بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

جمعه، 26، مرداد، 1397 | Friday، 17 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

بخش اندرونی خانه نصیرالدوله از بین رفت

کد خبر: 21066
چهارشنبه 9 آذر 1390 ساعت 10:29
نمایش: 24

http://www.bananews.irیکسال و نیم از مرمت ناقص بخشهایی از خانه نصیر الدوله به عنوان کاملترین خانه تهران از نظر شاخص‌های معماری گذشته و اعتباری که برای مرمت این خانه هزینه شد به دلیل بی‌توجهی مسئولان از بین رفت به طوریکه اکنون بخش اندرونی آن به تلی از خاک تبدیل شده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) خانه نصیرالدوله (آصف الدوله) در خیابان امیرکبیر و در کوچه میرزا محمود وزیر که جز اولین معابد ایجاد شده در تهران است واقع شده و با توجه به تنها کتیبه چوبی باقی مانده که تاریخ ۱۲۷۲ روی آن حک شده، این بنا متعلق به اوایل دوران ناصرالدین شاه قاجار است و روی نقشه حصار صفوی با عنوان باغ وزیر مختار فرانسه مشخص شده است.

خانه نصیرالدوله در دو طبقه ساخته شده و شامل قسمت‌های مختلفی نظیر شاه نشین، کالسکه خانه و ساختمان اصلی است.

این خانه که دارای مالکیت شخصی است به لحاظ ساختار معماری و عناصر تزئینی جز کاملترین خانه‌های تاریخی تهران محسوب می‌شود، چون تنها خانه ای است که در کنار معماری فوق العاده آن دارای همه الحاقات یک خانه سنتی ایرانی است.

خانه نصیرالدوله با دو هزار متر مربع مساحت باقی مانده بنایی به جامانده از دوره فتحعلی شاه قاجار است که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران به اشتباه آن را به جای خانه مرحوم مدرس خرید و سپس به ارزش تاریخی آن پی برد.

این خانه حدود ۲۰ سال زباله دانی ساکنان خیابان مدرس بوده است، به گونه ای که در نخستین روزهای مرمت بنا، حدود ۴۰۰ تن خاک که از تخریب بنا و زباله های مردم در آن انباشته شده بود، از این خانه تاریخی خارج شده بود و در سال ۸۷ نیز کالسکه خانه این اثر تاریخی از محل اعتبارات استانی و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی مرمت شد اما اکنون سقف قسمت کالسکه روی آن که به اصطبل زیبایی منتهی می شود، در حال تخریب است.

همچنین این خانه با دو پلاک ثبتی در سالهای ۸۲ و ۸۳ به نام خانه و تالار آینه ثبت شده است. اما عملیات مرمت این خانه به دلیل نبود بودجه کافی، نیمه کاره رها شد.

اکنون بعد از گذشت یک سال و نیم از مرمت آن، بارش برف و باران و توجه نکردن سازمان میراث فرهنگی باعث شده، این اثر ثبت شده در آثار ملی رو به ویرانه ای تبدیل شود.

مهر

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها