بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان

شنبه، 27، مرداد، 1397 | Saturday، 18 August، 2018
بنر تبلیغاتی کاوش

توقف ساخت و سازهای بی رویه در حریم ارگ تاریخی بم

کد خبر: 22757
چهارشنبه 14 دی 1390 ساعت 11:1
نمایش: 22

http://www.bananews.ir/معاون میراث فرهنگی استان کرمان با بیان اینکه بازرسان یونسکو برای بازدید ازنحوه بازسازی ارگ بم و اعمال ضوابط منظر فرهنگی طی ماه گذشته به بم آمدند،گفت:ساخت و سازهای بی رویه در حریم ارگ متوقف شده اما پمپ بنزین موجود در اطراف این مجموعه تاریخی سبب نارضایتی کارشناسان یونسکو شده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) محسن موحدی روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: خوشبختانه اکنون تمامی مراحل آواربرداری های ارگ بم به پایان رسیده است.

این مقام مسوول در اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان ادامه داد:بخش های بسیاری از مجموعه ارگ بم استحکام بخشی و شمع گذاری شده و تقریبا تمامی مراحل امور استحفاظی این مجموعه تاریخی انجام شده است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان توضیح داد:اکنون باید به مرمت و بازسازی بخش های تخریب شده ارگ بم اهتمام کرد که خوشبختانه به سبب ثبت جهانی این اثر کمک های شایانی از یونسکو در این مورد دریافت شده است.

وی ادامه داد:بازرسان یونسکو نظارت دایمی به این مجموعه دارند و به تازگی نیز برای ارزیابی این اثر از جانب کمیته میراث جهانی برای بازدید از نحوه بازسازی ارگ بم و اعمال ضوابط منظر فرهنگی به بم سفر کردند.

موحدی ادامه داد: آنان از مراحل مرمت و بازسازی ارگ بم و اقدامات مستندسازی بسیار راضی بودند هر چند که در مورد ضوابط منظر فرهنگی رضایت کاملی نداشتند.

به گفته وی، در ضوابط منظر فرهنگی بایستی سیمای شهری از نظر نما و ارتفاع کنترل شده و تفکیک باغات انجام نپذیرد و رعایت حریم قنوات و عدم ساخت و ساز در محوطه تاریخی لحاظ شود.

موحدی در مورد نورپردازی مجموعه ارگ بم یادآورشد: نورپردازی کامل و مناسبی تاکنون برای مجموعه ارگ بم صورت نگرفته اما امیدوارم در آینده این امر محقق شود.

ساعت ۵ و ۲۶ دقیقه پنجم دی ماه سال ۸۲ زمین لرزه ای به قدرت ۶/۵ ریشتر شهرستان بم در جنوب شرقی کشور را لرزاند.

در این حادثه طبیعی ارگ بم که از آن به عنوان بزرگترین مجموعه گلی جهان و یکی از میراث گرانبهای تاریخی بشر از آن یاد می شود، تخریب شد.

این بنا به مساحت ۱۸۰ هزار متر مربع بیش از دو هزار و ۵۰۰ سال قدمت دارد و به عقیده برخی کارشناسان تا سال ۱۸۵۰ میلادی مورد استفاده بوده است.

ارگ تاریخی بم و منظر فرهنگی آن پس از وقوع زلزله دلخراش پنجم دی ۸۲ در بیست و هشتمین اجلاس جهانی کمیته میراث فرهنگی یونسکو به ثبت جهانی رسید و در فهرست میراث جهانی در معرض خطر قرار گرفت.به یشنهاد یونسکو ضوابطی برای منظر بزرگترین مجموعه خشتی و گلی جهان با عنوان 'طرح جامع مدیریت شهری' به تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی ایران رسید.

بر اساس این طرح که بهمن ماه سال ۸۸ تصویب شد، بایستی تمامی ساخت و سازهایی که در بم صورت می گیرد بر اساس ضوابط سازمان یونسکو باشد.

 

 

نظرات کاربران

برچسب‌ها