بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

پنجشنبه، 25، مرداد، 1397 | Thursday، 16 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

اجرای مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان رویکرد اصلی سال ۹۰

کد خبر: 21838
دوشنبه 28 آذر 1390 ساعت 8:46
نمایش: 16

http://www.bananews.ir/رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و گفت : اجرای هرچه بیشتر مقررات ملی ساختمان بویژه مبحث۱۹ از رویکرد های اصلی ما طی سالجاری است .

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی ، دکتر سید محمود فاطمی عقدا طی یک نشست خبری در حاشیه نمایشگاه بزرگ راه و شهرسازی و صنایع وابسته ، با تأکید بر جلوگیری از تولید مصالح نامقاوم ، اظهار داشت : تا کنون ۴ ابلاغیه به ادارات کل استان‌ها ارسال و در این راستا ۱۰ دستورالعمل فنی تدوین شده و عمده‌ترین رویکرد ما اجرای مبحث ۱۹ درسال ۹۰ است که ۲۱ سال از ابلاغ آن می‌گذرد و عدم اجرای آن تاسف برانگیز است.

وی با اعلام اینکه براساس آخرین بررسی‌ها ۸۰ درصد از مصالح ساختمانی کشور استاندارد هستند ، افزود : با این وجود هنوز ۲۰ درصد مصالح غیراستاندارد هستند که این امر جای نگرانی دارد .

رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن بین مصالح نوین در زمینه بتن clc بیشترین مشکل را داشتیم ادامه داد : به دلیل نگرانی که از این بابت داشتیم ، طی دو مرحله ابلاغیه‌ای صادر شد تا از به کارگیری مصالح غیر استاندارد در مسکن مهر جلوگیری شود.

وی روند افزایش کیفیت و استاندارد سازی مصالح ساختمانی را مطلوب ارزیابی و تصریح کرد : برای مثال در برخی اقلام مصالح ساختمانی مانند فولاد استاندارد ۱۰۰ درصدی داریم ، اما حدود ۷۵ درصد بتن های آماده استاندارد هستند .

فاطمی عقدا با بیان اینکه در چارچوب اجرای طرح مسکن مهر سهم صنعتی سازی مسکن به ۳۰ درصد افزایش یافته است ، گفت : این امر نشانه توجه جدی به کیفی سازی و سرعت بخشیدن در ساخت وساز است تا جایی که به‌زودی نمونه الگو سازی برای مسکن روستایی نیز تحت عنوان ' نیک سیستم ' به زودی به مورد اجرا گذاشته می شود .

وی از ثبت ۱۷ اختراع در مرکز تحقیقات ساختمان ومسکن که زمینه صنعتی شدن دارند خبرداد و گفت: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر تحقیقات کاربردی ،معتقدیم گسترش صنعتی سازی بر کاهش قیمت مسکن تاثیر بسیاری داشته است.

رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن با بیان اینکه در در بخش اجرای هدفمندی یارانه‌ها نیز برنامه‌هایی با هدف ارزان سازی ساختمان و حذف هزینه‌‌های غیر ضروری مورد بررسی قرار گرفت ، اظهار داشت : توسعه سیستم صنعتی کشور در دوبخش روستایی و شهری انجام شد که در بخش روستایی این پروژه به صورت پایلوت در دماوند مورد آزمایش قرار گرفت.

وی با اشاره به اهمیت نمای ساختمان‌ها در بحث هدررفت انرژی در کنار زیبایی و دوام آنها افزود : تلاش کردیم نماهای آجری پیش ساخته و عایق‌های حرارتی در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن طراحی شده و به تولید انبوه برسند.

فاطمی عقدا ادامه داد : همزمان با پیگیری موضوع بازنگری مبحث راهکارهای عایق سازی جدارهای پیرامونی ساختمان‌ها نیز مورد نظر قرار گرفت و این در حالی است که میز لرزان ۱۵۰ متر مکعبی که ظرفیت ساختمان‌های ۱۴ طبقه با تناژ ۷۰۰ تن بار مفید را دارد از سوی این مرکز ساخته شد .

وی با بیان اینکه در مورد جایگزینی آجر با مصالح سبک انواع مصالح سبک و پنل‌های بتنی به جای سفال بررسی های لازم صورت گرفته است ، تصریح کرد : در خصوص بحث سیمان بنایی نیز در قالب توجه به ارزان سازی با قابلیت تولید انبوه در کارخانه سیمان تهران در حال انجام است که امکان حفظ محیط زیست و درست مصرف کردن سیمان را در کشور فراهم می‌آورد.

رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن در ادامه از ‌ توسعه شبکه شتاب نگاری کشور خبرداد و گفت : گسترش شبکه شتاب‌نگاری از یک هزار و ۲۰۰ به سه هزار و ۵۰۰ ایستگاه در حال انجام است که با این اقدام تا پایان برنامه پنجم در این زمینه رتبه دوم دنیا را به خود اختصاص می‌دهیم .

وی اظهار داشت : برای توسعه ساختمان‌های استاندارد پیگیری‌های فراوانی کرده‌ایم و در این راستا با شهرداری تهران جلساتی داشتیم تا دستاوردها در اختیار آنها قرار گیرد.

فاطمی عقدا در پاسخ به این سوال که آیا تداخل کاری بین آزمایشگاه فنی و مکانیک کار و مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن در رابطه با نظارت بر کیفیت ساخت مسکن وجود دارد یا خیر ، گفت: ‌ آزمایشگاه فنی وظیفه کنترل کیفیت مصالح را برعهده دارد و کاری به نحوه اجرا ندارد اما مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن بر شیوه اجرا، استفاده از مصالح استاندارد، رعایت مقررات ملی ساختمان نظارت دارد و براجرای درست وصحیح این سیستم‌ها نظارت می‌کند ، پس تداخل کاری وجود ندارد.

وی با تأکید براینکه باید توجه داشت که یونولیت‌هایی که در ساختمان ها استفاده می‌شوند حتماً گواهینامه مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن را داشته باشند ، افزود : از آنجایی که خطر آتش سوزی همواره یونولیت ها را تهدید می کند باید از یونولیت‌های کندسوز دارای گواهینامه ‌ای استفاده کرد که شعله ور نمی‌شوند .

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها