آئین‌نامه‌ها ارجع هستند، گفت: به استناد ماده ۶۱۶ قانون مجازات اسلامی عدم رعایت نظامات فنی توسط شخصی که مسئولیت دارد موجب قتل غیرعمد است و قطعا مورد توجه قاضی قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: بنابراین گزارشی که مهندسان ناظر باید به شهرداری ارائه دهند که فلان مالک نکات فنی را رعایت نمی‌کند بسیار مهم است. شهرداری نیز براساس تبصره ۳ ماده ۱۰۰ باید با کمک پلیس ساختمان از بروز تخلف و اقدام غیر اصولی جلوگیری کند.

فدایی ادامه داد: اجرایی کردن آئین‌نامه‌ها در ساخت و سازهایی که صورت می‌گیرد حائز اهمیت است و مسئولان مربوطه باید به آنچه در متن قانون آمده توجه کنند و در پی امضای تفاهم‌نامه نباشند چراکه تفاهم‌نامه ارزشی ندارد و ضمانت اجرایی در راستای اجرای قانون است.

وی گفت: مشکل این است که قانون اجرا نمی‌شود یعنی تخلف مهندس ناظر به نظام مهندسی اطلاع داده نمی‌شود یا پلیس ساختمان شهرداری جلوی ساخت و ساز را نمی‌گیرد.

سخنگوی شورای عالی استان‌ها خاطر نشان کرد: در واقع مشکل اصلی ضعف نظارت مهندسان ناظر و شهرداری در آن بخشی است که آنها باید نسبت به ساخت و سازهای غیراصولی نظارت کنند که البته ضعف نظارت شهرداری در شهرهای کوچک و حاشیه‌ایی استان تهران قوی‌تر دیده می‌شود.

وی افزود: به دلیل مشکلات مالی که در مناطق مذکور وجود دارد پلیس ساختمان از ساخت و ساز غیرمجاز جلوگیری نمی‌کنند تا در کمیسیون ماده ۱۰۰ جریمه شوند.این در حالی است که باید امیدوار بود تا قبل از رسیدن ساختمان به این مرحله دیوار همسایه بغلی تخریب نشود.

وی گفت: صرفا قصور مهندس ناظر در بروز حوادث ساخت و سازهای غیراصولی کافی است و نیاز به عمد نیست چرا که ترک فعل مهندس ناظر به استناد ماده ۶۱۶ مجازات اسلامی جرم محسوب می‌شود که البته دادگاه در این زمینه هیچ اغماضی ندارد.

وی ادامه داد: استفاده از مصالح ساختمانی و مرغوب نیز مانند گذشته احیاء شود و دست مهندسان ناظر در تعیین مصالح باز گذاشته شوند تا بتوانند نظارت خود را به نحو احسنت انجام دهند.

به گفته فدایی استفاده از نیروی ماهر و افرادی که کارت مهارت فنی دارند در این جریان نقش مهمی دارند.

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها